موسوی بجنوردی: دفاع از حقوق کودکان و زنان به فرهنگ عمومی تبدیل شود

ایرنا: آیت الله “سید محمد موسوی بجنوردی” از استادان حقوق دانشگاه های تهران گفت: باید مساله دفاع از حقوق کودکان و زنان به یک فرهنگ عمومی در جوامع مختلف انسانی تبدیل شود.

به گزارش ایرنا ، وی چهارشنبه شب در پنجمین همایش بین المللی حقوق بشر با عنوان ” صلح، حقوق بشر و دین” در دانشگاه مفید قم خاطرنشان کرد: باید تدبیری اتخاذ شود که در کشور ما که نظام اسلامی هستیم و اسلام نست به حقوق کودکان و زنان ارزش خاصی قایل است و جامع ترین حقوق را در اسلام برای کودکان داریم این مساله مراعات شود.

وی اظهار داشت: در کشور ما آنگونه که باید حقوق کودک رعایت نمی شود و مسایلی مانند کودک آزاری جسمی، روانی و گاهی ازدواج در سنین پایین مشاهده می شود و اسلام این را قبول ندارد.
موسوی بجنوردی گفت: مردم به دین خود اعتقاد دارند و متدین هستند و باید از رسانه های عمومی و گروهی در مورد این مسایل روشنگری شود.
این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: در برخی مناطق دور افتاده مسایلی در مورد زنان مطرح می شود که اسلام با آنها مخالف است و هنوز در مورد زنان برخی عقاید مخالف اسلام در جامعه ما وجود دارد.

وی تصریح کرد: باید حقوق زن و کودک آنگونه که اسلام می گوید طوری در جامعه تبیلغ شود که به یک فرهنگ عمومی تبدیل شود.

موسوی بجنوردی خاطرنشان کرد: بعد از انقلاب نسبت به حقوق زنان کارهای اساسی انجام شد ولی هنوز به مرحله اعلا که اسلام می گوید نرسیده ایم به عنوان نمونه می گوییم پدر ولایت قهری بر فرزند خود دارد و جد پدری هم ولایت دارد ولی مادر ندارد.
وی گفت: اگر به تاثیر عنصر زمان و مکان در اجتهاد قایل باشیم به این نتیجه می رسیم که زنان هم بر فرزندان خود ولایت دارند.

مدیر دانشکده روابط بین الملل نیز در این همایش گفت: تجارب تاریخی اثبات کرده است که سپردن قدرت به زنان به تنهایی نمی تواند مانع بروز خشونت و جنگ در جهان شود ولی آنها سیاست ها را ملایم تر خواهند کرد.

“عبداحمید زواری” در سخنانی با موضوع “نقش سازنده زنان در فرآیند صلح” خاطرنشان کرد: برخی بر این باورند که سپردن وزارت خانه های جنگ و کشور به زنان می تواند گامی موثر در مسیر صلح باشد ولی این دیدگاه پذیرفتنی نیست.

عضو هیات علمی اندیشکده آصف گفت: در زمانی که خانم رایس وزیر خارجه آمریکا بود این کشور جنگ های زیادی را بر مردم بی پناه و دولت ها تحمیل کرده و از خشونت بهره برده است ودر کابینه وزیر خارجه رژیم صهیونیستی نیز زنان حضور دارند ولی تجربه موفقی در پیشبرد اهداف صلح نداشتند.

زواری درعین حال گفت: زنان چون در سیاست آرام تر از مردان هستند ، مشارکت آنان در سطح بین الملل می تواند در کاهش خشونت تاثیرگذار باشد .
زواری خاطرنشان کرد: زنان می توانند در خانواده ها با هدایت سیاسی مردان، آنها را از ورود به منازعات نظامی برحذر دارند.

وی ادامه داد: جنبش زنان در سطح کشورهای مختلف جهان در بسیاری از مواقع حساس توانسته سیاست های دولتمردان را نیز تحت تاثیر قرار دهد.
در ادامه همایش یک استاد حقوق بین الملل دانشگاه تهران نیز گفت: زمان آن فرا رسیده است که جهان امروز برای دستیابی به فرآیند صلح ، زنان را بر سر میز مذاکره کشانده و با استفاده از ظرفیت بالقوه آنها به جنگ و خشونت ها پایان دهد.

“مریم السادات محقق داماد” خاطرنشان کرد: در شرایط کنونی زمان تصمیم گیری بدون زنان گذشته است و برای صلح پایدار باید از روحیه صلح دوستانه این قشر استفاده شود.
وی اظهار داشت: فریاد اعتراض هزاران زن آمریکایی در برابر کاخ سفید علیه جنگ طلبی های سران آمریکا نشان داد که محبت مادری و روحیه صلح طلبی زنان در حصار خاصی محدود نیست.
محقق داماد گفت: زنان قدرت شگفت انگیزی برای صلح دارند، آنان به مصالحه تمایل داشته و از کشتن بیزار هستند و مسوولیت زایش و پرورش، زنان را علاقمند به ثبات اجتماعی ، امنیت و ایفای نقش در ثبات امنیت روانی وسیاسی کرده است.

وی همچنین گفت: نقش حضرت زهرا (س) در زمان خود معجزه آسا بود بنابراین نقش زنان بزرگ در فرآیند صلح انکارناپذیر است و ما امروز می توانیم به این فرایند کمک کنیم.
محقق داماد افزود: کار زنان باز کردن گره کور صلح و پایان دادن به کینه ها و خشونت است چرا که امروز صلح را برای همه از ضرورت های زندگی می دانیم.

وی همچنین گفت: صلح به معنای کرامت انسانی است که در سایه آن افراد، زندگی سرافرازانه دارند و زن و صلح از نظر ماهوی شباهت زیادی با هم دارد و در گذر تاریخ از جامعه اولیه تا جامعه مدنی امروز روحیه همگرایی ، گروهی در مدکاری و ارتباط و همفکری از خصوصیات زنان بوده و در گسترده ارزش های انسانی نمایان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.