موج حمله های خشونت آمیز علیه روزنامه نگاران زن در افغانستان

یکسال پس از قتل ذکیه ذکی مصونیت از مجازات عاملان جنایت موج حمله خشونت بار دیگری علیه روزنامه نگاران زن را ممکن کرده است

گزارشگران بدن مرز یکسال پس از قتل ذکیه ذکی سردبیر رادیو ” صدای صلح” تاسف عمیق خود را از عدم پیشرفت تحقیقات و عدم مجازات آمران و عاملان قتل وی اعلام می کند. عبدلاحد رنجبر همسر وی به گزارشگران بدون مرز گفته است که تحقیقات تا به حال پیشرفتی نداشته است و این ممکن است به دلیل نفوذ آمران قتل در قدرت باشد.

گزارشگران بدن مرز در این باره اعلام می کند ” امروز ما یاد و نام زنی نمونه را گرامی می داریم که سمبل تولد دوباره رسانه های مستقل در افغانستان بود. ما با خانواده و دوستانش در زنده نگاه داشتن یادش همراه و از خواست آنها برای اجرای عدالت حمایت می کنیم. مصونیت از مجازات آمران و عاملان قتل ذکیه ذکی موج تازه ای از خشونت علیه روزنامه نگاران زن را دامن زده است. در پی قتل این روزنامه نگار شجاع تا امروز بیش از پانزده روزنامه نگار زن افغانی مورد تحدید و تهاجم قرار گرفته و به سکوت وادار شده اند. ما در این باره خواهان اقدامات درخور و فوری دولت افغانستان هستیم.”

خانواده ذکیه ذکی و همسرش عبدلاحد رنجبر در ١۶ جوزا مرکز فرهنگی را به نام ذکیه ذکی با حضور شخصیت های فرهنگی، سیاسی و برخی از دولتمردان افغانی بازگشایی می کنند. در این باره عبدلاحد رنجبر به گزارشگران بدون مرز اعلام کرد ” این مرکز فرهنگی را ذکیه ذکی بنیاد گذاشت، کاری بود که او می خواست انجام دهد و بعد از شهادتش من کار را پیگیری کردم ” در باره تاثیر این قتل بر فضای مطبوعاتی عبدلاحد رنجبر می گوید ” من فکر می کنم تاثیر بسزایی داشته است، روزنامه نگاران زن بیشتر می ترسند و به نتیجه نرسیدن تحقیقات این وحشت را بیشتر کرده است.” نجیبه ایوبی مدیر اجرایی امور رسانه ای کلید گروپ با این نظر هم رای است. وی می گوید ” مرگ ذکیه ذکی و نتیجه روشن ندادن تحقیقات در میان روزنامه نگاران به ویژه روزنامه نگاران زن ناامیدی را دامن زده است، عدم اعتماد به آینده ترس را بیشتر کرده است. وقتی زنی فعال را به قتل برسانند و هیچ اقدامی نشود تاثیر آن در روحیه افراد انکار ناپذیر است”

فریده نیکزاد معاون سردبیر خبرگزاری پژواک که خود نیز مورد تحدید قرار گرفته است. در باره قتل دوست و همکارش ذکیه ذکی می گوید ” روزنامه نگاران زن به ویژه در وضعیت بدی بسر می برند مشکل امنیت مهمترین مشکل ما است. وقتی می کشند و هیچ توجه ای هم به پرونده نمی شود، تهدید به مرگ ادامه پیدا می کند و طبیعی است که تاثیر بر کار و زندگی ما بگذارد.”

یکسال پس از وقوع قتل، شش مرد مضنون به قتل دستگیر شده از سوی پلیس آزاد شده اند. خانواده و همکاران ذکیه ذکی تائید می کنند که عدم پیشرفت تحقیقات از سوی آمران قتل صورت می گیرد. وعده داده شده از سوی وزیر کشور در بعد از قتل مبنی بر یافتن و مجازات عاملان قتل تحقق نیافته است. مقامات مسئول در آغاز طالبان را به انجام این قتل متهم کرده کردند اما نزدیکان این خبرنگار جنگ سالاران محلی و ذینفوذ در قدرت را متهم می کنند.

در شبانگاه ١۵ جوزا( ۶ ژوئن) دست کم سه مرد مسلح ناشناس وارد خانه ی این روزنامه نگار شده و با شلیک هفت گلوله وی را در برابر چشمان پسر دو ساله اش تیر باران کردند. ذکیه ذکی سی و پنج ساله که مدیریت یک مدرسه را نیز بر عهده داشت از هشت سال پیش و در زمان حکومت طالبان سردبیر و گوینده ی این رادیو بود. در سال ٢٠٠٢ و در بعد از سرنگونی طالبان مدیریت رادیوی مستقل صدای صلح را بر عهده گرفت. برنامه های این رادیو عمدتا در باره ی حقوق بشر و آموزش به زنان و همچنین در باره مشارکت زنان در جامعه بود. ذکیه ذکی رادیو صدای صلح را “خانه ی همه ی شهروندان” می دانست و می گفت “اینجا تنها جایی است که مردم آزادانه می توانند سخن بگویند.” این روزنامه نگار و همکاران اش بارها از سوی جنگ سالاران محلی مورد تهدید قرار گرفته بودند.ذکیه ذکی روزنامه نگاری متعهد و منتقد بود، وی علنا از جنگ سالاران و طالبان انتقاد می کرد. در سال ٢٠٠٢ وی در ملاقات با نمایندگان گزارشگران بدون مرز بر تهدیدات و فشار های اعمال شده بر وی و رادیو صدای صلح سخن گفته بود. در مارس ٢٠٠۵ ذکیه ذکی از جمله چهار زن معروف افغانستان بود که از سوی فیلم مستندی با همکاری یونسکو به سراسر چهان معرفی شد.

نیلوفر حبییی مجری جوان تلویزیون ملى هرات یکی از آخرین رزونامه نگاران زن مورد تهدید و تهاجم قرار گرفته در افغانستان، از سوی “مرکز دوهه برای آزادی اطلاع رسانی” مورد پذیرش قرار گرفت. نیلوفر حبییی در بدو ورود اعلام کرد که ” از اینکه در امنیت بسر می برم احساس آرامش دارم اما برای همکارانم نگران هستم. تحدید آزادی بیان به ویژه روزنامه نگاران زن در افغانستان در ماه های اخیر شدت یافته است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.