مادران پشت میله های زندان به روایت تصویر

کانون زنان ایرانی

تهیه و تنظیم:هلیا عسگری

مادر بودن سخت است، و بسیار سخت تر وقتی پشت میله های زندان باشی.

برای تمامی مادرانی که در زندان هستند، خانه های کودک زندان تنها امید آنهاست تا بتوانند برای مدتی با کودک خود در محیطی آرام زندگی کنند. برخی از مادران این شانس را دارند و برخی نه. در برخی از کشورها مادران پس از زایمان به سرعت باید کودک را به اقوام ونزدیکان بسپارند و یا تحویل پرورشگاه دهند و در برخی دیگر از کشورها کودکان برای مدتی، بسته به قانون آن کشور، با مادران خود در سلولهای زندان و یا در خانه های کودک می مانند.

این مجموعه عکس، زندگی مادران و کودکان را در پشت میله های زندان به تصویر می کشد.

یک-آرژانیتن

زندان یونیداد(وحدت) ۳۳. بوئنوس آیرس، آرژانتین. اواخر اکتبر ۲۰۰۷.

مادران در آرژانتین می توانند کودکان خود را تا ۴ سالگی در زندان نگه دارند. پس از ۴ سالگی مسئولان زندان کودکان را به خانواده نزدیک و یا به دولت تحویل می دهند.

عکاس: Carolina Camps

تصویر

تصویر

Download

تصویر

تصویر

دو-مصر

زندان القناطیر. قاهره، مصر. مراسم افطار در زندان برای مادران و کودکان زندانی

در مصر کودکان تا دو سالگی میتوانند در کنار مادران خود در زندان بمانند. البته اگر مادر نخواهد که کودکش در زندان بماند و یا بعد از دو سالگی، کودک به پدر خود و یا اقوام واگذار می شود. در صورتی که کودک، پدر و یا اقوامی برای نگهداری نداشته باشد، مسئولین زندان کودک را به پرورشگاه منتقل می کنند که طبق یک برنامه منظم مادر می تواند کودکش را ملاقات کند.

عکاس: Asmaa Waguih

Download

سه -السالوادر

زندان لوپانگو. سان سالوادور. السالوادور.۹ می ۲۰۱۳.

طبق قانون، زندانها موظف هستند که مکانی را برای نگهداری از کودکان و فراهم کردن نیازهای پزشکی آنها اختصاص دهند. کودکان می توانند تا ۵ سالگی با مادران خود در زندان زندگی کنند.
السالوادور یکی از سخت گیرانه ترین قوانین سقط جنین را دارد. در موارد تجاوز، زنای با محارم و حفظ جان مادران نیز، سقط جنین غیر قانونی است. به همین علت بیشتر زنان زندانی در السالوادور بچه دارند.

عکاس: Ulises Rodriguez

Download

تصویر

تصویر

جهار-پرو

زندان سانتا مونیکا .لیما، پرو. ۱۰ می ۲۰۱۳ . روز مادر …

طبق قانون، کوکان تا ۳ سالگی در خانه های کودک در کنار مادران خود نگهداری میشوند و در صورتی که در زندان خانه کودک وجود نداشته باشد، کودکان می توانند در سلول زندان بمانند اما زندان موظف است که سلولی به مادر و کودک اختصاص دهد. بعد از ۳ سالگی کودکان به اقوام سپرده می شوند و اگر احتمال وارد شدن آسیب های روحی و روانی به کودک وجود داشته باشد، دادگاه درباره موضوع رای می دهد.

تحقیقات حاکی از آن است که وجود شیرخوارگاهها در زندانهای پرو باعث شده مادران کمتر تخلفات انضباطی داشته باشند.
بیشتر زنان در پرو به علت جرایم مربوط به مواد مخدر در زندان هستند.

عکاس: Enrique Castro-Mendivil

تصویر

Download

پنج-روسیه

کراسنویارسک، روسیه. جولای ۲۰۱۲

مادران در روسیه نمی توانند کودکان خود را در زندان نگه دارند. البته طبق گفته بسیاری از تحلیلگران این موضوع در قانون به طور مشخص ذکرنشده است اما هیچ تفسیری هم که خلاف آن را ثابت کند وجود ندارد. در روسیه کودکان در کمپ های مخصوص به نام خانه کودک به دنیا می آیند و کارمندان مخصوص زندان از آنها تا ۳ سالگی نگهداری می کنند. مادران هر روز می توانند کودکان خود را ببینند و با آنها وقت بگذرانند و بازی کنند. بعد از ۳ سالگی کودکان به خانواده ها و اقوام نزدیک و یا پرورشگاه سپرده میشوند.

عکاس: Ilya Naymushin

تصویر

تصویر

مکزیک

سیوداد خوارس ، مکزیک. سپتامبر ۲۰۰۰

در اوایل دهه ۱۹۹۰ مکزیک قانونی را تصویب کرد که برمبنای آن کودکان تا دو سالگی می توانند با مادران خود در زندان باشند. همچنین در صورت نبود شخص دیگری که بتواند از کودک نگهداری کند، کودک تا ۵ سالگی می تواند در زندان بماند.

عکاس: Joe Raedle

تصویر

Download

تصویر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.