طالبان خدعه می کنند/به آوارگان افغان کمک کنیم

علی عبدی

طالبان دستور دارند که خشونت نکنند حالا. پشت مشروعیت بین‌المللی‌‌اند. اما شک نکنید که خدعه می‌کنند. شک نکنید! هنوز ده روز از تیرباران خاشه‌زوان کمدین قندهاری نگذشته. هفته‌ی پیش عبدالله عاطفی شاعر را در ارزگان کشتند. همین حالا در هرات به دختران اجازه‌ی ورود به دانشگاه را نمی‌دهند. نه چیزی از دولت‌داری می‌دانند و نه از احوال جهان باخبر.

با رفقایی در کابل حرف می‌زدم این چند ساعت. شهر ترسیده‌است. می‌گویند سراسیمگی همه‌سو پیداست. دکان‌دارها عکس‌های پشت شیشه‌ها را برمی‌دارند. سلمانی‌ها. آرایشگاه‌ها. بوتیک‌های کالا. عکس رهبران جهادی و قومی از پشت موترها برداشته می‌شود. هر ساعت شایعه‌ی تازه‌ای می‌پیچد در شهر. مخصوصاً‌ در جایی مثل دشت برچی که خطر بالای سر مردم است به خاطر قوم و مذهب‌. میدان هوایی کابل مملو از آدم‌ است. هیچ طیاره‌ای اما دیگر سوی کابل پرواز نمی‌کند انگار.

رهبران طالب و بدنه‌‌ی جنگ‌جوی آن‌ها لزوماً مثل هم فکر نمی‌کنند. رهبران دوحه‌نشین مثلا درباره‌ی شیعیان و هزاره‌ها آرای روادارتری دارند تا جنگ‌جویان. قدرت را که گرفتند این اختلاف‌ها آشکارتر خواهد شد. این‌ باورها اما بین همه‌ی ایشان مشترک است: قطع دست دزد، شلاق، سنگسار زناکار، خانه‌نشینی زنان، تقسیم جهان به دنیای کفر و دنیای اسلام. هیچ اغراقی نیست. این باورها در ایشان ریشه‌دار است و عمل می‌کنند به عقیده‌شان.

من عمیقا برای بسیاری از شهروندان کابل نگرانم. عمیقا. ترسی در وجود مردم افتاده. شاعران. نویسندگان. فعالان عدالت‌جو. آدم‌های راست‌گو. حتی اگر در روزهای آینده آسیبی به این مردم نرسد، ممکن نیست بتوانند زیر سلطه‌ی طالبان زندگی عزت‌مند و راست داشته‌باشند بی آن‌که هزینه‌ی گزافی بدهند. ممکن نیست. بسیاری از شهروندان کابل طالبان را نمی‌خواهند. ارزش‌های ایشان با ارزش‌های طالبان یکی نیست.

رهبران جهادی و قومی مردم را تنها گذاشتند. یکی رفته پاکستان. یکی ازبکستان. یکی تاجیکستان. مردم را تنها ماندند. گریختند و مردم را تنها ماندند. امریکا و دنیای غرب هم که … چیزی ننویسم بهتر است. وزیر امورخارجه‌ی امریکا امروز گفته: «در رسیدن به اهداف خود در افغانستان موفق بودیم.» … شرح آن باشد با شما.


اگر خارج از افغانستان هستید و می‌خواهید با مردم همدلی کنید لینکی را در بایو گذاشته‌ام. اگر در ایران هستید هم با این رفیق عزیز ما تماس بگیرید. ایشان را از نزدیک می‌شناسم و می‌دانم که کمک شما به مردم می‌رسد. محمدحسن صالحی. شماره کارت
۶۲۲۱-۰۶۱۲-۲۱۵۱-۱۹۲۸

اگر می‌خواهید با ایشان تماس مستقیم بگیرید:
@yahyaa.azadi

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.