حق بیمه زنان خانه دار باید در شروط ضمن عقد یا مهریه دیده ‌شود

خبرگزاری فارس: دبیر شورای فرهنگی – اجتماعی زنان گفت: مردان باید در شروط ضمن عقد یا مهریه موظف شوند حق بیمه زنان خانه‌دار را در طول زندگی پرداخت کنند.

بتولی محتشمی در گفت ‌و گو با خبرنگار اجتماعی فارس افزود: باید پذیرفت چند میلیون زن خانه‌دار وضعیت اقتصادی بسیار بدی دارند به حدی که نمی توانند ماهیانه حق بیمه خود را پرداخت کنند.

وی اضافه کرد: دولت باید با بررسی وضعیت زنان خانه دار در کشور برای پرداخت حق بیمه آنها اقدام کند یا مردان را موظف کند تا حق بیمه زنان خود را پرداخت کنند.

محتشمی اضافه کرد: طبق قانون مدنی، نفقه زن شامل خوراک، پوشاک، درمان، ارائه خدماتی متناسب با شئون زن و توانایی‌های مردان است و هم اکنون یکی از نیازهای زنان برای استفاده از خدمات درمانی و یا از کار افتادگی برخورداری از امتیازات بیمه است.

وی گفت: برای حل این مسئله به عنوان مثال اگر حق بیمه ۲۰ هزار تومان ‌باشد بخشی از آن را دولت در تنظیم قراردادی با سازمان تامین اجتماعی یا بیمه مرکزی به صندوق در نظر گرفته شده واریز می‌کند و در ایجاد تضمین قانونی مابقی را مردان می پردازند .

محتشمی تصریح کرد: البته در این طرح به دنبال فشار و ایجاد مشکلات زندگی و خانوادگی نیستیم اما اگر مردان بدانند همسرانشان از چه مزایایی در سنین از کار افتادگی برخوردار خواهند شد حاضر به پرداخت این حق بیمه هستند.

وی ادامه داد: البته زنان خانه‌دار هنوز فرهنگ استفاده از این گونه بیمه‌ها را در خود به وجود نیاورده‌اند اما اگر بسیاری از بودجه‌هایی را که صرف خرید وسائل تزئینی یا طلا برای پشتوانه زندگی آینده می‌کنند برای حق بیمه زنان خود بپردازند پس از ۶۰ سالگی مشکلاتی که گریبانگیرشان می شود را شاهد نخواهند بود.

محتمشی همچنین درباره زنان روستایی گفت: زنان روستایی که فاقد زمین و درآمد مستقل هستند و درصد زیادی از آنها در کار تولید با همسرانشان کمک می‌کنند باید از بیمه کشاورزان برخوردار شوند.

وی افزود: اگر چه دولت کشاورزان را مشمول بیمه کرده است ولی زنان این افراد که در این کار مشارکت دارند در آمارگیریهای کشور محسوب نمی‌شوند که باید تحولی در این خصوص به وجود آید تا زنان خانه‌دار روستایی هم بتوانند از خدمات بیمه ای استفاده کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.