۵۰۰ هزار زن سالانه برای مسائل شرافتی کشته می‌شوند

عضو هیات مدیره انجمن روزنامه‌نگاران زن با بیان اینکه سومین تجارت پرسود جهانی، تجارت جنسی زنان و کودکان است گفت: در سطح جهان سالانه ۵۰۰ هزار زن به علل ناموسی به قتل می‌رسند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، زهرا نژاد بهرام بعد از ظهر امروز در اولین نشست از سری جلسات تغییر ساختار ملل متحد بعد از اجلاس مجمع عمومی در محل سازمان دفاع از قربانیان خشونت افزود: در وهله اول جای سوال است تغییر یافتن سازمان ملل متحد به ویژه کمیسیون حقوق بشر به شورای حقوق بشر و نیز تغییرات احتمالی در شورای امنیت با توجه به دستاوردهای اخیر مجمع عمومی تاثیراتی برای زنان خواهد داشت.

وی ادامه داد: ۴ محور نگران‌کننده که جزء چالش‌های جهانی است در گزارش دبیرکل سازمان ملل مورد توجه است به نحوی که این ضرورتها ساختار سازمان ملل را به اصلاح وادار کرد و در آغاز هزاره سوم کار پایه ما قرار می‌گیرد.

نژاد بهرام بیان کرد: امروز نمی‌توان در ارتباط با جامعه بشری صحبت کرد اما زنان را نادیده گرفت و این سند به طور غیر مستقیم به زنان توجه کرده است.

وی گفت: یکی از اصلی‌ترین محورهای کار پایه و سند هزاره سوم آموزش اجباری ابتدایی برای همه بشر است که در محیط زیست و بهداشت بین‌المللی بخش بزرگی از آنان کودکان دختر می‌باشند.

نژاد بهرام اضافه کرد: امروز مسئله زنان عام و جهانی است و آمارهای تکان‌دهنده از خشونت علیه زنان حتی در کشورهای توسعه یافته وجود دارد که به طور مثال در کشور فرانسه سالانه ۳۰۰ زن عمدا توسط همسران و یا مردانی که همخانه آنان بوده‌اند به قتل رسیده اند.

وی ادامه داد: در اسپانیا هر ۴ روز یک زن مورد قتل عمد قرار می‌گیرد و روزانه هزار زن آمریکایی برای جراحت‌های وارد شده به پزشکی قانونی مراجعه می‌کنند علاوه بر این ۷۵ درصد قربانیان ایدز زنان هستند که نمی‌توان آنان را نادیده گرفت.

نژاد بهرام بیان کرد: محرومین از غذا و اسکان نیز نوعی خشونت است که دو سوم فقرای جهان را زنان تشکیل داده‌اند.

وی افزود: خشونت پدیده رفتاری و عرفی است که بر جوامع تحمیل می‌شود و این پدیده اکتسابی و تربیت اجتماعی قابل تغییر خواهد شد.

وی قدرت فیزیکی را امروز ابزار خشونت علیه زنان دانست و گفت: خشونت خانگی در ایران ۶۰ درصد است و جالب اینجاست که ۷۰ درصد این خشونت‌ها بیان نمی‌شوند.

نژاد بهرام افزود: خشونت فقط زاییده دست نیست بلکه عدم بیان خشونت خود نوعی خشونت است که منزلت اجتماعی افراد اجازه بیان آن را سلب کرده است.

وی همچنین آموزش به زنان برای درک خشونت را لازم خواند و گفت: زنان باور ندارند خشونت بر علیه آنها صورت می‌گیرد اگرچه توهین، بی‌احترامی و کم‌محلی خود نوعی دیگر از خشونت است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.