ما جرای یک ویرگول سرگردان؛تخفیف ، لازم نیست اعدامش کنید !

انسان کمال گرا همواره در طول تاریخ با انگیزه ی پیشرفت و تعالی در جهت نیل به خواسته های به حق خود در

حرکت بوده و در طی این مسیر از هیچ کوششی فروگذار نکرده است که تمام پیشرفت های علمی و تکنولوژیک

انسان مدرن امروز مدیون همین جاه طلبی های ذاتی انسانی است.

در نظام های طبقاتی جوامع جهان سوم همچون ایران این جاه طلبی ها و کمال گرائیها رنگ دیگری به خود می

گیرد. افراد طبقه ضعیف و فقیر درصدد تغییراین طبقه بر می آیند که این امربسته به نوع شرایط در افراد مختلف

متفاوت است. عده ای پیشرفت های علمی را هدف قرار داده و در پی کسب مدارج علمی بر می آیند تا بدین ترتیب

حرکتی در جهت تغییر وضعیت انجام داده باشند که درس خواندن و ادامه تحصیل در این جامعه خود مستلزم

داشتن و ضعیت مالی نسبتا مناسبی است.

اما در بسیاری موارد وضعیت به این سادگی و روشنی نمی نماید ، که در چنین شرایطی است که دزدی ، روسپیگری و دیگر انواع فساد اخلاقی شکل می گیرد. آنچه مسلم است در و ضعیت هایی اینچنین تنها شرافت

انسانی است که به خطر می افتد و دیگر بحثی از جنسیت به میان نمی آید اما قانونهای مردانه و جامعه مردسالار

سنتی ایران ، دختران و زنان این طبقه را بیشتر در معرض خطر قرار می دهد .

کبری رحمان پور دختریست متعلق به همین طبقه،طبقه ای گسترده و پر دامنه که عدالت اجتماعی را سالیان دراز

جستجو کرده و نیافته. کبری دختریست که در جامعه ای که مدعی بر قراری عدل علی (ع) متولد شده و اکنون توسط همین جامعه راهی چوبه ی دار می شود تا نمونه ای گردد برای دیگران! دیگرانی که چون کبری تحت فشارند وچاره ای جز تغییر در وضعیت اسف بار خود نمی بینند. که این وضعیت اگر اسف بار و مستاصل کننده نبود ،کبری به ازدواج مردی که چهل و اندی سال از او بزرگتر بود در نمی آمد.

شدت فقر و تیره بختی او سبب شده بود که جاه طلبی های او با فراهم شدن نیاز خوراک و مسکن ارضا شود و بیش از این سهمی از این دنیا و جامعه مطالبه نکند ،مورد خشونت واقع شود و دم بر نیاورد و در نهایت در انتظار اعدام و چوبه ی دار مرگ را ذره ذره به تماشا بنشیند حال آنکه عده ای بی محابا لاف عدالتخواهی و فقر زدایی می زنند !

کبری رحمانپور مرتکب خشونتی نا خواسته شد، قربانی خشونتی که به قصد جان او شکل گرفته بود و او نیز همچون تمامی انسانهای دیگر در مقام دفاع بر آمد تا جان سالم به در برد. صرف نظر از بی پناهی و در ماندگی کبری، هریک ار ما در چنین وضعیتی قطعا عمل مشابه انجام می دادیم که انسان همواره و بر اساس ذات خویش در پی حفظ جان و بقای نسل بوده است.

بدین ترتیب و با داشتن چنین نگاهی می توان برای این جرم تخفیف قائل شد چنانچه بر اساس بند سوم ماده ی بیست و دوی قانون مجازات اسلامی در شرایط خاص و اوضاع تحریک آمیز دادگاه می تواند در صورت احراز جهات مخففه ،مجازات تعزیری و یا بازدارنده را تخفیف دهد و یا تبدیل به مجازات از نوع دیگری کند که مناسب حال متهم باشد ، اوضاع و احوالی خاص که متهم تحت تاثیر آن مرتکب جرم شده است از قبیل رفتار و گفتار تحریک آمیز و مجنی علیه یا وجود انگیزه ی شرافتمندانه در ارتکاب به جرم.

به واقع کبری طی این سالها بارها و بارها اعدام شده ، بارها و بارها قصاص شده چنانچه پیکر رنجورش به درستی بر این ادعا صحه می گذارد و دل هر مسلمان درد کشیده ای جز تبرئه اش نمی خواهد. قطعا اعدام کبری پایانی بر این نوع پرونده ها نخواهد بود چراکه روزانه هزاران کبری دیگر متولد می شوند و روزی به پای چوبه ی دار خواهند رفت. راه حل جلوگیری از بروز این نوع معضلات شاید در گرو آمدن پول نفت بر سر سفره ها ، بر قراری عدالت ویا هزاران راهکار دیگر باشد آنچنان که پیشتر وعده داده شده بود…

نه عادلانه ، نه زیبا بود

جهان

پیش از آنکه به صحنه برآییم

به عدل دست نایافته اندیشیدیم

و زیبایی در وجود آمد

« احمد شاملو »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.