فشارهای گسترده و صدور احکام سنگین برای روزنامه نگاران در بند ،مژگان مدرس علوم

جنبش راه سبز (جرس): از سال ۱۳۷۹فشارهای گسترده بر اهالی مطبوعات شدت گرفت، بطوریکه موج گسترده نقض آزادی بیان، دستگیری های غیرقانونی، احضار و تعقیب قضایی روزنامه نگاران ایران را تبدیل به بزرگترین زندان روزنامه نگاران در خاورمیانه کرده است.

دنبال ناآرامی های بعد از اعلام نتایج انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری، بازداشت ها و دستگیری ها ی اهالی مطبوعات و فعالان حقوق بشر ابعاد وسیع تری به خود گرفت. این در حالی است که روزنامه نگاران دستگیر شده پس از ماهها فشار در زندان بدون مشخص شدن زمان برای محاکمه و بدون حکم قطعی و با پرونده مفتوح از زندان آزاد می شوند اما با انتشار هر مطلبی از سوی آنان که پرده از حقایقی برداشته و اعمال غیرقانونی مسئولین افشا می شود دوباره احضار و یا به زندان بازگرداننده می شوند.

محمود احمدى‌نژاد در گفت و گویى با یک شبکه تلویزیونى بریتانیایى گفت:”در کشور ما قانون حاکم است. ایران کشور آزادى است و مردم می توانند اظهار نظر کنند و مانند برخى کشورهاى اروپایى نیست.”

وهنگامى که خبرنگار شبکه تلویزیونى یادآور شد، که شمار زیادى از روزنامه‌نگاران و خبرنگاران در ایران بازداشت شده و خبرنگاران خارجى اجازه کار در ایران را ندارند، وی اظهار داشت: “غربى‌ها در باره ایران اشتباه مى‌کنند و فکر مى‌کنند در اینجا خبرى است و ایران ضعیف شده است.”

ین در حالی است که بنا به گزارش کمیته حفاظت از روزنامه نگاران تا تاریخ یکم دسامبر، بیست و سه روزنامه نگار اعم از خبرنگار، سردبیر و عکاس خبری در ایران محبوس بوده اند.

تلاش های ارزنده سحرخیز درعرصه روزنامه نگاری

عیسی سحرخیز یکی از برجسته‌ترین چهره‌های روزنامه‌نگاری انتقادی ایران است که در روز ۱۲ تیر ماه بدنبال ناآرامی های بعد از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری، بطور خشونت آمیزی دستگیر می شود به طوریکه دنده‌هایش شکسته و علیرغم شکستگی دنده ، از ارائه هرگونه خدمات پزشکی و ارجاع ایشان به پزشک خودداری می شود.

عضو انجمن دفاع از آزادی مطبوعات ایران، روز بیست و دوم آذر در شعبه سوم بازپرسی دادسرای انقلاب آخرین دفاع خود را ارائه کرد. خانواده عیسی سحرخیز در خصوص برگزاری دادگاه به جرس اظهار داشتند که جلسه اخذ آخرین دفاع از این روزنامه نگار در خصوص اتهامات توهین به رهبری، تبلیغ علیه نظام ونیز تبانی و تجمع به قصد برهم زدن امنیت کشور درشعبه سوم بازپرسی دادسرای انقلاب تهران برگزار شد.

عیسی سحرخیز که صد و هفتاد مین روز خود را در بدترین شرایط زندان سپری می کند در دوره ریاست جمهوری محمد خاتمی، مدیرکل مطبوعات داخلی وزارت ارشاد بوده؛ دوره ای که از آن با نام شکوفایی مطبوعات یاد می کنند.

گفتنی است این چهره برجسته سیاسی در دفاع از حقوق روزنامه نگاران و جوانان از چنان صراحت لهجه ای برخورداراست که ماجرای حمله ور شدن محسنی اژه‌ای، وزیر اطلاعات اولین دولت احمدی نژاد به وی به خاطر همین شجاعتش برسر زبانها افتاد.

۹ سال حبس تعزیری و ۷۴ضربه شلاق

سعید لیلاز روزنامه نگار و تحلیلگر مسائل اقتصادی است که روز بیست و هفتم خرداد ماه دستگیر و زندانی شد. این فعال مسائل اقتصادی که صد و نود و چهارمین روز خود را در زندان اوین می گذراند به نه سال حبس تعزیری محکوم شده است.

که طبق آن، یکسال حبس بخاطر مقاله‌های اقتصادی، یکسال حبس بخاطر شرکت در راهپیمایی ۲۵ خرداد ماه، دو سال حبس و ۷۴ ضربه شلاق بخاطر توهین به مسوولان، پنج سال حبس بخاطر جلساتی که به عنوان یک اقتصاددان و روزنامه‌نگار با کارشناسان سفارتخانه‌های مختلف داشته، از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران برای این روزنامه نگار اقتصادی در نظر گرفته شده است.

محمود علیزاده طباطبایی وکیل سعید لیلاز، با بیان این‌که در مهلت قانونی به حکم صادره اعتراض می‌کنیم، افزود: “طی ملاقاتی که با موکلم داشتم وی از مصادیقی که به عنوان عمل مجرمانه در حکم صادره ذکر شده تعجب کرده و اتهام توهین به مسوولان را قبول نداشته و فقط در مورد انتقادات اقتصادی بر روی حرف خود بود.”

وی در مورد اتهام نگهداری اسناد طبقه بندی شده از سوی موکلش نیز گفت: “دادگاه گزارش تحقیق و تفحص مجلس از قوه قضاییه را که در خانه وی پیدا کرده را مصداق نگهداری اسناد طبقه بندی شده اعلام کرده است در حالی که این گزارش در تمامی سایت‌های خبری منتشر شده و شرایط اسناد طبقه بندی شده را ندارد و موکلم همچنین سردبیر روزنامه سرمایه بوده و طبیعی است که این گزارش را داشته باشد.”

همچنین همسر لیلاز در این خصوص گفت:” دلایل و مدارک اتهامات انتسابی عمدتا مربوط به مصاحبه‌های همسرم بود.”

گفتنی است، او یکی از منتقدان دولت احمدی نژاد و سیاست های اقتصادی دولت نهم بوده است و بارها نسبت به شرایط بحرانی کشور درعرصه اقتصادی هشدار داده و خواستار نگاه علمی و کارشناسانه به مسائل اقتصادی شده بود تا کشور از ورطه سقوط نجات یابد.

موارد غیرقانونی در روند رسیدگی پرونده صمیمی

کیوان صمیمی بهبهانی از فعالان ملی-مذهبی، عضو شورای ملی صلح، عضو شورای مرکزی “انجمن دفاع از آزادی مطبوعات” وبنیان‌گذار کانون زندانیان سیاسی است که در روز بیست و سوم خرداد به صورت غیر قانونی بازداشت شد.

بنا به آخرین اخبار کیوان صمیمی پس از پایان ده روز مرخصی هفته گذشته پس از مخالفت مقام قضایی با تودیع وثیقه و آزادی بار دیگر به زندان بازگشت اما وی در تماسی با خانواده‌ خود گفته که بعد از مرخصی تا کنون در انفرادی به‌سر برده‌است. با توجه به اتمام بازجویی‌ها وی خواهان انتقال به بند عمومی است ولی تا کنون جوابی به او داده نشده‌است.

کیوان صمیمی که از دوست‌داران قدیمی آیت‌الله منتظری است با شنیدن خبر درگذشت ایشان، در حضور زندانبانان و با بُغضی در گلو صلوات و فاتحه‌ای تقدیم به این مرجع فقید می‌کند که با هم‌راهی سایر زندانیان تبدیل به حرکتی دسته‌جمعی می‌شود.

خانم نسرین ستوده وکیل صمیمی با اشاره به موارد غیرقانونی فراوان در روند پرونده موکلش گفت: ” پرونده‌ موکلم را بعد از ماه‌ها توانستم ملاحظه کنم و متوجه شدم که بازداشت موقت صمیمی هیچ گاه تمدید نشده است و در واقع ادامه‌ بازداشت ایشان، حداقل بعد از ۲ ماه اول کاملاً غیرقانونی بوده است. از خرداد ماه دستور پذیرش وثیقه در پرونده موجود بوده که بازپرس سبحانی در تمام این مدت از ابلاغ آن خودداری می کرده است.”

گفتنی است وی صد و نود روز را زندان و تحت فشارهای سخت روحی و جسمی جهت ضبط اعترافات تلویزیونی گذرانده است.

درخواست صدور حکم برائت

بهمن احمدی امویی، روزنامه نگار در شامگاه سی و یکم خردادماه در منزل خود به همراه همسرش ژیلا بنی یعقوب دستگیر شد و ی که هم اکنون صد و پنجاه و پنج روز است که در زندان در شرایط بدی بسر می برد روز شنبه ۲۱ آذر ماه دادگاهی برای وی با حضورفریده غیرت، وکیل وی برگزار شد.

غیرت در این باره گفت: “جلسه مذکور با حضور بهمن احمدی امویی و بنده در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب برگزار شد. در این جلسه ابتدا کیفرخواست از طرف نماینده دادستان قرائت شد و موارد اتهامی ذکر شد. من با تقدیم لایحه دفاعی دادگاه به دفاع شفاهی پرداختم و مواردی را در جواب کیفرخواست به استحضار دادگاه رساندم.”

غیرت امیدوار است دادگاه مربوطه پس از بررسی نسبت به صدور حکم برائت برای بهمن احمدی امویی اقدام کند.

وی درباره روند پرونده بهمن احمدی امویی گفت: “موکلم روز ۳۰ خرداد دستگیر شد و پس از مدت ۲۰ روز ظاهرا برای او وثیقه ای صادر شد اما متاسفانه این قرار وثیقه به علت مفقود شدن پرونده ایشان به مرحله اجرا درنیامد. تا آنکه در اواخر آبان ماه اعلام شد پرونده با صدور قرار مجرمیت به شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب ارجاع شده است.”

گفتنی است این روزنامه نگار باسابقه مدت چهار ماه را درسلول انفرادی تحت فشارهای شدید قرار داشته است.

پیگیرد روزنامه نگاران به جرم خبر رسانی

محمد داوری ،‌سردبیر سحام نیوز( سایت رسمی حزب اعتماد ملی ) که در روز هفدهم شهریور با یورش ماموران امنیتی به دفتر مهدی کروبی بازداشت شده بود، در روز اول آذر ماه به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام،‌اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت کشور و اخلال در نظم عمومی محاکمه شد. وی نزدیک به سه ماه را در انفرادی گذرانده، روزنامه نگاری بوده که به خواسته مهدی کروبی و پس ازهماهنگی با هر فرد ،‌ از افراد مدعی تجاوز جنسی اقدام به فیلمبرداری جهت ارایه آن به مسوولان می نمود.

ساسان آقایی ، روزنامه نگار و فعال سیاسی که روز سی ام آبان ماه در منزلش دستگیر شده بود بعد ازچهل روز انفرادی و فشارهای شدید با اتهام تبلیغ علیه نظام، به بند عمومی منتقل شده است. این روزنامه‌نگار درپی نامه‌ ۲۹۳ نفر از روزنامه‌نگاران به علما و مراجع تقلید بازداشت شد.

مسعود باستانی روزنامه نگار در چهاردهم تیرماه که برای پیگیری وضعیت همسرش مهسا امرآبادی که در بازداشت بسر می برد به دادگاه انقلاب تهران مراجعه کرده بود با حکم قضایی بازداشت شد.

این فعال سیاسی در دادگاه بدوی به ۶ سال حبس تعزیری محکوم شد که از حکم مدت محکومیت صادره یکسال به اتهام تبلیغ علیه نظام و ۵ سال به اتهام اجتماع و تبانی برای ایجاد اغتشاش صادر شده است.

شریف درباره پرونده مسعود باستانی نیز گفت: “با توجه به اینکه شغل موکلم روزنامه‌نگاری است و روزنامه‌نگار در برابر خدمات راجع به شغل خود مانند همه مشاغل دستمزد می‌گیرد،پیگیرد روزنامه نگار به لحاظ انجام کارهای قانونی راجع به شغل خبرنگاری مبنای قانونی ندارد به همین دلیل به ناچار چشم امید به دادگاه تجدید نظر دوخته‌ام.”

محمد شریف وکیل مسعود باستانی روزنامه نگار در بند با بیان اینکه حکم بدوی موکلش بدون حضور وکیل صادر شده از دادگاه تجدیدنظر خواست تا برای رسیدگی به اتهامات موکلش تشکیل جلسه دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.