توضیح نویسندگان بیانیه ۱۲۰۰ امضایی فعالان افغانستان و ایران

۱۲۰۰ فعال مدنی، رسانه ای و زنان افغانستان و ایران به تازگی با صدور بیانیه ای ضمن تاکید بر اینکه مذاکرات صلح بیش از آنکه باهدف بهبودی اوضاع در افغانستان باشد، در جهت مشروعیت بخشیدن به متهمان جنایت‌های جنگی و بانیان فجایع انسانی بی‌شمار، پیش می‌رود، از جامعه جهانی درخواست کرده بودند که حقوق زنان پیش شرط هرمذاکره صلحی باشد.

در پی صدور این بیانیه تعدادی از فعالان ایرانی ضمن انتقاد به این بیانیه، آن را به معنای به رسمیت شناختن طالبان دانسته بودند.نویسندگان این بیانیه که همگی افغانستانی هستند به این انتقاد پاسخ داده اند. که در ادامه می خوانید:

به اطلاع می رساند بیانیه ای که به تازه گی با امضای بیش از ۱۲۰۰ فعال افغانستانی و ایرانی در حمایت از زنان و تمام باشندگان افغانستان منتشر شد، توسط ما فعالان جامعه مدنی و حقوق بشری زنان افغانستان تهیه شده بود که مورد حمایت گروه زیادی از شهروندان و فعالان حقوق زنان ایرانی نیز قرار گرفت. اما متاسفانه برخی از افراد ناآگاه از عمق مسایل افغانستان به جای حمایت از آن و یا حتی خواندن دقیق متن آن، ایراد گرفته اند که ما در این بیانیه طالبان را به رسمیت شناخته ایم. این نه یک انتقاد سازنده بلکه تخریب و همسویی با دشمنان مردم افغانستان و تطهیرکنندگان طالبان است. در سراسر این بیانیه، از طالبان به عنوان متهمین جنایت های جنگی و جنایت علیه بشریت یاد شده و از جامعه بین المللی خواسته شده با عمل به تعهدات خویش و همکاری با دادگاه بین المللی جزایی، همراه با سایر متهمین ارتکاب جنایات جنگی، آنها را به محاکمه بکشانند. تنها در بند ۸ این بیانیه به مذاکرات صلح که دست کم از چندین سال بدینسو و بطور مرتب در جریان است اشاره شده که آن هم بدون نام گرفتن از طالبان، از جامعه جهانی خواسته شده است اطمینان حاصل کنند این مذاکرات، مذاکرات «واقعی» باشد و به قتلگاه ارزش های انسانی و حقوق بشری زنان تبدیل نشود. چه ما بخواهیم چه نه، در همه کشورهای در حال منازعه و پسا منازعه این نوع از گفتگوها بین نیروهای دولتی، جامعه بین المللی و نیروهای متخاصم، شورشی و تروریستی در جریان است و نامش هم مذاکره است. آیا شما نام دیگری برای آن دارید؟ شما توضیح دهید بر مبنای کدام ماده یا اصل از قوانین بین المللی از این بیانیه استنباط به رسمیت شناختن طالبان را کرده اید؟
عادله محسنی (حقوقدان و فعال حقوق زنان)
حمیرا ثاقب (رییس خبرگزاری زنان افغانستان و رییس شبکه زنان در حکومتداری شهری)
مسعود حسینی (عکاس خبری و عکاس جنگ برنده جایزه پولیتزر)
میترا قطب (فعال مدنی)
هادی موسوی (فعال مدنی و حقوق بشر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.