شناگر زن افغانستان در چند قدمی المپیک ۲۰۲۰

فدراسیون ملی شنای افغانستان اعلام کرده است که تلاش دارد تا زمینه حضور سه شناگر از جمله یک زن را برای حضور در رقابت‌های المپیک سال ۲۰۲۰ فراهم کند.

مسئولان این فدراسیون می‌گویند که هیج امکاناتی برای تمرین ندارند و اکنون برای ساخت یک استخر شنا برای تمرین شناگران زن به صورت آنلاین درخواست کمک کرده‌اند.

زنان عضو کمیته شنای افغانستان می‌گویند که خودشان هزینه‌های مربوط به تمرین‌هایشان را می‌پردازند و که بسیار سرسام آور است و نبود امکانات باعث شده که این زنان شناگر حتی یکبار هم در هفته نتوانند تمرین کنند.

«هلینا صبوری»، رئیس کمیته شنای زنان افغانستان که خودش از طریق یوتویوب شنا را فرا گرفته است، می‌گوید تلاش‌هایش برای فراگرفتن این رشته در نهایت به بار نشسته، خودش شنا آموخته و تاکنون شش دختر دیگر را نیز آموزش داده است.

او می‌گوید که برای نخستین بار توانسته است توجه فدراسیون شنای افغانستان را برای ایجاد یک کمیته زنان شناگر جلب کند.

وی با وجود تلاش‌های بی‌شمار برای جلب کمک به شناگران افغانستان تا کنون موفق نشده است کمک عملی از سوی فدراسیون ملی شنای افغانستان جلب کند.

احسان طاهری، رئیس فدراسیون ملی شنای افغانستان می‌گوید که این فدراسیون نیز تلاش کرده و برای حل مشکل شناگران، به خصوص زنان کارهایی انجام دهد که جمع‌آوری کمک از طریق آنلاین یکی از این تلاش‌هاست.

او مدعی است تا کنون فقط حدود ۲۰۰۰ دلار برای کمک به شناگران زن جمع‌ آوری شده، ولی برای ساخت یک استخر مناسب تمرین‌های حرفه‌ای نیاز به حدود ۲۵۰ هزار دلار است.

طاهری می‌گوید فدراسیون در تلاش است برای شرکت در مسابقات  ژاپن  سه سهمیه بگیرد که از این تعداد دو سهمیه برای مردان و یکی برای زنان خواهد بود. در صورتی که این سهمیه به افغانستان داده شود، برای اولین بار شناگران افغانستان در رقابت‌های المپیک شرکت خواهند کرد. اما اگر تلاش‌ها برای جمع‌آوری پول نتیجه ندهد، از شهرداری کابل خواهد خواست تا یکی از چهار استخر تحت مدیریت شهرداری را در اختیار شناگران زن قرار دهد.

رئیس فدراسیون ملی شنای افغانستان، اظهار داشته است که از یک شرکت برزیلی خواسته شده که لباس شنا براساس فرهنگ اسلامی برای شناگران زن افغانستان تولید کند.

فدراسیون شنای افغانستان می‌گوید طرح ایجاد تیم شناگران زن در آغاز با واکنش‌های تند شماری از افراد جامعه روبه‌رو بود و اکنون شمار زیادی از دختران برای عضویت در کمیته‌ شنا درخواست داده‌اند.

منبع: BBC

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.