اعتیاد مردان مهم ترین معضل زنان شهرستان کوثر

کانون زنان ایرانی- مهین صدیقی: نتایج تحقیقی که بر روی ۱۰۰نفر از ساکنان شهرستان کوثر در بهار امسال صورت گرفته است. نشان می دهد مردان با ۹۵% بیشترین مصرف کنندگان مواد مخدر در این شهرستان هستند و زنان با ۵% کمترین مصرف کنندگان.

بر اساس تحقیق” بررسی علل و عوامل گرایش به مواد مخدر راههای پیشگیری و درمان آن در شهرستان کوثر” که به سفارش کانون فرعنگی اجتماعی حجاب کوثر انجام شده است.

عوامل موثر در گرایش به مواد مخدر از قبیل عوامل فردی، خانواده، دوستان، محیط و عوامل دیگر بررسی شده است.

پژوهش بعمل آمده نشان می دهد که افراد بیکار با ۲۴% بیشتر از بقیه مواد مخدر مصرف می کنند و کمترین مصرف کنندگان این مواد با یک درصدد زنان خانه دار هستند.

همچنین افراد متاهل با ۷۳% بیشترین درصد افراد معتاد را به خود اختصاص داده اند.

بنا به نتایج این تحقیق ماده مورد مصرف در این شهرستان به علت سهولت دسترسی به آن، تریاک است و داروهای روان گردان نسبت به مواد مخدر دیگر کمترین درصد استفاده را شامل می شوند و اغلب معتادین ۷۴% اولین ماده مورد مصرف شان تریاک بوده و بعداً به مصرف مواد دیگری آورده اند.

همچنین از نظر وضعیت تحصیلی نیز بیشترین درصد معنتادان در این شهرستان دارای مدرک تحصیلی سیکل هستند و افراد دارای تحصیلات بالا تمایل کمتری به استفاده از مواد مخدر نشان می دهند.

بر اساس این تحقیق افراد معتاد نسبت به سایرین از ایمان ضعیف تری برخوردارند و در اکثر خانواده های معتادان اختلاف و نابه سامانی خانوادگی مشاهده می شود و فقر پایین بودن درآمد نیز از دیگر عوامل گرایش به اعتیاد عنوان شده است.

محققان برای پیشگیری از اعتیاد در این شهرستان شیوه هایی از قبیل آگاهی دهی اقشار مختلف مردم، افزایش مهارتهای زندگی، تقویت فعالیت های جایگزین، همکاری میان نهادهای مردمی و جامعه، بالا بردن عزت نفس مردم، آگاهی دادن به مردم در باره مسائل دینی، آگاهی دهی به مردم در مورد باورهای غلط و عامیانه در مورد مصرف مواد مخدر را به عنوان راه حل مطرح کرده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.