یک زن،بهترین شهر دار جهان شد

در حالی دورا باکویانی در ژانویه ۲۰۰۳ به عنوان چهل و هشتمین شهردار آتن انتخاب شد که تنها در دوسال با تحول در پایتخت یونان، عنوان شهردار برگزیده سال ۲۰۰۵را به خود اختصاص داد.

دورا باکویانیس ۵۱ ساله نام خود را در این رقابت سالانه که توسط سازمان شهرداران جهان ، مستقر در لندن برگزار می شود، جاودانه کرد.

باکویانی که به لیست نهایی ۶۵ شهردار از سراسر جهان راه یافته بود در بین افرادی مانند ولترونی رم، لیوینگستون لندن، دلانویی پاریس، ووریت برلین و …. عنوان بهترین شهردار را به خود اختصاص داد.

اونخستین زنی است که در طول تاریخ ۳ هزار ساله آتن، رهبری قدیمی ترین پایتخت اروپا را عهده دار شده است. همچنین در انتخابات سال ۲۰۰۲ ، باکویانی توانست ۶۱ درصد آرا را به خود اختصاص دهد که رکورد بی نظیری است.

وی در سال ۱۹۵۴ به دنیا آمد و نخستین فرزند از چهار فرزند سیاستمدار کهنه کار یونانی یعنی کانستانتین میتسوتاکی ۸۱ ساله است که از سال ۱۹۹۰ تا ۱۹۹۳ نخست وزیر این کشور و رهبری حزب دمکراسی جدید یونان را تا سال ۱۹۹۳ عهده دار بود.

باکویانی از ابتدای جوانی مسئولیت های مختلفی را در چند وزارتخانه یونان بر عهده گرفت و چند دوره نماینده پارلمان بود و بعد از انتصاب پدرش به عنوان نخست وزیر، باکویانی به معاونت یکی از وزارتخانه ها رسید و سپس وزیر فرهنگ شد.

اما وقتی دورا باکویانی در ژانویه ۲۰۰۳ به شهرداری آتن رفت، بسیاری از رسانه های بین المللی پیش بینی کردند که این شهر هیچگاه به طور شایسته ای برای مسابقات تابستانی المپیک ۲۰۰۴ آماده نخواهد شد. ماه ها بعد از این پیش بینی روند پیشرفت شهر تسریع و آتن میزبان بسیار خوبی برای ۲۰۲ کشور جهان شد.

سایت شهرداران جهان که باکویانی را به عنوان بهترین شهردار جهان در سال ۲۰۰۵ برگزیده است با وی گفتگویی صورت داده که در ذیل می آید:

*آتن از ژانویه ۲۰۰۳ که شما شهردارش شده اید تا کنون چه تغییری کرده است؟ قبل از المپیک ۲۰۰۴ چه شکلی داشت؟

باکویانی:فکر می کنم این سوال باید از مردم و کسانیکه در این شهر زندگی و کار می کنند پرسیده شود.

پایتخت یونان به طور چشمگیری با آنچه که در ژانویه ۲۰۰۳ بود، تفاوت پیدا کرده است و شهرداری توانسته در دستیابی به تغییرات در شهر موفق عمل کند.

در این مدت زیرساختها تجهیز و عملکرد ها دچار تحول شدند. شهر رنگ و لعاب تازه گرفت. تمیزی و سرسبزی به شهر آورده شد. فضاهای تفریحی و پارک های بسیاری ساخته شد. از همه مهمتر دستیابی به کیفیت زندگی مطلوب از مهمترین رویدادها بود.

راه ها و فضاهای عمومی در ۴۵۰ خیابان اصلی و به مساحت ۷۵۰ هزار متر مربع نوسازی و پیاده راه ها به مساحت ۲۵۰ هزار متر مربع دوباره سنگفرش شدند.

۳۵۰ هزار از انواع گل و گیاه و ۱۱ هزار اصله درخت در پارک ها، میادین و مسیرهای عبور پیاده کاشته شدند.

*اگر بخواهید مهمترین اقدام را نام ببرید ، کدام را انتخاب می کنید؟

باکویانی: یکی از الویت های اصلی شهرداری ، زیباسازی نماهای بیرونی ساختمان ها و سرو سامان دادن به آنها بود که در این راستا با بررسی ۲ هزار و ۳۰۰ ساختمان ، نمای خارجی آنها بازسازی و زیبا شد.

در نظر دارم این برنامه را ادامه دهم و در ماه های آینده هزار ساختمان دیگر هم بازسازی شوند.

*آیا فکر می کنید سرمایه ای که در آماده کردن آتن برای المپیک گذاشتید به شهر بر می گردد؟

باکویانی: در این مدت ۱۱۰ میلیون یورو برای برخی از پروژه های بزرگ هزینه شد که اغلب آنها زیر بنایی است. این پول ها به گونه ای خرج شد که شهروندان احساس کنند که سرمایه شهر هدر نرفته است.

شهرداری در مشارکت با بخش خصوصی موفقیت هایی به دست آورد و من با افتخار می توانم بگویم که این مشارکت در آینده ادامه پیدا می کند.

ادامه بهبود زیرساخت ها و موفقیت هایی که در میزبانی المپیک به دست آمد، آتن را به شهری مطابق با استانداردهای جهانی تبدیل کرده است. هم اکنون آتن به خدمات و امکانات مدرن مجهز است.

*سال گذشته شما عنوان کردید ، آتن شهری است که دوباره متولد می شود ، آیا شما احساس می کنید دوران رنسانس ادامه پیدا می کند؟

باکویانی: در حال حاضر شهرداری روی بالا بردن سطح خدمات در محلات تمرکز دارد و توسعه شبکه

پارک ها و بازسازی مناطق و از همه مهمتر بهبود کیفیت زندگی از دیگر الویت های شهری است.

در ماه می امسال موسسه ای با نام “فصل بهار شهر” شروع به فعالیت کرده است که با برگزاری کارگاه های آموزشی ، به جوانان آموزش های زیست محیطی می دهد.

همچنین در برنامه ای دیگر شهروندان تشویق شده اند تا روی بام خانه های خود گل و گیاه بکارند و یا گیاهان و یا میوه های مخصوصی را در بالکن خانه هایشان پرورش دهند.

در ژوئن نیز برنامه ۴ ماهه آزمایشی مربوط به بازیافت اجرا شد که فاز اول آن درباره بازیافت قوطی ها و کاغذ بود. در نظر مسئولان شهری و همچنین من ، بازیافت یک سیاست زیست محیطی نیست بلکه روش زندگی است که به ما سود می رساند و در صرفه جویی انرژی نقش مهمی را ایفا می کند.

توسعه برنامه های مربوط به بازیافت مواد مخصوصا در شهرهای متراکمی مانند آتن بسیار مفید و یکی از اهداف شهرداری آتن در مرحله اول آگاهی دادن به شهروندان درباره ارزش بازیافت است.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی شهرسازی و معماری،محبوبه خوانساری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.