بیانیه ۱۲۰۰فعال ایرانی و افغانستانی:حقوق زنان افغانستان پیش شرط تمام مذاکرات با طالبان باشد

کانون زنان ایرانی

بیش از ۱۲۰۰ فعال مدنی، سیاسی ، حقوق زنان و روزنامه‌نگار در ایران و افغانستان با صدور بیانیه ی مشترکی از جامعه جهانی درخواست کرده‌اند که صدای زنان افغانستان را بشنوند و حقوق آنان را پیش شرط تمام مذاکرات خود با طالبان قرار دهند.

در بخشی از این بیانیه که به امضای بسیاری از فعالان سرشناس افغانستان و ایران رسیده، آمده است:«هم‌زمان با این جنگ و خشونت، مذاکرات صلح نیز بیش از آنکه باهدف بهبودی اوضاع در افغانستان باشد، در جهت مشروعیت بخشیدن به متهمان جنایت‌های جنگی و بانیان فجایع انسانی بی‌شمار، پیش می‌رود. مذاکراتی که در آن جامعه مدنی مستقل افغانستان هیچ نماینده‌ای در آن ندارد و صدای زنانی که همین امروز در ولایات تحت امر طالبان، شلاق می‌خورند و سنگسار می‌شوند و به‌اجبار به عقد نکاح سربازان طالب درمی‌آیند، شنیده نمی‌شود. مذاکراتی که هیچ نشانی از صلح در آن نیست و بیشتر به چانه زنی برای کسب قدرت می‌ماند

این فعالان همچنین با تأکید بر اینکه دوستان واقعی افغانستان هستند، ضمن حمایت از خواسته‌های زنان افغانستان اعلام کرده‌اند:« زنان افغانستان شهروندانی برابر هستند و حقوق انسانی آن‌ها می‌بایست در هر مذاکرات صلحی به‌عنوان پیش‌شرط مطرح و موردقبول طرفین قرار گیرد. زنان افغانستان نباید بار دیگر قربانی جنگ‎های نیابتی شوند و دستاوردهایشان در آتش جنگ‎هایی که در آن نقشی ندارند، از میان برود.»

متن کامل این بیانیه که فعالان امضاکننده، خواسته‌های خود را در ۱۲ بند مشخص بیان کرده‌اند به شرح زیر است:

ما دوستان واقعی افغانستان، امضاکنندگان این نامه سرگشاده، حمایت خود را از خواست‏های زنان افغانستان که در زیر ابرازشده، اعلام می‌داریم و هم‌صدا با آنان سازمان ملل متحد، دولت افغانستان و بازیگران ذی‌دخل ملی و بین‌المللی را به انجام تعهدات و در پیش گرفتن اقدامات مسئولانه برای پایان بخشیدن به جنگ و تحقق صلح عادلانه‌ی همه ‏شمول که حافظ منافع و حقوق همه باشندگان این سرزمین اعم از زن و مرد باشد، فرامی‌خوانیم.

زنان افغانستان آتش‌بس فوری، صلح عادلانه و ضامن حقوق همگان را می‌خواهند

زنان افغانستان بیش از چهل سال است که جنگی خانمان سور را تحمل می‌کنند. جنگی که در آن هیچ نقشی نداشته‌اند و کرامت انسانی‌شان به‌طور مداوم و روزمره مورد هجوم قرارگرفته است، آن‌ها سال‌هاست خواهران و مادران، همسران، کودکان و جوانان بی‌گناه خود را در این چرخه جنگ، خشونت بی‌پایان، آپارتاید جنسی، آدمربایی، نسل‌کشی، زن کشی، تجاوز، بردگی، فقر مطلق و بی‏داد از دست می‌دهند و هرروز داغی تازه برجانشان می‌نشیند. خانه‌هایشان ویران، کودکانشان یتیم و چند نسل از آنان در سرزمین خود و یا کشورهای منطقه و جهان آواره شده‌اند.

در طول چندین دهه جنگ و کشتار، آنان بیش از همه افراد جامعه از مجموعه‌ی حقوق انسانی خود، دسترسی به امکانات اولیه زندگی، امنیت، امکانات سلامتی و بهداشتی، تحصیل و کار، فعالیت اجتماعی، سیاسی و فرهنگی و داشتن جامعه مدنی مستقل محروم شده‌اند. درحالی‌که پس از جنگ سرد باوجود چالش‌ها و تغییر پی‌درپی رژیم‌های سیاسی، امیدهایی برای تحقق یک زندگی بهتر برای مردم افغانستان نمایان شده بود، اما جنگ و اشغال بار دیگر همه‌چیز را نابود کرد. امروز با شعله‌ور شدن دوباره آتش جنگی تمام‌عیار در سراسر کشور و ظهور دوباره طالبان که در پی خروج غیرمسئولانه نیروهای آمریکایی از افغانستان، ضعف حکومت مرکزی و حمایت یا بی‌عملی سایر کشورهای منطقه، صورت گرفته است، زندگی و آینده زنان افغانستان بار دیگر در معرض تهدید و خطر قرارگرفته است. خشونت سازمان‌یافته علیه زنان توسط طالبان، ارتکاب جرائم جنگی ازجمله کشتار غیرنظامیان، غصب خانه‌ها و غارت اموال، تجاوز، ازدواج اجباری، خشونت‌های جنسی و جنسیتی و نقض فاحش حقوق بشر، آینده تاریکی را برای زنان افغانستان نشان می‌دهد.

هم‌زمان با این جنگ و خشونت، مذاکرات صلح نیز بیش از آنکه باهدف بهبودی اوضاع در افغانستان باشد، در جهت مشروعیت بخشیدن به متهمان جنایت‌های جنگی و بانیان فجایع انسانی بی‌شمار، پیش می‌رود. مذاکراتی که در آن جامعه مدنی مستقل افغانستان هیچ نماینده‌ای در آن ندارد و صدای زنانی که همین امروز در ولایات تحت امر طالبان، شلاق می‌خورند و سنگسار می‌شوند و به‌اجبار به عقد نکاح سربازان طالب درمی‌آیند، شنیده نمی‌شود. مذاکراتی که هیچ نشانی از صلح در آن نیست و بیشتر به چانه‌زنی برای کسب قدرت می‌ماند.

ما جمعی از فعالان زنان، مدنی و  روزنامه نگاران افغانستان و ایران، با صدای بلند اعلام می‌کنیم که زنان افغانستان شهروندانی برابر هستند و حقوق انسانی آن‌ها می‌بایست در هر مذاکرات صلحی به عنوان پیش‌شرط مطرح و موردقبول طرفین قرار گیرد. زنان افغانستان نباید بار دیگر قربانی جنگهای نیابتی شوند و دستاوردهایشان در آتش جنگهایی که در آن نقشی ندارند، از میان برود.

ما از دبیر کل سازمان ملل، شورای حقوق بشر سازمان ملل، نهادهای حقوق بشری جهان و جامعه جهانی می‌خواهیم تا پیش از آنکه افغانستان به قتلگاه زنان تبدیل شود، صدای ما را بشنوند و برای دفاع از حقوق بشری مردم افغانستان مداخله کنند. ما می‌خواهیم:

 1. طرف‌های درگیر در جنگ با قبول و پایبندی به مجموعه قوانین، کنوانسیون‏ها و تعهدات بین‌المللی بشردوستانه الزام‏آور، آتش‌بس فوری برقرار کنند.
 2. دولت افغانستان از به کار بردن استراتژی‏ها و تاکتیک‏های نظامی که در آن جان افراد ملکی و غیرنظامی را با خطر مواجه می‏سازد، جدا اجتناب ورزد.
 3. هر نوع تغییر رژیم سیاسی و یا تغییر قانون اساسی تنها از طریق انتخابات و توسط مردم افغانستان صورت بگیرد و نه از طریق جنگ و دخالت‎های نظامی.
 4.        طرف‎های درگیر در جنگ، شامل طالبان، نیروهای مخالف مسلح، نیروهای بین‌المللی و دولت افغانستان ملزم به قبول مسئولیت و پاسخگویی در مقابل جرائم و جنایت‎های جنگی گذشته و حال شوند.
 5. دبیر کل سازمان ملل، نماینده خاص سر منشی سازمان ملل در افغانستان، شورای حقوق بشر سازمان ملل و سایر نهادهای بین‌المللی از تمام مکانیسم‌ها و اختیارات خود برای توقف این جنگ استفاده کنند.
 6. با توجه به عدم رعایت تعهدات بین‌المللی از جانب طالبان و توافقنامه صلح دوحه، شورای حقوق بشر سازمان ملل با تشکیل یک هیئت حقیقت‌یاب، به ارزیابی و پیگیری موارد نقض حقوق بشر و جنایات علیه بشریت از سوی طالبان و سایر گروه‌های مخالف مسلح، بپردازد.
 7. دولت افغانستان، جامعه بین‌المللی و آژانس‌های حقوق بشری برای جلوگیری از جنایات سازمان‌یافته طالبان و پیگرد قانونی عاملان این جنایت‌ها با دادگاه بین‌المللی جزایی (دادگاه کیفری بین‌المللی) همکاری کنند تا به مصونیت از مجازات و تکرار این تعدی‌ها پایان داده شود.
 8. جامعه جهانی به خصوص تمام کشورهایی که طی این سال‌ها با پول مردمان خود در افغانستان سرمایه‌گذاری کرده‌اند و نیز تمام مراجع سازمان ملل، باید اطمینان حاصل کنند که مذاکرات صلح، واقعی است و در مراحل مختلف این مذاکرات، تمام اصول و ارزش‏های بشردوستانه جهان‌شمول رعایت شوند. اصول و ارزش‌هایی که در طول بیش از دو دهه  با تلاش، فداکاری و ازجان‌گذشتگی ده‏ها هزار مرد و زن افغانستان در این سرزمین به‌دست‌آمده و حفاظت‌شده و قابل معامله و مذاکره نیستند.
 9.       حق حیات و امنیت، حقوق برابر، پایان دادن به کلیه اشکال تبعیض و خشونت علیه زنان، آزادی بیان و حق فعالیت سیاسی، اقتصادی و اجتماعی زنان، گروه‏های قومی، مذهبی و جنسی تضمین شود.
 10. دسترسی مساوی همه کودکان دختر و پسر به آموزش، مکاتب و تحصیلات عالی در تمام ولایات، ولسوالی‏ ها، شهرها و قریه‌های افغانستان تضمین شود.
 11. حق کار و مشارکت در تمام ابعاد حیات اجتماعی و سیاسی برای همه اتباع افغانستان به ویژه زنان افغانستان به‌عنوان حقی غیرقابل‌مذاکره تضمین شود.
 12. تدوین، تصویب و اجرای قوانین مدنی و جزایی کشور، منطبق بر قانون اساسی افغانستان و تنها مرجع تصویب‌کننده آن، مجلس ملی کشور باشد و ایجاد هرگونه نهاد غیرانتخابی من‌جمله شورای عالی فقهی طالبان و اعمال سلیقه و قدرت فراقانونی، غیرقانونی اعلام شود.

اسامی به ترتیب حروف الفبا

آدر والا
آدینه بیگی
آذر فارسی
آذر آشتیانی
آذر سلیم
آذر عسگری
آذر منصوری
آرا فریدی
آرزو پوپلزی
آرزو رحیمی
آرزو ظفر طریقت
آرمان غفارنیا
آزاد مظفری
آزاده باسر

آزاده پورزند
آزاده زیلایی
آزاده سمسار کازرونی
آزاده فرقانی
آزاده کیان
آزاده ناصریان
آزیتا سپهری
آزیتا سمناک
آزیتا ابراهیم پور
آسیه امینی
آصفه کریمى
آمنه رضایی
آمنه موسوی
آمنه ندا لغمان
آمنه نظری
آمنه نوری
آمنه هجرت
آناهیتا سلطانی
آنجلا غیور
آوا آذری
آیدا بهرامی
آیدا جودکی
آیدا سعادت
آیدا قجر
آیسان تنها
ابراهیم امینی
احسان آرام
احمد امین
احمد جعفری صدر
احمد حاتمی
احمد حقی
احمد زارعی
احمد شیخزاده
احمد عالی نژاد
احمد مشعوف
ادریس قربانی
آرزو نور حبیبی
اسپد رمضانزاده
اسفندیار اسلامی
اسفندیارطاهری
اسما احمدی
اسما بهادری
اسما قائدی‌زاده
اسما نور
اسما وفایی
اسماعیل مکوندی
اسماعیل نورسته
اصغر محمدی
اصلیه احمدزی
اصلیه صدیقی
اعظم ذاتی
اعظم اکبرزاده
اعظم السادات هاشمی
اعظم بهرامی
اعظم جنگروی
اعظم ده صوفیانی
اعظم شاهرخی
افروز آموزنده
افسانه زنگنه
افسانه سالاری
افسانه شیرازی
افسانه مبینی
افسون دهقانی
اقدس زارع
اقدس شبانی
اکرم احقاقی
اکرم جودی
اکرم خاتم
اکرم طاهری
اکرم کریمی
اکرم محمدی
المیره هاشمی
المیرا محمدی
الهام ابراهی زاده
الهام احسانی
الهام پروندی
الهام شجاعی
الهام شریفی
الهام شفا
الهام صالحی
الهه امانی
الهه دهقانیان
الهه رحیمی
الهه محمدی
الهه مشعوف
الهه مقربی
الی محمدی
الیا طالبی
امید فروتن
امیر بورا
امیر حاصلی
امیر سالار محمدی
امیر فروتن
امیر قاسم زاده
امیر مهاجر
امیر نعمت اللهی
امیرحسین ابومحبوب
امیرفرهادی
امین اسکندری
اناهیتا بابایوا
انسیه انساندوست
انسیه سیاوش
انیبا صدیقی
انیتا رسولی
انیس فضلی
انیسه دهزاد
اوختای حسینی
اورانوس روشن مال
ایلناز ظهرابی
ایرج خدایاری
ایلیا اتبایی طبری
باصره محمدی
بتول عرفانی
بختیار بختیار
بختیار رضایی
برشکی شاهین
بنفشه جمالی
بنفشه قریشی
بهار احمدی
بهار رحیمی
بهاره زمانی
بهجت عرفانی محسنی
بهروز شادلو
بهروز عبداللهی
بهزاد امامی
بهزاد حسن وند
بهمن برنادل
بهنام ابراهیم زاده
بهیه شاداب
بیتا عسگری
بی بی گل امیری
بیانا هارتونی
بیژن اعتمادی
بیگرد تاتوره
پارمیس طیب زاده
پاریس ماهانی
پرستو احمدی
پرستو سرمدی
پرستو فروهر
پرستو موید
پرشنگ خلیقی
پروانه آل بویه
پروانه حسینی
پروانه سما صمدی
پروانه قاسمیان
پروانه کرامت
پروین سعیدى
پرویز الهیاری
پروین ادیب
پروین اردلان
پروین اسفندیاری
پروین افتخاری
پروین ضرابی
پروین فضلی
پروین فهیمی
پروین محمدی
پری طالبی
پریا جزایری
پریسا امام وردیلو
پریسا سلیمانی
پریسا شفیعی
پریسا عثمانی
پریما رسولی
پریناز سلیمانی
پشتون مظلوم یار
پلوشه صمدی
پویه مددی
پیمان شادفر
تارا نجفی
ترانه بنی یعقوب
ترنم سیدی
تقی مهدوی
تمنا عزیزیار
توران اکبرپور
توران همتی
تونیا ولی اوغلی
ثریا حصین
ثریا عطاری
ثریا قربانی
ثریا مرادی
ثریا ندیم پور
ثریا یوسفی
ثمانه رسولی
ثمین احمدی
ثمین گرجیان
جلال چقازردی
جلیل زین العابدینی
جمشید ایگدر
جمشید خون‌جوش
جمیله آریامل
جمیله بختیاری
جمیله پاکوشا
جمیله داودی
جمیله سروش
جهان خان
جواد چاردولی
جواد دروازیان
جواد صفوی
جوانمیر مرادی
چنگیز زرافشان
حانیه اسمعیل نژاد
حبیبه رسولی
حبیبه گلرخ
حجت اله اسلامی
حجت اله قزوینیان
حدیث جزایری
حرمت رضوی
حسن اکبری
حسن ترابی
حسن جعفری
حسن نایب هاشم
حسنیه شکیب
حسین صمدی
حسین نورانی نژاد
حسین یگانه
حسینا عرب زاده
حسینعلی سالاری
حسینه نیکزاد
حشمت الله نظری
حکیمه شکری
حلیمه خالقی
حلیمه سلیمی
حمید فرید
حمیده ابراهیمی
حمیده پویا
حمیده مرادی
حمیده هما
حمیرا ثاقب
حمیرا راعی
حنیفا رسولی
حنیفا ظهوریان
حورى دهقان شاد
حوریه خانپور
حوریه فرجزاده
حوریه فضلی
حوریه کرمی
خاطره ملانگ
خالد رحمن پور
خجسته جعفری
خدیجه یاری
خدیجه پورکاظمی
خدیجه مقدم
خدیحه ظهرابی
خسرو طرهانی
داوود خطیب شهیدی
دجامیلاه میر
دریا رجبیان
دلبر توکلی
دلژین متوسل
دنیا الهیاری
دنیا فروتن
ذبیح الله ایثار
راحله صدیقى
راضیه بابایی
راضیه رسولی
رامین ق خویی
رامینا حسینی
رباب مظلومی
رجب گرجیان
رحیم رحیمی
رحیمه بخشی پور
رحیمه یعقوب
رخشان بنی اعتماد
رزیتا صفی
رسول بشردوست
رضا جابری
رضا جارسیاه
رضا جلیلی
رضا خدیجه
رضا خواجوی
رضا عبدی
رضا غیاثوند
رضا متوجه
رضوان مقدم
رضوان نصرالهی
رعنا حبیبی
رعنا شیرازی
رفعت رحیمیان
رفعت نبی
رفیع جنید
رقیه ابراهیمی
رمضانعلی غلامی متکی
روجا احمدی
روجا کیا
روح انگیز حسن زاده
روح‌الله انصاری
روحینا وفا
رودابه زارع وندپور
روزینا عزیزی
روژین یوسف زاده
روضان دادخواه
رومینا طهماسبی
رونا صافی
رؤیا اخلاصپور
رؤیا رجبی نیا
رؤیا رحیمی دهبان
رؤیا سیاوشیان
ریتا محمدی
ریحانه صلاحی
ریحانه طراوتی
ریحانه عزیزی
ریحانه کریمی
ریما نوری
زارا امجدیان
زاهده هدایت
زحل پوغ
زحل فراهی
زرغونه نورزیی
زرناز مهریار
زری گوراب
زکیه آزاد دلری
زکیه کاکر
زکیه محسنی
زلما بهادر
زهرا آشوری
زهرا اسدی
زهرا افتخاری
زهرا بخشی
زهرا حاجی بابایی
زهرا حسن زاده
زهرا حیدری
زهرا خدادادی
زهرا رضایی
زهرا رضویان
زهرا سجادی
زهرا شهرستانی
زهرا صمدی
زهرا ظریفی
زهرا عسگری
زهرا کریمی
زهرا محمدی
زهرا نقوی
زهرا یعقوبی
زهرا یگانه
زهره آقاجری
زهره افطسی
زهره جلال
زهره رحیمی
زهره زارعین
زهره شهابی
زهره صیادی
زهره طراوتی
زهره کریم نیا
زهره معینی
زهیل افخمی
زوهرا نوری
زیبا کمالی
زیبا نظری
زینب ابراهیمی
زینب اکبری
زینب پزشکیان
زینب دستجردی
زینب لامع
ژاله فلاح
ژینوس سبحانی
ژیلا اعتصامی
ژیلا بنی یعقوب
ژیلا موحد شریعت پناهی
ساجده زمانی
ساجده گودرزی
سادیه اکرامی
سارا آرین
سارا آرین مهر
سارا احراری
سارا حافدی
سارا خرم‌نهاد
سارا خوشخویی
سارا سیاهپور
سارا فرحزادی
سارا فضلی
سارا کریمی
سارا موسوی
سارا میمندی
سارا نورالهی
ساسان شهلاوی
ساقی پرخیده
ساقی سقازاده
سالار سالاری
سالیه اکبری
سام الدین ضیائی
سامان موسوی
سایرا رفیعی
سبد حسن‌شهیدی
سپهر حیدری
سپیده پایور
سپیده اشرفی
سپیده جدیری
سپیده قادری
سپیده هژبری
ستایش ظریفی
ستوری کریمی
سجاد صمدی
سحر ابراهیمی
سحر بشیری
سحر رضایی
سحر ستوده
سحر سلحشوری
سحر سهرابی
سحر ظریفی
سحر فضلی
سحر کریمی
سحر مرانلو
سحر موسوی
سحر نمازیخواه
سرور دولتی
سرور صاحبی
سرور کسمایی
سعید امینی
سعید ستاری
سعید سهراب نژاد
سعید صمدنژاد
سعید وفا
سعیده باباخانلو
سعیده خاشی
سعیرا وفا
سما صمدی
سمانه اصغری
سمانه رسولی
سمانه سوادی
سمیرا راهی
سمیرا سالاری
سمیرا صفایی
سمیرا عرب زاده
سمیرا عینی
سمیرا مرادی
سمیه ابراهیمی
سمیه سلطان
سمیه شمالی
سمیه صمدی
سمیه فرید
سمیه کریمی
سمیه میرشمسی
سهیلا امیری
سهیلا شمس
سهیلا عزیری
سهیلا گلشاهی
سهیلا مسافر
سودابه آزاد
سودابه خلیلی
سودابه طاهری
سودابه ملاح
سوسن احسانی
سوسن رازانی
سوسن سرخوش
سوسن طهماسبی
سوسن عطایی
سوسن غلامرضایی
سوسن نویسا
سوگند شایان‌فرد
سولماز ایکدر
سونا قرامی
سونیا اثباتی
سونیا احمدی
سونیا ترکمن
سونیتا رحمانی
سید حسن اخلاق
سید علی موسوی آزاد
سیما سپین غر
سیمین کرامتى
سیا طایفه
سیاوش نیشابوری
سید رضا آزاد
سید علی اکبر تابعی
سید کاظم
سید محسن موسوی
سیدحسین سیدی
سیدحسین صدر
سیدعباس محدث نیا
سیده سکینه خاتمی
سیده نعیم
سیما دریادل
سیما رهشناس
سیما سمر
سیما صاحبی
سیما قریانی
سیمین احسانی
سیمین امیری
سیمین حاجیعلی
سیمین صدف
سینا دولتشاهی
سیندخت رحیمیان
شادی طاهری
شادیه جلالی ثانی
شاذیه حقجو احمدی
شاهده شفیعی
شاهین چارتنگی
شاهینه گلزاره
شایسته پوپل
شبانه استانکزی
شبنم بهارفر
شبنم ضیایی
شبنم قنواتی زاده
شجاع طهمانی
شراره یزدانی
شروین دهباشی
شریفا سحر
شریفه بنی‌هاشمی
شریفه سلطانی
شریفی سحر
شعله زمانی
شفیقه محسنی
شفیه رئیسی
شقایق صادقی
شقایق زنده دلان
شقایق مهرالحسنی
شکوفه صمدی
شکوفه واثق
شکوه جعفری
شکوه حاجی‌نصرالله
شکیلا حیدری
شمس الدین خیرالدین
شمس الدین مبینی
شمسی جمالی
شهپر بامداد
شهرام نکونام
شهرزاد طالبی
شهرزاد قربان
شهرزاد گارسچی
شهریار آزادگان
شهزاده سمرقندی
شهلا آمو
شهلا ابقری
شهلا اعزازی
شهلا حسینی
شهلا رحمتی
شهلا فروزانفر
شهناز اکبری
شهناز داوری
شهناز رفیعی
شهناز سیاقی
شهناز صمدی
شهیده مهاجر
شهین آرام
شهین چهارتنگی
شهین خاقانپور
شھلا حسن پور
شورانگیز داداشی
شوشر بابور
شوکت محمدی
شیبا ملک
شیرین احمدی
شیرین بهرامی‌راد
شیرین صابر
شیرین مهربد
شیرین نورزی
شیرین‌دخت نورمنش
شیما تدریسی
شیما عزیزی
شیما فلستوری
شیما قائدی‌زاده
شیما کریمی
شیماسادات حسینی
شیوا اطمینان مقدم
شیوا صادق پوری
شیوا نظرآهاری
ص. کیائی
صابر شریفی
صادق صناعی
صادقعلی ابراهیمی
صالح اردستانی زاده
صالح مفاخری
صالحه روستا
صبا عبداللهی
صبـــاح سارى
صحرا اسماعیلیانیصحرا کریمی
صدف مرادی
صدیق الله توحیدی
صدیقه حسینی
صدیقه حمیدیان راد
صفا فهیم
صفورا رهبری
صلح عادلانه
صهبا پهلوان
صوفیا انوری
ضیا مبلغ
ضیاگل نصری
ضیاگل سلجوقی
طارق سعیدی
طاهره پژوهش
طاهره حقجو
طاهره حیدری
طاهره سعیدی نژاد
طاهره صفی نیا
طاهره قلندری
طریق ساعدی
طلایه نادی
طیبه بستام
طیبه عباسی
طیبه مطهری
ظهور ظفری
عادله محسنی
عاصف حسینی
عاطفه جنابی
عاطفه حسین نیا
عاطفه رفیعی
عاطفه شکری
عاطفه نصیری
عالیه اقدام دوست
عباس برزگر
عبدالامیر صلواتی
عبدالرقیب وهاب زاده
عبدالفتاح نظری
عبدالکریم نوری
عبداللطیف تیموری
عبدالله نوری
عبدالوارث شینواری
عرفان دهقانی
عزت الله فهیم زاده
عزیزه فضلی
عسل شبانی
عشرت احمدیان
عطیه شکری
عفت ماهباز
علی آبادانی
علی اکبر تهرانی
علی اکبر صفاییان
علی امامی
علی حقیقی
علی خرمابی
علی رضا ایرجی
علی رضا قادری رهقی
علی ستاری
علی طایفی
علی عباس زاده قمی
علی عباسی
علی فیض
علی کاغذچی
علی محمدی منصف
علی مکوندی
علی منجزی
علی ندیمی
علی نصیری
علی نظری
علی نمازی
علی هاشمی
علی یعقوبی
علیرضا حسینی
علیرضا رضایی
علیرضا رهبری
علیرضا صمدی
غزاله رضوی
غزاله زنهاری
غزل بزرگمهر
غلام رضا محمدی
غلامرضا تقی خواهان
غنچه قوامی
فائزه توکلی
فائزه رضائی توحید
فائزه منزوی
فائقه قنات آبادی
فاتح مردوخ
فاران حسامی
فاطمه ابراهیمی
فاطمه تاجیک
فاطمه جلیلی
فاطمه حسینی حصارشنه
فاطمه حسینی غفاری
فاطمه حیدری
فاطمه درویش
فاطمه رضائی توحید
فاطمه زینلی
فاطمه شکری
فاطمه شهریار
فاطمه صادقی
فاطمه صفازاده
فاطمه طاهری
فاطمه فضلی
فاطمه فلاح
فاطمه گرجیان
فاطمه گوارایی
فاطمه هنرمند
فاطمه یزدانی
فائقه نیازی
فائزه ایزدی
فتانه عبدالحسینی
فتانه عزیزی
فتانه مبینی
فتحیه زرکش یزدی
فخری شادفر
فدرا اسدخانی
فراست ناصری
فرح احمدی
فرح شایان
فرح قادرنیا
فرح کمانگر
فرح میرآغاسی
فرحناز آذزسا
فرحناز رسولی
فرحناز صمدی
فرخ چوبک
فرخنده جبارزادگان
فرخنده جعفری
فرزانه آرامش
فرزانه آیینی
فرزانه ایوبی
فرزانه بابایی
فرزانه راجی
فرزانه صمدی
فرزانه مبینی
فرزانه محجوب
فرساد فرهادی
فرشاد پارسیان
فرشته اکبر
فرشته امید
فرشته امینی
فرشته ذاکر
فرشته عسکریان
فرشته قمرین
فرشته لطفی
فرمهر منجزی
فرناز جوادیان
فرهاد علی‌نژاد
فرهنگ محمدی
فروزان احمدی
فروزان امیری
فروزان رحمانی
فروزان وفا
فروغ جلیلی
فروغ فکرت
فروه کریمی
فریده نیازى
فریده یزدی
فریبا پژوه
فریبا حیدری
فریبا خلیلی
فریبا راد
فریبا رسولی
فریبا صدر
فریبا فائز
فریبا قلی زاده
فریبا معمایی
فرید محمدی
فریدا سحر
فریده پورعبدالله
فریده کریمی
فریده مرادی
فریده میرزایی
فریدون زرگران
فریدون طایر فراهانی
فرین جلیلی
فهیم دشتی
فهیمه روبیول
فهیمه سلجوقی
فهیمه شیوا
فوزیه جلیلی
فوزیه خالصی
فوزیه یفتلی
فیروزه راد
قاسم رحمانی
قاضی نجلا ایوبی
قدرت اله محمدی
قدسیه طهماسب اشتری
قمر تکاوران
قمر فلاح
قمرگل امیری
قیوم احمدی
کمال نورانی
کاتیا سلماسی
کاظم علمداری
کامنوش خسروانی
کامیار جهانه
کاوه مرتضوی
کبرا سالاری
کبرا صفدری
کبری بلوچ
کبری حیدری
کتایون بابایی
کریم شاه میر
کریمه شفیع زاده
کلثوم حسینی
کلثوم گرجیان
کنعان داودی
کوشا اثیمی
کیا صبری
کیان احسانی راد
کیان دولت آبادی
کیمیا اکبریان
گردآفرید ملکی
گلاله قربانی

گلاره کاکاوند
گلالی اسمی
گلالی داوری بخشی
گلرخ جهانگیری
گلرخ نفیسی
گلغتی خیری
گوهر شمیرانی
گیتا سعید
گیسو جهانگیری
لطیفه سادات
لطیفه وهاب
لیلا اسدی
لیدیا خسروی
لیلا اصلانی
لیلا بندری
لیلا حسینی
لیلا رحمتی
لیلا زارعی
لیلا شعاع
لیلا نسیم
لیلی پورزند
لیلی حسن پور
لیلی رحیم پورلقزی
م فدایی
مارال صفوی
مازیار حسنی
مازیار طاطائی
مانا بهرامی
ماندانا مقدم
مانی عظیم‌زاده
مبارک شریفی
مبینه ساعی
متین تلخابی
مجتبی محمدی
مجتبی آزادی
مجتبی سپهری
مجید عابدی
مجید عرفانی مقدم
مجید یوسفی
محبوبه احمدی
محبوبه پوکرت
محبوبه حسین زاده
محبوبه درستکار
محبوبه رئوف
محبوبه رزم شعار
محبوبه صداقتی
محبوبه عباسقلی زاده
محبوبه غلامی
محبوبه فرح زادی
محدثه تقی زاده
محدثه گل رنگ
محسن روزبهان
محسن سلیمانی صالح
محسن شیخی قمصری
محسن شیردل
محسن عبدی
محسن مختاری
محمد افجه
محمد افضلی
محمد پورحبیب
محمد تقی ذاتی
محمد توفیق فوزی
محمد حسن وند
محمد حسن یزدی زاده
محمد حسین سینا
محمد حسین محمدی
محمد داود حیدری
محمد رحیم رحیمی
محمد رحیمی
محمد رفعتی
محمد رمضانی فرخانی
محمد زمانی
محمد سعیدی رضوانی
محمد صادق علی اصغری
محمد صمدی
محمد عسگری
محمد علی غلامی نژاد
محمد علی نقی زاده
محمد فرجی
محمد قربانی
محمد گرجیان
محمد گلرنگ
محمد مبینی
محمد محمدی
محمد مظلومی
محمد مهدی جنتی
محمد مهدی کمال وند
محمد نیک عهد
محمدابراهیم کردی
محمداسماعیل ژیان
محمداصغر افضلی
محمدجواد یازرلو
محمدحسن صمدی
محمدرضا آهنى
محمدرضا جلائی‌پور
محمدرضا عبداللهی
محمدرضا مولایی
محمدعلی واعظی
محمدکریم آسایش
محمود بادوام
محمود حقیقت جوان
محمود طیبانی
مراد آزادی منش
مراد ظهرابی
مرتضی صارم
مرتضی قرائی
مرجان زهرانی
مرجان ظریفی
مرجان مغربی
مرجان وفا
مردین منصف
مرسده هاشمی
مرضیه احمدی
مرضیه رضا
مرضیه طباطبایی
مرضیه مهردادفر
مروه فهیم غوریانی
مریم زاهدان
مریم میرزانژاد
مریم محمدی
مریم آل عمران
مریم افشار
مریم امی
مریم باقری
مریم باقی
مریم برزگر
مریم بهادری
مریم پیمانی
مریم تاجیک
مریم تدین
مریم جعفری
مریم حیدری
مریم دانشور
مریم دهقان
مریم رئیس دانا
مریم رحمانی
مریم رسولی
مریم زارعیان
مریم سعادت شمشیری
مریم شاوندی
مریم شعبانزاده
مریم شکری
مریم شهسواری
مریم صمدی
مریم ضیاء
مریم طالبی
مریم ظریف
مریم ظریفی
مریم عباسی
مریم عرفی
مریم علی زایی
مریم علیزاده
مریم غدیری
مریم قادری
مریممانی
مریم مجدی
مریم محمدی
مریم مزروعی
مریم میر
مریم‌ نظام‌ ابادی
مریم نورستانی
مریم نیکمرد تهرانی
مریم هادی پور
مریم یاوری
مریم یحیوی
مریم یوسف زادگان
مزدک شریعتی
مژده نوری
مژگان امینی
مژگان توخی
مژگان خالقی
مژگان ساختمانگر
مژگان نظری
مسعود اشهدی
مسعود انصاری نو
مسعود بخشی
مسعود حسینی
مسعود طرزی
مسعود عشقی
مسعود فرهیخته
مسعود کریم نیا
مسعوده فراهی
مشوبا جمالی
مصدق نورزاد
مصطفی حبیبی
مصطفی محب کیا
مصطفی نصرتی
مصی سلامت
معصومه ابراهیمی
معصومه حیدری
معصومه خاوری
معصومه رحیمی
معصومه صفدری
معصومه صمدی
معصومه عباسی
مغفرت صمیمی
مقداد کریمی
ملاله حبیبی
ملالى احمدى
ملک واحدی
ملیحه رضایی
ملیحه کم گویان
ملیحه محمدی
ملیکا امین توکلی
منصور بهبهانی
منصور منصوری
منصور هادیان
منصوره انتظارقائم
منصوره جمال آبادی
منصوره شجاعی
منوچهر امیرخانی
منیر بابایی
منیره برادران
منیره شیروانی
منیره کریمی
منیژه دهکردی
منیژه عرفانی فر
منیژه مؤذن
مهتا بذرافکن
مهتاب احمدی
مهتاب حسن زاده
مهتاب کم گویان
مهتاب مدثر
مهدیه آهنی
مهدی شجاعی
مهدی فخرزاده
مهدی مصباحی
مهدیس صادقی پویا
مهدیه صفرپور
مهدیه گلرو
مهرآفاق مقیمی نیاکی

مهرانگیز کار
مهران احمدی پور
مهران براتی
مهرانگیز شاهمرادی
مهرانگیز منتظمی – دابونی
مهرانگیز نیازی
مهرداد شیخلو
مهرداد عمادی
مهردخت هاشمی
مهرسان صفاریان
مهرناز شیرازی عدل
مهرنوش سروقد
مهری صادقی
مهریا پژواک
مهسا امرآبادی
مهسا تاجیک
مهسا رضوی
مهسا رهنما
مهسا صباغی
مهسا قره خانی
مهسارجعتی
مهشید پگاهی
مهشید شمس الدین
مهشید نجفی
مهنا قزل لو
مهناز پراکند
مهنوش فریابی
مهوش ثابت
مهوش حیاتی
مهین جعفری
مهین فهیمی
مهین قدرتی
موسی داودی
مولود حاجی‌زاده
مولود رضازاده
مونا خنده جام
مونا معافی
میترا حیدری
مینا امینی
مینا شمسائى
مینا یوسفى
میترا اسمیت
میترا بابایی
میترا بحری
میترا ریچارد
میترا صفاری
میترا علی ابوذر
میترا فاضلی
میترا قطب
میترا مهریار
میترا مهینی
میثاق جعفری
میثم صمدی
میرا قربانی فر
میراحمد سارم
میرحیدر مطهر
میلاد اعظم زاده
میلاد علی نژاد
مینا ارشی
مینا بهروزی
مینا جندقی
مینا حدادیان
مینا سعیدآبادی
مینا صادقی
مینا نژند
مینا نصر
مینو مرتاضی لنگرودی
مینو میرمحمدصادقی
مینوش صدوقیان‌زاده
میهاب فرهنگیان
نؤیده علمى
نادیا سخی
نادیه احمدی
نادیه ناصری
ناز شادمان
نازنین عالمگیر
نازیلا طوبایی
نازیلا عبادی
ناصر ایمانی راد
ناصر تاجیک
نام پروین کوهستان
ناهید نصرت
ناهید افتخاری
ناهید امینی
ناهید برومند
ناهید رشتچی
ناهید محمد
ناهید مطیع
نجمه رحمانی
نجمه قائدی زاده
نجیبه صالحزاده
نجیبه قانع
ندا حیدری
ندا خدادوست
ندا عباسی
نرجس رحمتی
نرگس حکیمی
نرگس شاهکار
نرگس عافیت طلب
نرگس فضلی
نرگس محمدی
نرگس مقدسیان
نزهت امیرآبادیان
نسترن ربانی
نسترن قیصری
نسترن مسلمیان
نسرین حسین پور
نسرین بهمن پور
نسرین جوادی
نسرین طاعتیان
نسرین طالب زاده
نسرین عطایی
نسرین ملکی
نسرین منصور
نسرین مینوی
نسرین یقینی
نسیم محمودى
نسیبه اکرمی
نسیرین بصیری
نسیم باقری
نسیم بنی کمالی
نسیم حسینی شیروانی
نسیم مقدم
نسیما شیرزوی
نسیمه صدری
نصرت یزدانی
نظیفه احمد الجیما
نعیمه دوستدار
نعیمه عبدالحسینی
نغمه آرین
نغمه آرین
نفیسه اسحق زی
نفیسه اکرمی
نفیسه گرجیان
نفیسه محمدپور
نفیسه میرشمسی
نگار انسان
نگار بزرگمهر
نگار حیدرزادە
نگار واعظ زاده
نگیتا محمدی
نگین باقری
نگین خلجی
نورا بیانی
نوری حبیبی
نوشین احمدی خراسانی
نوشین رضائی
نوشین کشاورزنیا
نوید چیتی
نوید رضاییان
نوید قدم پور
نوید قدمی
نیلوفر حامدی
نیره انصاری
نیره توکلی

نیره توحیدی
نیلوفر بارکزی
نیلوفر بیضایی
نیلوفر شفیع زاده
نیلوفر صفدری
نیلوفر عدنانی
نیلوفر فتحی
نیوشا معصومی
هاجر امیری
هاجر مرادی
هادی آقازری
هادی خانیکی
هادی سینا
هاشم ایمانیان
هاشم رحیمی
هاله پاینده جو
هانیا عسگری
هدی ایزدی
هدی حامدی شهیدی
هلیا توکلی
هلیا عسگری
هما اکبری
هما سروری
هما سعید
هما سلطانی
هما شفیع زاده
هما هجرت
همایون حیدری
همایون شاهمرادی
هنگامه خدادادی
هوشنگ اسدی
هوشنگ جاویدنیا
هوشنگ علیمردانی
هیرو شاد
هیلا صفی
واثق نرگس
واحده خوش سیرت
وحید اعتماد
وحیده بیگلر
وحیده جوهرچی
وحیده دقیق
ورانگه رحیم
ولید فضلی
ونوشه بحرانی
وهاب محمدی
ویان متوسل
یاسمن سعیدی
یاسمن صفی نیا
یاسمن مهرالحسنی
یحیی آزادی
یحیی قاری
یدالله حقپال نظری
یدالله نظری
یزدانبخش هنری
یسنا صدیقی
یغما فشخامی
یگانه محسن یار
یلدا فضلی

یک دیدگاه برای “بیانیه ۱۲۰۰فعال ایرانی و افغانستانی:حقوق زنان افغانستان پیش شرط تمام مذاکرات با طالبان باشد

 • ۲۴ مرداد ۱۴۰۰ at ۱۴:۵۵
  Permalink

  ممنون از این بیانیه! من کاملا موافق هستم!

  Reply
 • ۲۴ مرداد ۱۴۰۰ at ۱۷:۴۴
  Permalink

  با سلام و عرض ادب خدمت گردانندگان وبسایت وزین کانون زنان ایرانی.
  من فاطمه صادقی هستم. امروز درمیان اسامی امضاکننده بیانیه فوق در کمال تعجب اسم خودم را مشاهده کردم در صورتی که به هیچوجه در جریان آن نبوده ام. باید بگویم به سهم خودم از وضعیت زنان افغانی ناراحت هستم و از اینکه شما در این مورد اطلاع رسانی می کنید٬ ممنون هستم٫ اما من چنین بیانیه ای را امضا نکرده ام و حتی در جریان آن نیز نبوده ام و به هیچ وجه از محتوای <ان به صورت مستقیم یا غیرمستقیم اطلاعی نداشته ام. بنابراین ممنون خواهم شد اگر لطف کنید و اسم مرا بردارید. چون سایت کانون زنان ایرانی این بیانیه را با امضای من کار کرده مسءولیت حقوقی گذاشتن این امضا بدون اطلاع من با وبسایت کانون زنان ایرانی است. همچنین ممنون خواهم شد به آدرس ایمیل زیر پیغام داده و توضیح دهید که این خطا از کجا ناشی شده است. طبعاْ در صورت عدم حذف نامم ناچار خواهم شد به صورت علنی تکذیب کنم که طبعا کار خوشایندی نیست. از همکاری شما سپاسگزارم.
  با احترام و سپاس
  فاطمه صادقی

  Reply
  • ۲۴ مرداد ۱۴۰۰ at ۲۲:۴۷
   Permalink

   دوست محترم!مگر ما یک فاطمه صادقی در ایران داریم.این اسم فراوانی زیادی دارد و کسی که اسمش هست خودش امضایش را گذاشته.

   Reply
 • ۲۴ مرداد ۱۴۰۰ at ۲۲:۱۷
  Permalink

  کاش پتیشن‌وار ارایه بشه تا ما شهروندان عادی که افغانستان را عاشقانه دوست می‌داریم هم سهم امضایی در آن داشته باشیم هر چند که سال‌هاست به کوریِ چشمِ نهادهایِ بین‌المللی در زمینه حقوق بشر عادت کرده‌ایم.

  Reply
 • ۲۵ مرداد ۱۴۰۰ at ۰۹:۳۳
  Permalink

  مرگ بر طالبان

  Reply
 • ۱ شهریور ۱۴۰۰ at ۰۰:۵۳
  Permalink

  واقعا آدم می‌ماند که «فعالان» و «دانشگاهیان» ایرانی در شرایطی که افغانستان در آتش جهنم و به دست اسلامگرایان افراطی می‌سوزد نگران چه چیزهای مزخرفی هستند و به چه فکر میکنند. باور نکردنی است که در این شرایط این افراد فقط خود را می‌بینند-چه دنیای کوچک و حقیری. نه تنها در ایران بلکه در افغانستان اسمی مثل فاطمه صادقی فراوانی زیادی دارد. قطعا اگر پسوند خلخالی بر امضا بود حق با شما بود خانم ولی حال که نیست باور کنید این تشابه اسمی از بد روزگار آن امضا کننده است.

  Reply

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.