دختر پادشاه عربستان به دنبال عضویت زنان در مجلس

سایت خبری تحلیلی انتخاب : شاهزاده «عادله» دختر ملک عبدالله پادشاه عربستان خواستار عضویت زنان در مجلس (مشورتى) این کشور شد. به گزارش منابع خبرى منطقه، عادله در گفت وگو با روزنامه الحیات چاپ لندن، گفت: به نظرم عضویت زنان در مجلس شورا مهمترین مسئله روز است.

مجلس شوراى عربستان که یک مجلس مشورتى محسوب مى شود در سال ۱۹۹۳ تاسیس شد و در زمان حاضر۱۵۰ عضو دارد که توسط پادشاه منصوب مى شوند. عادله افزود: ما تلاش هاى زیادى براى قانع کردن رهبران کشور براى مشارکت بیشتر زنان در امور اجتماعى و اقتصادى به عمل آورده ایم.

وى در پاسخ به سئوالى در مورد اجازه رانندگى به زنان عربستان گفت: موضوع رانندگى زنان یک موضوع داخلى است و براى قانع کردن جامعه به پذیرش آن به زمان نیاز هست. موضوع رانندگى زنان که چندى پیش از سوى یک نماینده مجلس عربستان مطرح شد با واکنش تند محافظه کاران مسکوت ماند. زنان در عربستان تنها اجازه فعالیت در مشاغل آموزشى، پزشکى، خدمات پرستارى و برخى مشاغل ویژه این قشر را دارند. نتایج تحقیقاتى که چندى پیش منتشر شد نشان مى دهد سالیانه ۵۰ هزار دختر دیپلمه عربستانى به بیکاران این کشور اضافه مى شوند.

هر چند امکان مشارکت زنان در امور سیاسى این کشور از جمله انتخابات شهردارى ها همچنان ممنوع است اما دولت عربستان اخیراً امتیازات ویژه اى به این قشر جامعه به ویژه در فعالیت هاى اقتصادى داده است. در همین حال یک مقام عربستان سعودى برنامه هاى آمریکا براى اعمال تحریم هایى علیه عربستان را که قرار است شش ماه دیگر به دلیل اتهاماتى مبنى بر نقض حقوق اقلیت هاى دینى در این کشور صورت گیرد، کم اهمیت شمرد. به گزارش خبرگزارى فرانسه از ریاض، مقام یاد شده که خواست نامش فاش نشود،

به این خبرگزارى گفت: «کل این مسئله به هیچ گونه ارزش اظهارنظر ندارد، زیرا این تحریم به مفهوم توقف یک کمک ناچیز ۲۶ هزار دلارى است که دولت آمریکا براى اجراى یک پروژه عمرانى در اختیار عربستان سعودى قرار مى دهد.» مقام مزبور افزود: «از این گذشته، لابى خصمانه آمریکا و صهیونیست ها علیه عربستان سعودى در پس اتهامات مطرح شده در این گزارش قرار دارد.»

در پى محقق شدن این مسئله براى آمریکا که عربستان سعودى برخى از اصولى ترین حقوق اقلیت هاى دینى را انکار مى کند، آمریکا تصمیم گرفت ریاض را مورد تحریم قرار دهد اما «کاندولیزا رایس» وزیر امور خارجه آمریکا هفته گذشته گفت که قصد دارد اعمال تحریم علیه ریاض را شش ماه به تعویق اندازد.

واشینگتن با ارائه گزارشى در خصوص آزادى مذهبى که یک سال پیش منتشر شد، ریاض را به حمایت از مبارزات علیه یهودیت و مسیحیت، شکنجه غیرمسلمانان، تبعیض علیه شیعیان و یا سایر مذاهب اسلامى که وهابیت تایید شده از سوى دولت را برنمى تابند، متهم کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.