عضو پارلمان افغانستان: دختران ولايت هلمند از بيم طالبان جرأت مدرسه رفتن ندارند

خبرگزاري فارس: عضو پارلمان افغانستان توسعه و بهبود آموزش و پرورش در افغانستان را وابسته به بهبود امنيت خواند و گفت: دانش آموزان به خصوص دختران ولايت هلمند از ترس طالبان جرأت رفتن به مدرسه را ندارند.

نسيمه نيازي در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاري فارس در كابل، وضعيت آموزش و پرورش را در اين ولايت اسفبار ذكر كرد و اظهار داشت: وضعيت آموزشي در يك كشور زماني تغيير مي‌كند كه امنيت وجود داشته باشد در حالي كه در افغانستان دانش آموزان به خصوص دختران از بيم طالبان نمي‌توانند به مدارس بروند.

نماينده ولايت هلمند در پارلمان افغانستان خاطر نشان كرد: در زماني كه ديگر كشورها به سمت ترقي و پيشرفت حركت مي كنند و حتي در بقيه شهرهاي افغانستان مدارس فعال هستند متأسفانه دانش آموزان ولايت هلمند با مشكلات جدي روبه‌رو هستند.

اين عضو پارلمان افغانستان، نا امني، عدم جذب فارغ التحصيلان مدارس هلمند به دانشگاه‌ها، كمبود امكانات آموزشي و اختصاص ندادن بورسيه‌هاي تحصيلي به دانش آموزان اين ولايت را از مشكلات دانش‌ آموزان هلمندي عنوان كرد.
نيازي افزود: مردم ولايت هلمند مي‌خواهند تا دختران و پسران آنها با سواد باشند اما به گفته وي، در برخي مناطق اين ولايت حتي زمينه آموزش براي پسران نيز مهيا نيست.

وي تصريح كرد: تا زماني كه امنيت به صورت كامل در ولايت هلمند تأمين نشود، وضعيت آموزش در اين ولايت تغيير نخواهد كرد.

عضو پارلمان افغانستان گفت: دختران در هلمند به دليل نا امني و همچنين دوري راه، كمتر به مدارس دسترسي دارند و همچنين دختران اين ولايت به ندرت در دانشگاه ها پذيرش مي‌شوند.

نماينده مردم هلمند تأكيد كرد: طالبان هنوز هم در روستاهايي را كه از اشغال آنان خارج شده و در كنترل دولت قرار دارد فعاليت مي‌كنند و دانش آموزان از بيم طالبان جرأت رفتن به مدارس را ندارند.

پيشتر وزارت آموزش و پرورش افغانستان اعلام كرده بود كه بيش از 600 مدرسه در ولايات جنوبي اين كشور به دليل ناامني و تهديد طالبان مسدود شده است و بيشتر اين مدارس در ولايت هلمند قرار دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.