سایه آزمایش بکارت بر زندگی دختران افغان

شمار زیادی از دختران در افغانستان مورد آزمایش بکارت قرار گرفته‌اند اما تعداد کمی از آنان حاضر می‌شوند تا در این ‌باره حرف بزنند. تهیه این گزارش چهار ماه وقت گرفت تا با شماری از این دختران به شرط افشا نشدن هویت‌شان مصاحبه کنیم.

با وجود مخالفت مدافعان حقوق بشر با این کار، آزمایش بکارت هنوز به گستردگی در افغانستان انجام می‌شود. این آزمایش زمانی در بیمارستان‌ها انجام می‌شود که پلیس به داشتن رابطه میان دختران و پسران شک کند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان اعلام کرده که تلاش‌هایش برای متوقف کردن آزمایش بکارت دختران تا حدی نتیجه داده ‌است. این نهاد گفته که قبلا صحبت در این ‌باره تابو بود ولی اکنون این نهاد، پیش‌نویس فرمان تقنینی توقف این آزمایش را به دفتر بانوی اول افغانستان فرستاده تا برای امضاء آن توسط رئیس‌جمهوری رایزنی کند.

ندا (نام مستعار) درباره ماجرای آزمایش بکارتش می‌گوید که این کار پس از سوار شدن بر اتومبیل یکی از آشنایانش آغاز شد. وقتی پلیس در مورد او مشکوک شد او را برای بازجویی به حوزه پلیس برد.

ندا می‌گوید اتهام او «عیاشی و خوش‌گذرانی» بوده و پلیس بعد از تحقیقات اولیه او را به شفاخانه/مرکز درمانی برده تا آزمایش بکارت رویش انجام شود.

به گفته ندا، دکترها دریافتند که پرده بکارت او سالم است و نتایج را به پلیس دادند تا ماجرا ختم شود اما انجام این معاینه زندگی‌ ندا را دگرگون کرد. او که ۱۸ سال بیشتر ندارد، بعد از این رویداد بار سنگینی از حرف و حدیث را تحمل کرده است.

اکنون پرونده او از دادستانی گذشته و در انتظار دادگاه عالی است. دو محکمه او را بی‌گناه شناخته و حکم برائت داده‌اند.

اعتبار آزمایش بکارت

براساس قانون افغانستان آزمایش بکارت باید توسط پزشک قانونی انجام شود ولی در ولایت‌های افغانستان مراکز درمانی عادی این آزمایش را انجام می‌دهد.

این پدیده اکنون نه تنها در شهرهای بزرگ انجام می‌شود بلکه دامن شهرهای کوچک افغانستان را نیز گرفته است.

دکتر «بوبانی حیدری»، پزشک زنان و زایمان که در شمال و ولایت‌های مرکزی افغانستان این آزمایش را انجام داده، می‌گوید: «آزمایش بکارت جزء درس‌های دانشگاه طب/پزشکی است و این کار باید توسط پزشک قانونی انجام شود. محیط مصون و رعایت نکات پزشکی از ملزومات این آزمایش است تا در جریان آن به بکارت دختران آسیب نرسد.»

پرده بکارت دختران پنج نوع است و پزشکان می‌گویند که ممکن است که این پرده به صورت طبیعی نیز موجود نباشد. سازمان‌های حقوق بشری می‌گویند که آزمایش‌های انجام شده در افغانستان علمی نیست و نمی‌تواند چیزی را ثابت کند.

مسئولان کمیسیون مستقل حقوق بشرافغانستان می‌گویند معاینه بکارت دختران آزار جنسی وحشتناک، نقض کرامت انسانی و حقوق بشری به شمار می‌آید.

منبع: BBC

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.