آیا حجاب اجباری است؟

وبلاگ سپهر محمدی

گاهی در فضای جامعه، با کسانی برخورد می کنم، که از اینکه جمیله کدیورِ محجبه، در نفی اجباری بودن حجاب صحبت می کند، تعجب می کنند!

از سوی دیگر برخی محافظه کاران به صورتی از حجابِ اجباری صحبت می کنند که انگار جزء لاینفک اسلام است!!!

در این زمینه خوب است بدانیم که در هیچ جای قرآن و اسلام حجاب، اجباری دانسته نشده است.

حتی مهمترین آیه مربوط به حجاب، به پیامبر اسلام دستور می دهد که به زنان خود بگویید که حجاب سر کنند(که گاهی بی دلیل آن را چادر می دانند) و صحبت از هیچ اجباری در آن نیست! همانطور که دستور به نماز هم به فرزندان لازم است اما به هیچ وجه به معنی اجبار نیست!

یا أَیُّهَا النَّبِیُّ قُلْ لِأَزْواجِکَ وَ بَناتِکَ وَ نِساءِ الْمُؤْمِنینَ یُدْنینَ عَلَیْهِنَّ مِنْ جَلاَبِیبِهِنَّ ذلِکَ أَدْنى‏ أَنْ یُعْرَفْنَ فَلا یُؤْذَیْنَ وَ کانَ اللَّهُ غَفُوراً رَحیما(قرآن ۳۳:۵۹)

اى پیامبر، به زنان و دخترانت و به زنان مؤمنان بگو: «پوششهاى خود را بر خود فروتر گیرند. این براى آنکه شناخته شوند و مورد آزار قرار نگیرند (به احتیاط) نزدیکتر است، و خدا آمرزنده مهربان است.(ترجمه فولادوند)

در اینجا خوب است ببینیم، آیت الله طالقانی از معدود روحانیون روشنفکر و از موسسین نهضت آزادی ایران که به صورت ناگهانی! در ابتدای انقلاب دار فانی را وداع گفت چه نظری داشته است:

آیت الله طالقانی،کیهان ۲۰ اسفند ۱۳۵۷ :

حتی برای زن های مسلمان هم در حجاب اجباری نیست چه برسد به اقلیت های مذهبی…ما نمی گوییم زنها به ادارات نروند و هیچ کس هم نمیگوید…زنان عضو فعال اجتماع ما هستند…اسلام و قرآن و مراجع دین میخواهند شخصیت زن حفظ شود. هیچ اجباری هم در کار نیست. مگر در دهات ما از صدر اسلام تا کنون زنان ما چگونه زندگی می کردند؟ مگر چادر می پوشیدند؟…کی در این راهپیمایی ها زنان ما را مجبور کرده که با حجاب یا بی حجاب بیایند؟ این ها خودشان احساس مسئولیت کردند. اما حالا اینکه روسری سر کنند یا نکنند باز هم هیچکس در آن اجباری نکرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.