ایران سومین مصرف کننده لوازم آرایش در خاورمیانه

خبرگزاری انتخاب : کشور ما سومین مصرف کننده لوازم آرایش در خاورمیانه است و بنابر برآوردهاى غیررسمى ۲۵ تا ۳۰درصد کل این محصولات که بخش عمده اى از آن تقلبى و غیراستاندارد است از طریق قاچاق و تجارت چمدانى وارد کشور مى شود.

دکتر على رادمنش متخصص پوست و مو با بیان این مطلب گفت: بیش از ۵۰درصد لوازم آرایشى و بهداشتى مانند کرمهاى پودر و مواد ساخت ریمل هاى آرایشى تقلبى است و سودجویان با افزودنى هاى غیرمجاز و انواع چربى که معلوم نیست از چه چیز به دست آمده این مواد را تولید مى کنند و متأسفانه خانمها هم به خاطر قیمت پایین، این لوازم را خریدارى مى کنند و دچار بیماریهاى مختلف پوستى مى شوند. وى افزود: استفاده از مواد آرایشى و بهداشتى غیرمجاز، عوارض جسمى را بر پوست بدن استفاده کنندگان این لوازم که اغلب آنها خانمها هستند. ایجاد مى کند که برخى از این عوارض غیرقابل جبران است.

وى در مورد علایمى که در حساسیت به مواد آرایشى دیده مى شود تصریح کرد: واکنش هاى پوستى به دنبال مصرف موادآرایشى – بهداشتى به اشکال مختلف بروز مى کنند؛ التهاب تماس تحریکى، التهاب تماسى آلرژیک، کهیر تماسى، واکنش هاى حساسیتى به نور خورشید، ایجاد کوموون و آکنه که شایعترین انواع عوارض پوستى، التهاب تماسى تحریکى و آلرژیک است و علایم آن به صورت احساس سوزش، خارش، قرمزى و تاولهاى ریز خارش دار بروز مى کند که گاهى با گذشت زمان پوسته ریزى و ترکهاى پوستى نیز ظاهر مى شود.

برخى مواد ذاتاً تحریک کننده پوست هستند و چنانچه غلظت کافى داشته باشند مى توانند باعث بروز علایم فوق شوند. صابونها، پودرهاى رختشویى، مواد ضدتعریق، موادآرایشى چشم، مرطوب کننده ها، محلولهاى «فردایمى مو» و شامپوها شایع ترین مواد آزاردهنده پوست هستند و در غلظت کافى و مدت تماس طولانى اگزماى تماسى تحریکى ایجاد خواهند کرد.

وى خاطرنشان کرد: التهابهاى تماسى آلرژیک فقط در بعضى افراد مستعد ایجاد مى شود. برخى افراد به صورت ارثى به برخى از مواد موجود در محصولات آرایشى حساسیت دارند و دچار قرمزى، خارش و پوسته ریزى مى شوند. ممکن است حساس شدن فرد تدریجى باشد، یعنى اینکه مدتى محصول را بدون مشکل خاصى مصرف کند، ولى از مقطع زمانى خاصى به بعد پس از هر بار مصرف، مجدداً دچار التهاب پوستى شود.

به گفته دکتر رادمنش، بعضى از مواد آرایشى وقتى روى پوست قرار مى گیرند، اثرات سمى نور خورشید را تشدید مى کنند؛ بنابراین احتمال عوارضى مانند آفتاب سوختگى، لکهاى تیره پوستى، عرق سوز شدن و کهیرهاى آفتابى را افزایش مى دهند. شایع ترین موادى که باعث تشدید عوارض توکسیک نور آفتاب مى شود، عطر موجود در لوازم و کرمهاى بهداشتى – آرایشى است. وى در مورد استفاده از کرمهاى زیبایى تصریح کرد: هر کرم یا پماد چرب کننده اى بخصوص اگر به صورت چندلایه مصرف شود به علت مسدود کردن منافذ پوستى و غدد چربى مى تواند باعث ایجاد یا تشدید ضایعات آکنه اى و جوشهاى زیرپوستى (کوموون) شود.

وى در خاتمه افزود: افلاتوکسین ها مواد تولید شده اى توسط قارچها هستند که براى حیوانات و انسان سمى هستند. افلاتوکسینB1 شایع ترین نوع موجود و یکى از قویترین کار سینوژنها (مواد سرطان زا براى انسان) محسوب مى شود. مصرف افلاتوکسین توسط انسان مى تواند منجر به صدمات کبدى حاد شود. آزمایشات صورت گرفته بر روى مواد آرایشى غیرمجاز نشاندهنده این است که میزان این ماده سمى در این مواد بسیار بالاتر از حد مجاز است و این ماده به راحتى از روى پوست جذب بدن مى شود.

مجید عطایى مشاور معاون دارو و غذاى وزارت بهداشت و درمان در مورد استفاده از لوازم آرایشى گفت: خانمها فقط باید از لوازم آرایشى و بهداشتى که داراى برچسب فارسى و توضیحات مربوط به تاریخ تولید و انقضاء هستند، استفاده کنند.

وى افزود: اگر در خصوص لوازم آرایشى و بهداشتى به دانشگاههاى علوم پزشکى سراسر کشور گزارشى ارائه شود، آنها مى توانند با حکم قضایى این لوازم آرایشى را جمع آورى کنند اما در غیر این صورت وزارت بهداشت هیچ مسؤولیتى در این زمینه نخواهد نداشت چرا که براى جمع آورى آن قوه قهریه ندارد. عطایى خاطرنشان کرد: متأسفانه برخى از این مواد آرایشى به صورت دستفروشى در سطح شهر عرضه مى شود که جمع آورى آنها مشکل است. بنابراین بهترین روش این است که به مردم این آگاهى داده شود که از این لوازم آرایشى فاقد مجوز از وزارت بهداشت استفاده نکنند.

وى در مورد استفاده از رنگ هاى موى غیرمجاز نیز اظهار داشت: ریزش مو در اثر رنگ موهاى غیرمجاز تقریباً تبدیل به پدیده اى رایج شده است در برخى موارد گزارش شده که فرد استفاده کننده از مواد رنگ موى غیرمجاز به سبب مصرف این مواد پیاز موى سرش سوخته و باعث طاسى غیرقابل بازگشت شده است یا بر اثر مصرف لوازم آرایشى غیرمجاز تاول هایى بر روى پوست به وجود آمده است. یکى از فروشندگان مواد و لوازم آرایشى نیز گفت: در حال حاضر لوازم آرایشى «کلینیک» و «لانکوم» بیشترین فروش را در بازار دارد که قیمت آن از ۲۰ تا ۴۰ هزار تومان در نوسان است.

وى افزود: از این مواد کرم پودر، پن کیک و ریمل بیشتر به فروش مى رسد. قیمت ریمل کلینیک ۱۰ تا ۱۲ هزار تومان، رژ لب ۶ تا ۸ هزار تومان و مداد چشم ۳ تا ۴ هزار تومان است.

وى خاطرنشان کرد: وقتى به مشترى مى گویم این کرم ۹ هزار تومان قیمت دارد. مشترى فکر مى کند گران مى دهیم. چون نوع تقلبى آن را در بازار ۳ هزار تومان خریده است و آن قدر اجناس تقلبى با دقت درست مى شوند که تنها اهل فن آن را تشخیص مى دهند. وى تأکید کرد: مهم ترین علامت اجناس تقلبى، طرز بسته بندى و کیفیت آن است زیرا هرچه بسته بندى محصولات تقلبى با مهارت انجام شود اما به دلیل آنکه مى خواهند تولید چنین محصولاتى کم هزینه باشد قوطى هاى بسته بندى آن از کیفیت بسیار پایین برخوردار است و روى بسته بندى مواردى نوشته شده که حتى در کاتالوگ داخلى آن نوشته نشده است.

وى با اشاره به اینکه اجناسى که به صورت تقلبى وارد مى شود معمولاً مارک هاى معروف و معتبر است، افزود: بیشتر اجناس از افغانستان، پاکستان و کشورهاى حوزه خلیج فارس وارد مى شود و گاهى اوقات افراد متقلب چنان محصولات خود را با ظرافت و مهارت تولید مى کنند که امکان تشخیص آن وجود ندارد.

وى تصریح کرد: برخى از محصولات از رده تولید خارج شده اند و اصل آن وجود ندارد مثل محصولات «یاردلى» که الآن بعد از فروش کارخانه با مارک «بانداستریت» عرضه مى شود و این موضوع را فقط افرادى که کاملاً از بازار آگاهند مى دانند. دکتر فرجام روانشناس اجتماعى در مورد استفاده بیش از حد از لوازم آرایشى گفت: در دهه ۶۰ که کشور درگیر جنگ بود پدیده زیبایى چندان مورد توجه نبود اما از سال ۷۰ در سراسر کشور خصوصاً شهر تهران، تأسیس سالن هاى زیبایى و آرایشگاهى و استفاده از لوازم آرایشى سیر صعودى خود را طى کرد.

وى افزود: با ورود محصولات آرایشى به کشور، بحث زیبایى پوست و مو نیز به همان میزان سیر صعودى را پیمود به طورى که استفاده از لوازم آرایش به حد افراط رسید و روزبه روز به میزان تقاضا براى استفاده از این لوازم افزوده مى شود. وى تأکید کرد: استفاده بیش از حد از لوازم آرایشى سلامت زنان و دختران جوان ما را به خطر مى اندازد و آنها بدون توجه به این مسأله در آرایش خود افراط مى کنند این در حالى است که معمولاً در کشورهاى پیشرفته آرایش کردن مختص زنان سالمند است.

وى تصریح کرد: خانم هایى که از لوازم آرایش زیاد استفاده مى کنند اعتماد به نفس خودشان را به مرور زمان از دست مى دهند و احساس مى کنند که استفاده از این لوازم به آنها شخصیت مى دهد و به وسیله این لوازم است که مى توانند خودشان را در جامعه مطرح کنند. وى در خاتمه گفت: متأسفانه موج استفاده از لوازم آرایشى در میان دختران جوان فزونى گرفته است و آنها را در معرض انواع و اقسام بیمارى هاى جسمى و روانى قرار داده است. آنها مى اندیشند استفاده از لوازم آرایش مى تواند ناکامى هاى آنها را در زندگى رفع کند و این نه تنها از لحاظ روانى کارى نمى کند بلکه اثرات نامطلوبى را براى آنها به وجود مى آورد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.