حمایت از معلولان و زنان بی‌سرپرست از بهزیستی به کمیته امداد واگذار می‌شود

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: بر اساس لایحه بودجه پیشنهادی دولت خدمات حمایتی به معلولان و زنان سرپرست خانوار از بهزیستی به کمیته امداد واگذار می‌شود اما این مسئله مشکلات این اقشار را بیشتر می‌کند.

محمدرضا حسن خانی در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی فارس،‌افزود:‌ متاسفانه در لایحه بودجه سال ۸۶ به نیازهای معلولان و مفاد قانون جامع حمایت از معلولان توجه کافی نشده است و به خصوص توجه به اشتغال و خوداشتغالی آنان در این لایحه بسیار کمرنگ است.

وی اضافه کرد: در لایحه پیشنهادی دولت شاید به منطور تفکیک وظایف بهزیستی و کمیته امداد و جلوگیری از همپوشانی و موازی کاری آنها کل خدمات حمایتی به نیازمندان به کمیته امداد واگذار شده و سازمان بهزیستی کشور متولی خدمات پیشگیری و توانبخشی شده است.

وی گفت: تصویب این پیشنهاد در مجلس به افزایش مشکلات معلولان و زنان سرپرست خانوار دامن می‌زند، زیرا خدمات حمایتی از این گروهها جدا از خدمات تخصصی پیشگیری و توانبخشی به آنان نیست و در صورت چنین تصمیمی این گروهها بین دو ارگان کمیته امداد و بهزیستی سرگردان می‌شوند.

حسن خانی افزود: به نظر من حداقل در مورد این دو گروه که شامل معلولان و زنان سرپرست خانوار هستند باید خدمات حمایتی با توجه به تخصص، تجربه و سابقه بهزیسیتی همچنان توسط این سازمان ارائه شود و خدمات حمایتی به دیگر اقشار نیازمند جامعه می‌تواند از سوی کمیته امداد ارائه شود.

وی گفت: بودجه خدمات حمایتی به نیازمندان به صورت کلی افزایشی در لایحه بودجه دارد اما معلوم نیست این افزایش نسبی با تشخیص کمیته امداد و وزارت رفاه به افزایش مستمری مددجویان منجر می‌شود یا به تحت پوشش قرار گرفتن افراد پشت نوبتی می انجامد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.