حمله نیروى انتظامى به تجمع روز زن در پارک دانشجو

حدود صد و بیست یا سى نفر زن و مرد برای بزرگداشت روز جهانی زن در پارک دانشجو تجمع کرده بودند. به تعداد دو برابر آنها مامور نیروی ‌انتظامی در محل حاضر شده بود تا مانع برگزاری‌ این مراسم مسالمت‌آمیز شوند. ماموران، حاضران را تهدید کردند، به آنها فحش‌های رکیک دادند، آخرسر هم یورش آورده و آنها را مورد ضرب و شتم قرار دادند.خانم سیمین بهبهانى که تازه از بیمارستان مرخص شده و با وضع جسمى نامساعد در این جمع حاضر شده بودند، با باتوم مضروب شدند.

توضیحات خانم دکتر محبوبه عباسقلی‌زاده درباره واقعه پارک دانشجو به خبرنگار بخش فارسی صدای ‌آلمان:

خانم عباسقلى زاده تعریف کنید چه شد؟

محبوبه عباسقلى زاده: قضیه به این صورت شد که حدود صد و بیست سى نفر از فعالان جنبش زنان شامل زن و مرد درپارک دانشجو تجمع کرده بودیم و آنجا بروشورهاى مراسم را داشتیم پخش می‌کردیم. همزمان چند ماشین نیروى انتظامى در اطراف ایستاده بود و مرتب تذکر مى‌دادند که تجمع غیر قانونى است و متفرق شوید. تعداد نیروى انتظامى رفته رفته افزایش پیدا کرد. تهدید به حمله کردند و بعد اقدام به حمله کردند. بسیارى را مجروح کردند. فحش‌هاى رکیک دادند. در واقع خشونت‌هایى کردند که با دشمن می‌کنند و الان هم همه متفرق شده‌اند. ساعت چهارونیم همه متفرق شدند. تعداد نیروهاى انتظامى تقریبا دو برابر شرکت کننده ها بود. شاید حدود سیصد نفر! می‌خواهم بگویم خیلى زیاد!“

مراسم چقدر انجام شده بود که این اتفاق افتاد؟

محبوبه عباسقلى‌زاده: فقط بروشورها را پخش کرده بودیم و سرود ”اى زن اى حضور زندگى“ رو خواندیم و در حقیقت هنوز شروع نشده بود و یکربع اول بود که این اتفاق افتاد.

الان همه متفرق شده‌اند؟

محبوبه عباسقلى زاده: آره همه! هیجکس از دیگرى خبر ندارد. همه با دست و پاى ضرب دیده و کبود به گوشه‌اى رفته‌اند. یکى چهار راه کالح است یکى میدان انقلاب. ولى راه برگشتن نیست. راهها را بسته‌اند.

برخورد مردم چه بود؟

محبوبه عباسقلى‌زاده: مردم حیرت زده بودند. آنجا چهار راه ولیعصر محیطى است که مردم براى خرید میایند. جز این که با حیرت و تعجب نگاه کنند، و با هم حرف بزنند، عکس‌العمل خاصى نشان ندادند. خشونت وحشت می‌آورد دیگر خانم عزیز!

***

توضیحات خانم “مریم شبانى”، خبرنگار روزنامه “اعتماد ملى”، عضو شوراى مرکزى دفتر تحکیم وحدت

خواهش می‌کنم تعریف کنید چگونه به شما حمله شد؟

مریم شبانى: در دقایق اولیه در حالیکه حدود دویست نفر جمع شده بودند، یک‌ربع بعد از شروع، پس از خواندن شعر، نیروى انتظامى بدون اینکه هشدار خاصى بدهد با باتوم حمله کرد به جمعیت و شروع کرد به زدن و دنبال کردن آنها در خیابان‌هاى اطراف. تا جاییکه متاسفانه خانم سیمین بهبهانى که تازه از بیمارستان مرخص شده و با وضع جسمى نامساعد آمده بود به میان جمع، ضربه باتوم خورد و این باعث تاسف همه شد. در این تجمع دوربین‌هاى خبرنگاران خارجى توقیف شد. فیلم‌هاى عکاس‌ها و فیلمبردارها را گرفتند پاک کردند. بنابراین نمى‌توان انتظار داشت که فیلم و تصویرى از این تجمع وجود داشته باشد. مخصوصا آقایان را بیشتر کتک می‌زدند و اگر هم بازداشتى شده باشد از میان آقایان باید باشد. همه این وسط به طرز وحشتناکى اعم از زن و مرد کتک می‌خوردند. چیز جالب این که نیروى انتظامى بر خلاف رویه‌هاى سابق، با فحاشى و تهدید جلو آمد در حالیکه ما قبلا شاهد بودیم که نیروى انتظامى اول می‌آمد و درخواست می‌کرد و اگر به درخواست‌اش توجه نمى‌شد، اقدام به عمل می‌کرد. این دفعه فورا با فحاشى و تهدید وارد شدند و عملا تجمع وقت مفیدش یک ربع بود. در خیابانهاى اطراف هم نیروى انتظامى ما را دنبال می‌کرد آن هم نه به قصد متفرق کردن ، بلکه دنبال کردن به قصد کتک زدن!

خودشما شخصا خانم بهبهانى را دیدید که بهشان حمله شد؟

مریم شبانى: بله! خانم‌هاى هسته اول فعالین حقوق زن دور ایشان حلقه زدند تا مانع هجوم به خانم بهبهانى شوند و گریه می‌کردند اما حلقه زدن باعث شد که خودشان هم خیلى باتوم بخورند.

اطلاع دارید که کسى دستگیر شده باشد؟

مریم شبانى: هنوز معلوم نیست. آنجا چند نفر را دیدیم که گرفته‌اند به سوى ماشین ها می برند اما هنوز اطلاع دقیق نداریم. حتى خبرنگاران آسوشیتد پرس و سایرین اعلام کردند که چند دقیقه بازداشت بوده اند و فیلم‌هایشان را پاک کرده‌اند و گفته اند حالا بروید.

***

گزارش دیگر از تهران

پلیس تجمع زنان را به شدت سرکوب کرد

تجمع زنان در پارک دانشجو که به مناسبت روز جهانی زن برگزار شده بود از سوی نیروی انتطامی به خشونت کشیده شد. این تجمع که به دعوت چند گروه و NGO زنان و افراد فعال در زمینه حقوق زنان شکل گرفته بود از همان ابتدا با برخورد شدید پلیس مواجه شد.

شاهدان عینی از شدت بی سابقه برخورد پلیس با زنان خبر می دهند. برخورد وحشیانه پلیس به حدی بود که از همان آغاز تجمع و بدون هیچ اخطار قبلی پلیس وارد عمل شد و به ضرب و شتم حاضران در تجمع پرداخت. در این برنامه افراد پیر و میانسال هم از برخورد پلیس مصون نماندند و فردی مانند سیمین بهبهانی که با وجود کسالت و بیماری در این تجمع حاضر شده بود از طرف پلیس به شدت مورد ضرب و شتم قرار گرفت.

این درحالی است که تجمع زنان بیشتر فرهنگی – اجتماعی محسوب می شود .

پلیس: چند نفر دستگیر شده است

ایلنا: مراسمی که عصر امروز به مناسبت روز جهانی زن از سوی فعالان نهادهای غیردولتی زنان و بدون مجوز در پارک دانشجو برگزار شد، با دخالت نیروی انتظامی به خشونت گرایید.

به گزارش خبرنگار “ایلنا”، جمعی از فعالان نهادهای غیردولتی زنان عصر امروز به مناسبت بزرگداشت روز جهانی زن در پارک دانشجو اجتماع کردند که این تجمع دقایقی پس از برگزاری با دخالت نیروی انتظامی به خشونت کشیده شد.

بر اساس این گزارش، زنان فعال در نهادهای غیردولتی زنان ضمن خواندن سرودهایی در دفاع از حقوق زنان، خواستار برگزاری این مراسم شدند که در خلال این امر درگیری هایی نیز بین پلیس و تجمع کنندگان روی داد.

سردار “قدرت الله محمودی” که فرماندهی نیروهای انتظامی حاضر در پارک دانشجو را برعهده داشت، در گفت وگو با خبرنگار ایلنا، با بیان اینکه این تجمع بدون هیچ گونه مجوزی صورت گرفته است، گفت: نیروی انتظامی با عملکرد خود باعث شد تا این تجمع رنگ و بوی سیاسی به خود نگیرد و در این رابطه چند نفر دستگیر شده و در حال بررسی موضوع هستیم.

پیش از این جمعی از نهادهای غیردولتی زنان اعلام کرده بودند که برای آنچه که آن را “اعلام همبستگی با زنانِ جهان و محو هرگونه نابرابری، تبعیض، خشونت و برقراری صلح، عدالت، برابری، و آزادی” خوانده‌‏ بودند؛ در روز جهانی زن (چهارشنبه ١٧ اسفند- ٨ مارس) از ساعت ١۶ الی ١٧ در پارک دانشجو گردهم می‌‏آیند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.