عضو کمیسیون اقتصادی مجلس: تقسیم‌بندی مشاغل بر اساس جنسیت اقدام درستی نیست

خبرگزاری فارس: عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه زنان شاغل در دوران بازنشستگی با مشکلات فراوانی روبرو هستند،‌ گفت:‌ تقسیم‌بندی مشاغل بر اساس جنسیت اقدام درستی نیست.

حسن خسته‌بند در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی فارس گفت: مدت زمان طول خدمت در سازمان‌های دولتی در کشور ما نسبت به کشورهای غربی نسبتا ً‌پائین است و این امر امتیازی برای زنان شاغل ایجاد می کند که مدت زمان کمتری را برای کار خارج از خانه صرف کنند.

وی اضافه کرد:‌ در کشور ما گرایش زنان شاغل به کار کردن در بخش‌های کارمندی و اداری نسبت به سایر مشاغل بیشتر از مردان است در حالی که در کشورهای غربی در همه عرصه‌ها زنان فعالیت یکسانی دارند.

خسته بند افزود: افزایش طول مدت مرخصی در دوران بارداری و شیردهی برای مادران شاغل از جمله اقدامات خوبی بوده است که برای زنان شاغل صورت گرفته است ولی برای بررسی مشکلات زنان شاغل این اقدامات کافی نیست.
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس اضافه کرد: اینگونه اقدامات ممکن است در کوتاه مدت تأثیر خوبی داشته باشد ولی با توجه به رشد جمعیت زنان در بازار کار بررسی مسائل زنان در دراز مدت نیاز به مطالعات بیشتر دارد.

وی در پاسخ به اینکه آیا تعریف مشاغل بر اساس جنسیت کار صحیحی است،‌ گفت: ‌هر کس بر اساس توانایی‌ها و استعدادهایی که دارد وارد بازار کار می‌شود و تقسیم بندی مشاغل بر اساس جنسیت،‌ کار درستی نیست.

خسته‌بند ابراز داشت:‌ درست است که گرایش زنان برای حضور در مشاغلی مثل پرستاری و آموزگاری نسبت به مردان بیشتر است ولی این امر منعی برای حضور مردان در این‌گونه مشاغل ایجاد نمی‌کند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس خاطرنشان کرد:‌ همچنین با توجه به اینکه رانندگی شغلی مردانه است ولی اگر زنی به این شغل گرایش داشته باشد منعی برای حضور وی در این شغل وجود ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.