دختران در علوم ریاضی بهتر از پسران هستند.

کانون زنان ایرانی: دانش آموزان دختر دبیرستانی در زندگی خود هدفمند تر از پسران هستند.

بر اساس یافته های پژوهشی خسرو تاش دانش آموزان دختر دبیرستانی در مولفه رشد شخصی و هدفمندی در زندگی که مصرف توسعه توانایی های فردی و داشتن هدف روشن در زندگی است، از پسران بالا تر هستند.

همچنین یافته های پژوهشی نصر در سال ۱۳۸۳ نشان داد که دانش آموزان دختر سال اول دبیرستان به طور معناداری ریاضی، خودکارآمدی ریاضی و اعتماد به خود در ریاضی از پسران هم رشته خود بالاتر هستند.

این یافته ها نشان می دهد که برای دختران، ریاضی نه تنها یک حیطه مردانه محسوب نمی شود بلکه آنان بر توانایی خود در این زمینه نیز اعتقاد دارند.

به گفته دکتر الهه حجازی یافته های این تحقیقات نشان می دهد که آموزش در دختران ایجاد توانمندی و نگرش مثبت به خود کرده است.

این در حالی است که بر اساس گزارش ملی آموزش و پرورش در سال ۱۳۸۲ و سند توسعه آموزش و پرورش در سال ۱۳۸۳، سهم دانش آموزان دختر در سه دوره تحصیلی در سال ۳-۸۲، ۴۸درصد است. در سال ۸۲-۸۱، ۹/۴۷درصد از کل دانش آموزان دوره ابتدایی را دختران تشکیل می دادند و این رقم در مناطق روستایی ۹/۴۶درصد اعلام شده است.

این استاد دانشگاه در ادامه می گوید: علیرغم آنکه عملکرد دانش آموزان دفتر در علوم ریاضی بهتر از پسران است، هنوز در کتاب های درسی کلیشه های جنسیتی حاکم هستند. کلیشه هایی که علوم را حیطه مردانه می داند و زنان را فاقد قدرت استدلال و حل مسئله.

وی بر اصلاح آموزش و پرورش در این زمینه تاکید می کند و ادامه می دهد: با اصلاح برنامه های درسی و ورود مولفه های جنسیت در این برنامه ها اثر گذاری آموزش در حوزه فردی را بهبود بخشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.