یادداشت سردبیر روزنامه مستقل در باره احتمال حذف مولاوردی از کابینه

علی نظری، سردبیر روزنامه مستقل

اینطور که شنیده می‌شود روحانی تحت فشار خاص، از همراهی شهیندخت مولاوردی درکابینه دوازدهم محروم است.
مولاوردی از محدود مدیران دولت یازدهم است که توانست در شروع ماموریت در مرکز زنان، نگاه نوینی به مقوله زنان را پایه گذاری نماید.
وی با بهره گیری از مشاوران دانشگاهی در مدت کوتاهی طرحی راهبردی از نحوه نگاه دولت و حاکمیت برای زنان را به تصویب هیات وزیران رساند و برمبنای همین استراتژی تحول‌خواهانه، مطالبات جامعه زنان ایرانی را شناخت و سپس بر اساس پاسخ به مطالبات زنان ایران از امکانات دولت یازدهم برای رسیدن به مطلوب، استفاده جدی کردتا در اردیبهشت ۹۶ به بخش عمده‌ای از اهداف خویش رسید.
یکی از دلایل عمده همراهی جامعه زنان با کمپین انتخاباتی روحانی در انتخابات ۹۶ صداقت در بیان مواضع و تدبیر شهیندخت مولاوردی بود که با کارنامه ای درخشان موفق شد لشگر زنان ایرانی را به اردوگاه انتخاباتی بنفش‌ها بکشاند.
امروز که چهارسال از حضور مولاوردی در حوزه معاونت زنان ایران می‌گذرد ما تغییر نگرش قابل ملاحظه‌ای را از سوی دولت به مقوله زنان در سطوح مختلف ادارات و دستگاه‌های دولتی احساس می کنیم.
حذف مولاوردی از دولت آینده منجر به یاس و انفعال زنان حامی جریان اعتدالی خواهد بود که با هزار امید در ۲۹ اردیبهشت به روحانی رای دادند.
روحانی باید بداند جریان نخبه‌کشی که امروز پیدا و پنهان فشارهایی خاص بر وی وارد می‌کند، می‌خواهد به نیمی از حامیان انتخاباتی روحانی پیام دهد که رئیس جمهور در خصوص پیشبرد شعارهای انتخاباتی خویش و به‌ویژه مطالبات بانوان ایرانی فاقد اراده لازم است.
اگر رئیس جمهور در گام نخست مقابل جریان مغلوب انتخابات اردیبهشت ۹۶ کوتاه بیاید قطعا قافیه را خواهد باخت.
روحانی بد نیست نگاهی به سال‌های۷۲ تا۷۶ داشته باشد.
وقتی مرحوم آیت ا… هاشمی ناچار به کوتاه آمدن در مقابل تندروها گردید و به تبع آن وزرای محوری کابینه را از دست داد همگان به‌وضوح دیدند که سیاست تعدیل اقتصادی دولت سازندگی هم توسط مخالفان آن مرحوم متوقف گردید.
تجربه تاریخی به روحانی نشان می‌دهد که وی در چیدمان کابینه کوتاه نیاید و هرگز مطالبات حامیان انتخاباتی خویش را قربانی نگاه انحصارطلبانه تمامیت‌خواهان ننماید.
پیامد منفی دیگر حذف مولاوردی سر فرود آوردن در مقابل نخبه کشانی است که اهتمام جدی به پیاده‌کردن این زن کارآمد و شایسته از قطار کابینه دارند.
دکتر روحانی که سیاست‌ورزی هوشمند است بایستی بداند عملکرد دولت دوازدهم تاثیر مستقیمی بر نتایج انتخابات ۱۴۰۰ خواهد داشت.
اگر مولاوردی و تیمش در کنار روحانی باشند قدر مسلم این‌که زنان ایرانی با نشاط وامید زائد الوصفی در اردوگاه انتخاباتی اعتدال‌گرایان در سال ۱۴۰۰ حضور خواهند داشت. به اعتقاد نگارنده حذف مولاوردی از دولت آتی دسیسه‌ای است که اتاق فکر مغلوبان ۲۹ اردیبهشت برای انتخابات بعدی تدارک دیده‌اند و اگر موفق به پیشبرد هدف خویش شوند می‌توانند با نگاهی امیدوارانه روحانی را در چهار سال آینده دست‌بسته نگه دارند تا در دوره سیزدهم انتخابات ریاست چمهوری ،حامیان ۲۴ میلیونی روحانی را سرخورده کنند.
آقای رییس جمهور؛دلسوزانه گفتنی ها را در این خصوص گفتیم خود دانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.