عضو پارلمان افغانستان: دختران ولایت هلمند از بیم طالبان جرأت مدرسه رفتن ندارند

خبرگزاری فارس: عضو پارلمان افغانستان توسعه و بهبود آموزش و پرورش در افغانستان را وابسته به بهبود امنیت خواند و گفت: دانش آموزان به خصوص دختران ولایت هلمند از ترس طالبان جرأت رفتن به مدرسه را ندارند.

نسیمه نیازی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در کابل، وضعیت آموزش و پرورش را در این ولایت اسفبار ذکر کرد و اظهار داشت: وضعیت آموزشی در یک کشور زمانی تغییر می‌کند که امنیت وجود داشته باشد در حالی که در افغانستان دانش آموزان به خصوص دختران از بیم طالبان نمی‌توانند به مدارس بروند.

نماینده ولایت هلمند در پارلمان افغانستان خاطر نشان کرد: در زمانی که دیگر کشورها به سمت ترقی و پیشرفت حرکت می کنند و حتی در بقیه شهرهای افغانستان مدارس فعال هستند متأسفانه دانش آموزان ولایت هلمند با مشکلات جدی روبه‌رو هستند.

این عضو پارلمان افغانستان، نا امنی، عدم جذب فارغ التحصیلان مدارس هلمند به دانشگاه‌ها، کمبود امکانات آموزشی و اختصاص ندادن بورسیه‌های تحصیلی به دانش آموزان این ولایت را از مشکلات دانش‌ آموزان هلمندی عنوان کرد.
نیازی افزود: مردم ولایت هلمند می‌خواهند تا دختران و پسران آنها با سواد باشند اما به گفته وی، در برخی مناطق این ولایت حتی زمینه آموزش برای پسران نیز مهیا نیست.

وی تصریح کرد: تا زمانی که امنیت به صورت کامل در ولایت هلمند تأمین نشود، وضعیت آموزش در این ولایت تغییر نخواهد کرد.

عضو پارلمان افغانستان گفت: دختران در هلمند به دلیل نا امنی و همچنین دوری راه، کمتر به مدارس دسترسی دارند و همچنین دختران این ولایت به ندرت در دانشگاه ها پذیرش می‌شوند.

نماینده مردم هلمند تأکید کرد: طالبان هنوز هم در روستاهایی را که از اشغال آنان خارج شده و در کنترل دولت قرار دارد فعالیت می‌کنند و دانش آموزان از بیم طالبان جرأت رفتن به مدارس را ندارند.

پیشتر وزارت آموزش و پرورش افغانستان اعلام کرده بود که بیش از ۶۰۰ مدرسه در ولایات جنوبی این کشور به دلیل ناامنی و تهدید طالبان مسدود شده است و بیشتر این مدارس در ولایت هلمند قرار دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.