آخرین وضعیت سعید لیلاز در گفت و گو با سپهرناز پناهی ابوذر

کانون زنان ایرانی: بیش از ۱۲۰ روز از دستگیری سعید لیلاز،روزنامه نگار و تحلیل گر مسائل اقتصادی می گذرد. بیش از صد رو ز را در سلول انفرادی به سر برده و دو هفته ای است که او را به سلول های چند نفره منتقل کرده اند.سلول هایی که از نظر بهداشتی در شرایط بسیار بدی قرار دارد. سپهرناز پناهی ابوذر، همسر سعید لیلاز که از وضعیت نامعلوم همسرش بسیار نگران است در این گفتگو از شرایط همسرش در سلول های چند نفره سخن می گوید و از وضعیت بازداشت شده ی دیگری خبر می دهد که او را در دادگاه انقلاب دیده است.

* چهارشنبه ای که گذشت برای پی گیری پرونده همسرتان سعید لیلاز به دادگاه رفتید.نتیجه این مراجعه چه بود؟

دیروز به همراه یکی از وکلای همسرم به شعبه ۲ امنیت دادگاه انقلاب و نزد بازپرس سبحانی رفتیم . تنها چیزی که به ما گفته شد این بود که تحقیقات مقدماتی از همسرم به پایان رسیده است. اما در بیرون از دادگاه متوجه شدم یک خوردوی ون حامل چند نفر از بازداشتی هاست . با نزدیک شدن به آن همسرم را درون خوردو به همراه دو مرد و یک زن بازداشت شده دیدم و خیلی فوری برای پی
گیری مجدد به دادگاه برگشتم.

در همین زمان در دادگاه دختری حدودا ۳۰ ساله را دیدم که ظاهرا برای پی گیری و رسیدگی به پرونده اش او را از بند ۲۰۹ اوین به شعبه ۳ دادگاه آورده بودند .او سعی داشت با من صحبت کند اما ماموران همراه او مانع این کار شدند. تنها چیزی که توانست به من بگوید این بود که نامش سایه است و تاکید کرد خبر سلامتی اش را به مادرش برسانم.وضعیت این دختر بسیار مرا متاثر کرد.اینکه خانواده اش از بازداشت او خبر ندارند و او هم تا کنون نتوانسته تماسی بگیرد.

*آیا گفته شد چرا آقای لیلاز را به دادگاه آورده اند؟

به من گفتند برای تکمیل تحقیقات مقدماتی و ابلاغ رد اعتراض به قرار بازداشت، او را مجددا به شعبه آورده اند.

*حدود دو هفته است که سعید لیلاز ر ااز سلول انفردای به سلول های چند نفره منتقل کرده اند.وضعیت فعلی او در این سلول چگونه است؟

او در این سلول در شرایط نامناسبی قرار دارد و از این وضعیت بسیار ناراضی است و نارضایتی خود را دو بار به صورت شفاهی اعلام کرده و سومین بار هم کتبی از مسئولان زندان درخواست کرده به وضعیت نامساعد او در سلول رسیدگی کنند.

آیا او درباره این شرایط نامساعد به شما چیزی نگفته است؟

اینکه از نظر بهداشتی و غذایی آن سلول بسیار در وضعیت بدی است به طوری که همسرم به خاطر این شرایط روزه می گیرد . او چندین بار تقاضای نشریه و روزنامه کرده اما نه تنها اینها را در اختیارش قرار نمی دهند بلکه کاغذ و قلم را نیز از دستش گرفته اند.همچنین ظاهرا عوامل ناراحت کننده دیگری هم وجود دارد که او زیاد برای من توضیح نداد. فقط گفت که اگر این شرایط به همین منوال ادامه پیدا کند ترجیح می دهد در انفرادی باشد تا در این سلول چند نفره.

*هم سلولی های سعید لیلاز چه کسانی هستند ؟ آیا از زندانیان سیاسی و بازداشت شدگان پس از انتخابات کسی با او هم سلول است؟

نه. کسانی که پرونده های مالی دارند با او در این سلول نگهداری می شوند.

آیا وکلای لیلاز تا کنون توانسته اند با او ملاقاتی داشته باشند؟

هیچ کدام تا کنون موفق به دیدار با آقای لیلاز نشده‏اند. حتی وکالت‏نامه هم برای امضا به ایشان داده نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.