گزارش تازه نیروی انتظامی :تحول جرائم زنان

سایت الف : در طول سالهای ۱۳۶۰ تا ۱۳۸۰ علی رغم افزایش ۴ برابری تعداد محکومان زن، نسبت جرم زنان به کل جرایم در حدود ۴ تا ۵ درصد ثابت مانده و حتی اندکی کاهش یافته است این در حالی است که در این مدت جمعیت زنان کشور بیش از ۲ برابر افزایش داشته است.

به گزارش الف، بر اساس گزارش کارشناسی در معاونت اجتماعی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران، از نظر ترکیب جرم زنان در مجموع مقایسه زنان و مردان ، در حالی که در همه سال ها (۱۳۸۰ ـ ۱۳۶۰) بیشترین جرایم در بین زنان جرایم اخلاقی و جنسی و مواد مخدر بوده و نسبت کمی (حدود ۳۰ درصد) به جرایم خشونت آمیز و اقتصادی اختصاص داشته است، در بین مردان این الگو به صورت دیگری است یعنی بیشترین جرایم از نوع اقتصادی و مواد مخدر بوده و سپس جرایم خشونت آمیز قرار دارد و جرایم جنسی و اخلاقی در مرتبه آخر است و حداکثر به ۱۰ درصد می رسد.

این گزارش کارشناسی که اخیراً در نشریه داخل این معاونت نیروی انتظامی درج شده با عنوان «تحول جرایم زنان در سالهای ۱۳۶۰ تا ۱۳۸۰» است که برای این بررسی از آمار رسمی، (محکومان به زندان و دستگیر شدگان نیروی انتظامی) استفاده شده است.

بر اساس این گزارش آمار زنان دستگیر شده در سالهای ۱۳۸۰، ۱۳۷۵ و ۱۳۸۴ او در سطح کل کشور بیانگر کاهشی در تعداد دستگیر شدگان زن در کل کشور از ۱۵۳۷۴۵ نفر در سال ۱۳۷۵ به ۳۶۸۱۵ نفر در سال ۸۴ بوده است. این کاهش زیاد، نسبت جرم زنان را از حدود ۲۹ درصد به ۶ درصد تقلیل داده است.

در سطح استان در دوره ۱۳۷۵ تا ۱۳۸۴، در برخی از استان ها نسبت زنان دستگیر شده افزایش و در برخی دیگر کاهش یافته است. استان هایی که در سال ۱۳۷۵ نسبت دستگیر شده بالاتری داشتند عبارت بودند از استان های تهران، مازندران، گیلان، آذربایجان شرقی، خراسان و نهایتاً کرمان.

در سال ۱۳۸۰ نیز بیشترین نسبت دستگیری را در استانهای تهرانف گلستان، مازندران، کرمان و مرکزی شاهد بوده ایم.

کمترین این نسبت ها نیز متعلق به استان های بوشهر، زنجان، قزوین، لرستان و هرمزگان بوده است.

داده های مربوط به نسبت نوع جرایم زنان تایید کننده این است که تغییراتی در ساختار جرم زنان در کل کشور بوجود آمده است، داده های حاکی از این مساله بودند که بر اساس آمار محکومان دادگاههای بالاترین فراوانی در نوع جرم زنان برای سالهای مورد نظر (۱۳۸۰ ـ ۱۳۶۰)، به جرایم مواد مخدر و جرایم جنسی اختصاص می یابد با آن که در طی این دوره گاه جرایم مواد مخدره و گاه جرایم جنسی فزونی می گرفتند ولی در مجموع بالاترین فراوانی جرم زنان در این سالها به این دو نوع جرم اختصاص داشته است، به طوری که ارسال ۱۳۶۵ به بعد حدود ۷۰ درصد جرایم زنان به جرایم مواد مخدر و اخلاقی و جنسی اختصاص داشته است.

در مورد جرایم اقتصادی نیز زنان یک روند آرام رو به افزایش را در این نوع جرم به خود اختصاص داده اند به طوری که نسبت این نوع جرم از ۷.۴ درصد در سال ۱۳۶۰ به ۱۰.۴۸ درصد در سال ۱۳۸۰ رسیده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.