حنا مخملباف جایزه خود را به مستندسازان بازداشت شده در ایران هدیه کرد

بی بی سی :حنا مخملباف در مراسم اختتامیه جشنواره که شامگاه پنجشنبه ۱۳ اکتبر برگزار شد، در پیام ویدئویی اش جایزه خود را به چند مستندسازان ایرانی که به اتهام همکاری با بی بی سی فارسی در بازداشت به سر می برند، هدیه کرد.

او گفت: ” دچار احساس دو گانه ای هستم. خوشحالم که از جشنواره معتبر شما چنین جایزه ارزشمندی را دریافت کرده ام. غمگینم، به خاطر زندانی بودن دوستان فیلم سازم در ایران. فیلم سازانی که تنها جرمشان ساختن فیلم در مورد واقعیت های زندگی در ایران است.”

برندگان جشنواره بیروت

بهترین فیلم بلند: هاوی ساخته ابراهیم بتوت

جایزه فرانس ۲۴ به بهترین فیلم بلند: ماندو ساخته ابراهیم سعیدی

بهترین کارگردانی: یک چهارم مترسک ها ساخته حسن علی محمود

بهترین فیلمنامه: هاوی

فیلم برگزیده مخاطبان: پینا ساخته ویم وندرس

بهترین فیلم مستند : کولا ساخته یحیی العلاق

بهترین کارگردانی مستند: نورا نیاسری برای “زیر پل”

جایزه ویژه هیئت داوران: نورا نیاسری برای فیلم زیر پل

بهترین فیلم کوتاه: زندگی سگی ساخته حنا مخملباف

جایزه اوربیت: برای فیلم کوتاه حواس ساخته محمد رمضان

برنده رتبه دوم در فیلم کوتاه: سفر بی بازگشت ساخته گوکلو یمن

برنده رتبه سوم: کاش کسی جایی منتظرم بود ساخته بابک امینی

حنا مخملباف در فیلم “زندگی سگی” به زندگی یک سگ می پردازد که در پی محدودیت های ایجادشده برای گرداندن و نگهداری سگ ها در ایران، در خانه زندانی می شود.

“زندگی سگی” نخستین بار در برنامه آپارات از تلویزیون فارسی بی بی سی پخش شد.
دیگر فیلم های ایرانی

فیلم های کوتاهی از بحرین، لبنان، عراق، مراکش، مصر، اسپانیا و بریتانیا و فرانسه و فیلم کوتاه “دوست داشتم کسی جایی منتظرم باشد” ساخته بابک امینی از ایران رقبای فیلم “زندگی سگی” بود.

نورا نیاسری با فیلم “زیر پل” برنده جایزه بهترین فیلم مستند و جایزه بهترین کارگردانی مستند و بابک امینی با فیلم “دوست داشتم کسی جایی منتظرم باشد” برنده جایزه سوم در بخش فیلم های کوتاه شد. همچنین در رشته فیلم بلند، جایزه فرانس ۲۴ به فیلم “ماندو” ساخته ابراهیم سعیدی رسید.

در فهرست فیلم های جشنواره در بخش جنبی فیلم های کوتاه همچنین نام سه فیلم کوتاه از سیف الله صمدیان به چشم می خورد.

غیبت فیلم ها و فیلمسازان ایرانی

در بخش فیلم های مستند، از ایران، قرار بود فیلمی از نادر داوودی با عنوان “سرخ و سفید و سبز” هم به نمایش در آید ولی آقای داوودی روز دوشنبه ۱۰ اکتبر در گفت و گو با خبرگزاری فارس گفت که فیلم خود را از جشنواره خارج و با فیلم دیگری (عارف به توان ۲) جایگزین کرده و شخصا تصمیم گرفته که به لبنان نرود.

فیلم ” سرخ و سفید و سبز” در باره شور و هیجان مردم تهران در هفته های منتهی به انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ است.

پیشتر، کولت نوفل، مدیر جشنواره فیلم بیروت، به خبرگزاری فرانسه گفته بود که آقای داوودی به علت ممانعت از خروجش از ایران نمی تواند در جشنواره حاضر شود.

همچنین “آی لاو تهران” (تهران را دوست می دارم) ساخته سهند صمدیان در بخش فیلم های بلند سینمایی جشنواره بیروت قرار داشت ولی تهیه کننده فیلم، چند روز قبل، از شرکت در جشنواره انصراف داد.

در بیانیه تهیه‌کننده‌ فیلم “تهران را دوست می‌دارم” آمده بود: “با توجه به جو خبری نامناسب که در روزهای اخیر پیرامون جشنواره بین‌المللی فیلم بیروت ایجاد شده، از نمایش فیلم “آی لاو تهران” خودداری می کنیم و از شرکت در این جشنواره انصراف می دهیم.”

جشنواره بیروت در سال های اخیر با انتقاد برخی رسانه های وابسته به حکومت ایران رو به رو بوده است که این جشنواره را به انتخاب و نمایش فیلم های ضدایرانی متهم می کنند.

در جشنواره سال گذشته در بیروت، فیلم “روزهای سبز” ساخته حنا مخملباف درباره انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ ایران، در فهرست فیلم های شرکت کننده قرار داشت ولی نمایش آن با سفر محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور ایران به لبنان همزمان شد و این فیلم از برنامه جشنواره حذف شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.