به بهانه روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان

جای خالی یک مرخصی زنانه

اگر مردان پریود می‌شدند، امروز حتما چیزی به اسم «مرخصی پریود» وجود داشت.

شرکت انگلیسی «بریستول» تصمیم گرفته است سیاست مشخصى در ارتباط با پریود زنان کارمند داشته باشد.

به نظر می‌رسد بر اساس سیاست‌های جدید شرکت بریستول، به زودی کارمند زن این شرکت می‌توانند بدون هیچ احساس شرم یا ناراحتی، از مرخصی پریود برخوردار باشند.

در گزارش مربوط به شورای سیاست‌گذاری بریستول درباره این تصمیم آمده است: «اگر پریود امری مردانه بود، سال‌ها پیش درباره‌اش سیاست مشخص در ارتباط با محل کار وجود داشت و این در حالی است که سال‌هاست که زنان کارمند در اوج خونریزی و بدحالی و بدن‌ درد در محیط کار حاضر می‌شوند و در جواب سوال همکاران مرد و رییس روسا به دروغ می‌گویند سرشان درد می‌کند یا مشکل دیگری دارند.»

در همین گزارش همچنین عنوان شده است: «ما معتقدیم این مرخصی نه تنها به ضرر شرکت ‌تمام نخواهد شد بلکه کارایی مجموعه را بالاتر خواهد برد، چراکه بررسی‌ها نشان داده زنان در دوران بعد از تمام شدن پریود هم سه برابر، فعال‌تر و کارآمدتر از معمول هستند و کم‌کاری روزهای قبل را جبران می‌کنند.»

این در حالی است که پارلمان ایتالیا نیز از سال گذشته در حال بررسی طرحی است که در آن سه روز مرخصی ویژه ایام قاعدگی در هر ماه برای زنان در نظر گرفته شود.

این طرح و طرح‌های مشابه در بیرون از ایتالیا همواره با انتقادهایی روبه‌روست اما موافقان از حق زنان در این باره دفاع می‌کنند.

پارلمان ایتالیا این روزها در حال بررسی طرحی است که چپ‌های میانه‌ پیشنهاد کرده‌اند. در این طرح، سه روز مرخصی ویژه ایام قاعدگی در هر ماه برای زنان در نظر گرفته شده است. هرچند این مرخصی منوط به این است که آن‌ها بتوانند نامه پزشک خود را که در آن تایید شده، قاعدی پر درد و رنجی دارند، به کارفرمای خود ارائه کنند.

با این حال این طرح شمشیری دو لبه خوانده شده که علاوه بر مزایایی که می‌تواند داشته باشد، احتمال دارد عواقب منفی هم برای زنان به بار آورد.

منتقدان می‌گویند، سال‌ها برای برقراری جنسیتی میان زنان و مردان تلاش شده و در حالی که این مساله هنوز، حتی در کشورهای غربی کاملا محقق نشده، این طرح در صورت تصویب به نوعی عقب‌گرد در این زمینه خواهد بود.

۵٢ درصد زنان در ایتالیا بی‌کار هستند که رقمی قابل توجه برای یک کشور در اروپای غربی است. ۴٨ درصد شاغل هم به طور متوسط حقوقی بیست درصد پایین‌تر از مردان دریافت می‌کنند.

گفتنی است کشورهایی همچون ژاپن، اندونزی، کره جنوبی و تایوان نیز به عنوان پیشگامان در نظر گرفتن چنین مرخصی برای زنان کشورهای خود اقدامات زیادی را انجام داده‌اند. ژاپن سرآمد تمام این کشورهاست که از سال ١٩۴٧چنین مساله‌ای را به رسمیت شناخته است.

غیر از این کشورها، برخی موسسات و کمپانی‌های بزرگ هم در جهان، برای کارمندان خود مرخصی قاعدگی در نظر گرفته‌اند. از جمله شرکت تولیدکننده محصولات ورزشی نایک که به کارکنان خود در سراسر جهان از سال ٢٠٠٧ چنین مرخصی را اعطا می‌کند.

با این حال، عده‌ای هم نگران این هستند که با روی کار آمدن چنین قوانینی، کارفرماها بهانه دیگری خواهند داشت تا هنگام استخدام مردان را به زنان ترجیح دهند و به این ترتیب بر مصائب زنان در زمینه پیدا کردن شغل افزوده خواهد شد.

زنان در حال حاضر که ناگزیرند برای دوران زایمان خود از مرخصی‌های ویژه به این منظور استفاده کنند، به انحاء مختلف تحت فشار قرار دارند و با خظر از دست دادن شغل خود روبه‌رو هستند.

از جمله در ایتالیا که گزارش شده، برخی کارفرماها در زمان استخدام از زنان می‌خواهند، استعفانامه‌های بدون تاریخ را امضاء کرده و تحویل دهند تا زمانی که باردار شدند، استعفانامه‌ها به جریان بیفتند.

منتقدان همچنین می‌گویند، علاوه بر افزوده شدن این مشکلات، احتمالا شاهد افزایش متلک‌ها و زخم‌زبان‌ها و شوخی‌های بی‌ربط با زنانی که از این مرخصی‌ها بهره می‌برند، خواهد بود.

برابر این انتقاد اما گفته شده است، چنین سوءرفتارهایی نباید اجازه بدهد تا زنان در زمانی که برای کار کردن دشواری دارند، ناگزیر باشند با مشقت در محل کار حاضر شوند.

نمایندگان مدافع این طرح در ایتالیا هم می‌گویند، اجبار زنانی که درد و رنج قاعدگی را تحمل می‌کنند، برای حضور در محل کار علاوه بر تقویت رنج آن‌ها، کارفرماها را با کارکنانی مواجه می‌کند که بهره کاری پایین یا بسیار پایینی در آن روز کاری دارند؛ شرایطی که نه به سود کارفرماست و نه به سود کارمندی که یک قاعدگی دشوار را تجربه می‌کند.

 

منبع: ANSA

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.