نتایج یک پژوهش نشان داد: نبود پشتوانه اقتصادی واجتماعی، سلامت روان زنان سرپرست خانوار را تهدید می‌کند

ایونا: براساس نتیجه یک پژوهش در ایران، نبود پشتوانه اقتصادی و اجتماعی منجر به تضعیف روحیه مشارکت در زنان سرپرست خانوار شده و سلامت روانی آن‌ها را مورد تهدید قرار می‌دهد.

به گزارش سرویس اجتماعی خبرگزاری زنان ایران ، پژوهش یاد شده که توسط اصغر میرفردی ـ عضو هیات علمی دانشگاه یاسوج ـ و الهه عطایی ـ کارشناس ارشد جامعه‌شناسی ـ صورت گرفته، نشان می‌دهد: زنان سرپرست خانوار در سه سطح خرد و فردی، سطح میانه و کلان دچار آسیب می‌شوند که مهم‌ترین آسیب پیشروی زنان سرپرست خانوار در سطح خرد شامل احساس نبود پشتوانه اقتصادی و اجتماعی برای زنان است که منجر به تضعیف روحیه مشارکت در برخی از امور اجتماعی می‌شود و بنا به نظر مدیران و کارشناسان ذی‌ربط این دسته از زنان از نظر سلامت روانی در وضعیت بدتری نسبت به دیگر زنان قرار دارند.

این در حالیست که تعداد اندکی از زنان سرپرست خانوار برای تامین هزینه زندگی به مشاغل غیرقانونی رو آورده یا با گروه‌های انحرافی مانند شبکه منحرفان اخلاقی و شبکه قاچاق توزیع مواد مخدر همکاری می‌کنند.

این مطالعه حاکیست، مرور آسیب رفتاری کشور نشان می‌دهد که برخی از زنان سرپرست خانوار به دلیل تامین معیشت زندگی خواسته یا ناخواسته به سمت فعالیت غیرقانونی یا رفتار انحرافی تمایل پیدا می‌کنند.

بر پایه این گزارش، مهمترین آسیب‌هایی که زنان سرپرست خانوار درسطح میانه با آن روبرو هستند نگرش‌ بدبینانه و نوع برخورد اجتماعی در محیط همسایگی و محلی است که غالبا نسبت به چنین خانوار‌ها و سرپرست‌هایی وجود دارد.

در عین حال در نقطه مقابل این امر، برخی از افراد سودجو ممکن است از شرایط زندگی زنان سرپرست (به ویژه زنان بیوه و مطلقه)سوءاستفاده کرده و در صدد بهره‌کشی اقتصادی یا سوءاستفاده اخلاقی از آن‌ها برآیند.

بر اساس نتایج این مطالعه، زنان سرپرست خانواری که همسرانشان معتاد هستند از یک سو با مشکلات و آسیب‌های زنان سرپرست خانوار به معنای عام مواجه بوده و از سویی دیگر با سوءرفتار همسران خود روبرو هستند.

همچنین وجود باورهای سنتی در مورد نقش و کارکرد زنان در جامعه نیز از موانع پیش‌روی زنان سرپرست خانوار در سطح کلان به شمار می‌رود.

از دیگر موانع پیش‌روی زنان سرپرست خانوار در سطح کلان، پایین بودن میزان اعتماد به ویژه در جنبه‌های اخلاقی و رفتاری برای مشارکت زنان سرپرست خانوار در محیط بیرون از خانه، کمبود یا نبود برنامه‌های ترویجی و آموزشی به منظور توانمند‌سازی زنان سرپرست خانوار است که به ویژه در مناطق روستایی به عنوان یک مانع مهم در مقابل زنان سرپرست خانوار است.

این مطالعه می‌افزاید: از دیگر موانع پیش روی این زنان، وجود زمینه‌های پدرسالارانه به ویژه در جنبه‌های نظارتی و کنترلی در محیط خانواده و تاثیر آن بر کیفیت نظارت زنان سرپرست خانوار و مدیریت آن‌ها بر جنبه‌های ارتباطی و فراغتی فرزندانشان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.