مهندسان زن ترکیه‌ای با تبعیض در عرصه کاری مبارزه می‌کنند

کانون زنان ایرانی: مهندسان زن ترکیه‌ای علیه اطلاعیه‌های شرکت‌هایی که در آگهی جذب نیروی خود فقط خواستار مراجعه «مهندسان مرد» یا «مهندسان دارای کارت پایان خدمت نظام وظیفه» می‌شوند کمپینی اعتراضی به راه انداخته‌اند. این مهندسان قصد دارند شرکت‌ها را از انتشار چنان اطلاعیه‌هایی بازدارند. آنها علاوه‌براین خواستار ایجاد دبیرخانه پیگیری موارد مربوط به تبعییض جنسیتی در اتحادیه اتاق‌های مهندسی و معماری ترکیه (TMMOB)هستند.

بنابه‌گزارش وب‌سایت «اوچان سوپورگه» که به صورت حرفه‌ای به بررسی مسائل زنان ترکیه می‌پردازد، گروهی از مهندسان، معماران و شهرسازان زن ترکیه با تشکیل کمپینی قصد دارند با اعلان‌های دعوت‌به‌کار دارای بار جنسیتی مبارزه کنند. آنها آگهی‌های جلب نیرویی که در آن از عبارت‌هایی چون «دارای کارت پایان خدمت» و «مهندس مرد» استفاده شده را مخالف ماده مربوط به برابری جنسیتی در قانون اساسی ترکیه، مخالف مقررات اتحاده اروپا و مخالف اسناد سازمان بین‌المللی کار دانسته، طبق قانون مجازات کشورشان صدور این قبیل اطلاعیه‌ها را عملی مجرمانه تلقی می‌کنند.

مهندسان یادشده مطالبات خود از اتحادیه اتاق‌های مهندسی و معماری ترکیه را به شرح زیر بیان کرده‌اند:

۱) اتحادیه در توزیع اطلاعیه‌های دارای بار جنسیتی نباید هیچ نقشی به عهده بگیرد.

۲) اتحادیه نباید در پرونده‌های شکایتی که علیه شرکت‌های خصوصی مهندسی صادر کننده آگهی‌های دارای بار جنسیتی اقامه خواهد شد دخالت کند و علاوه‌براین باید به آندسته از اعضایی که قصد شکایت از چنان شرکت‌هایی را دارند کمک کند.

۳) زنان مهندس ترکیه‌ای دیگر نمی‌خواهند مدام به معذرت‌خواهی‌های اتحادیه گوش دهند. زنان مهندس ترکیه‌ای دیگر نمی‌خواهند در هیچ یک از نشریات، گردهم‌آیی‌ها و سمینارهای مهندسی اتحادیه اتاق‌های مهندسی و معماری ترکیه و اتاق‌های وابسته به آن شاهد مضامین دارای بار تبعییضی علیه خود باشند. ما توجیهاتی چون «ندیده‌ایم» یا «اشتباه لفظی بود» را نخواهیم پذیرفت.

۴) به‌رغم آنکه اتحادیه در نشست ماه می سال گذشته با اتفاق آرا تشکیل دبیرخانه پیگیری موارد مربوط به تبعییض جنسیتی را مورد تصویب قرار داده بود، این دبیرخانه هنوز شروع به کار نکرده است. ما منتظر اجرایی شدن این مصوبه هستیم. علاوه براین مهندسان زن به عنوان زیرمجموعه این دبیرخانه خواستار تشکیل واحدهای مشاوره حقوقی و روان‌شناسی‌ای هستند که در صورت بروز مواردی چون تعرض، تجاوز یا تبعییض به یاری اعضا بپردازند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.