زنی برای تمام فصول

مینو مرتاضی لنگرودی

خانم مولاوردی پیش از رسیدن به مقام معاونت رییس جمهور از فعالان جنبش زنان در ایران بودند. با این پیشینه و حسن سابقه انتظار می رفت که ایشان در مقام معاونت رویکردی متفاوت از دیگر معاونان رییس جمهور در امور زنان داشته باشند .حسن انتخاب زنی توانمند از فعالان جنبش زنان و کنشگران مدنی به مقام مدیریت و معاونت انتخابی هوشیارانه از سوی دولت تدبیر و امید بود که سعی داشت توجه و اعتماد زنان به دولت راجلب کند .. قرار گرفتن کنشکران مدنی و فعالان جنبش های اجتماعی در مقام مجری و مدیریت ،حضور و قرار مبارکی است،زیرا کنشگران مدنی در جنبش های اجتماعی چیزی بیش از یک انتقاد و یا اعتراض ساده و دم دستی را به نمایش می گذارند . کنشگران مدنی در جنبش های اجتماعی حامل منابع اطلاعاتی با ارزشی برای شناخت و دریافت نیازها و مطالبات و نظرات تخصصی جهت دست یابی به مطالبات هستند

در واقع فعالان جنبش‌های اجتماعی و در اینجا جنبش زنان کسانی هستند که بدلیل ارتباط مستقیم و بی واسطه با موضوع ومشکل نظریه پردازی می کنند.در جنبش زنان نیز فعالان نظریاتی در خصوص دلایل نادیده گرفتن عمدی و انکار حقوق جمعیت زنان درجامعه دارند . این نظرات اصلاحی که از برخورد های نزدیک و عینی با نیازها و مطالبات برامده است در کشور های توسعه یافته برای مدیران اجرایی نعمتی بی بدیل است. .مولاوردی در مقام کنشگر اجتماعی صاحب دغدغه برابری حقوق زنان وقتی در مقام مدیر اجرایی قرار می گیرد فرصت مبارکی پیدا می کند تا نظرات و نظریه ها و بهتر بگویم ذهنیات و نظریه های برابری خواه زنانه رابه چالش با ساختار سیاسی موجود و تفکرات کهن بکشاند . مولاوردی که پیش از رسیدن به مقام معاونت، طی دوران کنشگری اش در مقام فعال جنبش زنان دلایل انکار برابری جنسیتی طبیعی زن و مرد در فرهنگ، اقتصاد، سیاست، جامعه که عموما ساخته و پرداخته قدرت پدر سالار است را عمیقا شناسایی کرده و دغدغه اشنا و حساس کردن زنان به حقوق خود و ارتقا آگاهی ها ی جنسیتی خواهرانش در جامعه را دارد اکنون در مقام مدیریت اجرایی ناچار است جامعه و قوه مقننه و قوه قضاییه و بخش های گسترده ایی از مردم را قانع کند که به نفع شان هست تا قوانین ناکارامد که سبب افزایش نرخ اسیب های اجتماعیی و خانوادگی بر زنان شده است را منسوخ و مطرود بگردانند . مولاوردی با قرار گرفتن در موقعیت معاونت رییس جمهور نظریه های زنانه که در جنبش زنان بدیهی و قابل اجرا بنظر می رسند را به چالش با واقعیت های سخت و بعضا متصلب موجود جامعه می کند .بدین ترتیب عینیت و ذهنیت جامعه در موضوع تبعیضات جنسیتی و دستیابی به حقوق برابر را در دو عرصه عمومی (مردم ) و خصوصی (قدرت) در مواجهه و چالش با یکدیگر قرار می دهد .. دقیقا این قبیل چالش های جدی و بی واسطه است که ذهنیت و افکار عمومی جامعه را متوجه سمت و سوی برابری و عدالت جنسیتی میگرداند. و بدین ترتیب حساسیت هاو آگاهی های جنسیتی علیه تبعیض و نابرابری از جنبش و نهاد اجتماعی با فشار بیشتری وارد عرصه های کلان تر می شوند.

عنصر اساسی که در بکار گماردن فعالان جنبشی به امور اجرایی شکل می کیرد ، وحدت عین و ذهن یا اتحاد نظریه و تجربه اجراست. . وقتی می‌گوییم جنبش‌های اجتماعی به ما می‌آموزند و ما را قادر می‌سازند که به روش‌های نو و تازه درباره جامعه و حقوق و اقتصاد و سیاست فکر کنیم و به کشف های نوینی درباره فرآیندهای تصمیم سازی و تصمیم گیری در ساحت های فوق دست یابیم . و همچنین عاملیت و اجرا به ما می آموزد چگونه مسائل نظری در خصوص مقاومت در برابر بی‌عدالتی و تبعیض و نابرابری را در ذهنیت مقاومت کنندگان وارد سازیم. دقیقا کاری که فعالان جنبش‌ زنان-کارگران،صلح.و فعالان محیط زیست در ایران و سراسر جهان انجام می دهند.اما همیشه یک مساله مهم در ذهن کنشگران مدنی و اجتماعی بویژه برای فعالان جنبش زنان وجود دارد که پرسش مهمی را صورتبندی می کند. و آن پرسش این است که ارتباط بین قلمرو شخصی و سیاسی و یا طبیعت و فرهنگ یا عرصه مادی و معنوی و در یک معنا ارتباط بین عینیت و ذهنیت کجا و چگونه برقرار می‌شود و چه نحوه برقراری ارتباط سبب تسریع فرایند تحقق نیاز و مطالبه می‌شود؟

تجربه اجرایی مولاوردی تلاش عملی است برای پیاده کردن نقشه راهی که در ذهن فعالان جنبش زنان رسم شده است . مولاوردی در مقام عامل با عملیاتی کردن نظریه و ذهن ،به منزله پل ارتباطی بین ماده و معنا، طبیعت و فرهنگ و جامعه و سیاست توانست مسایل زنان را در سطح گسترده تری در جامعه مطرح کند . مولاوردی در مقام کنشگر جامعه مدنی (ذهنیت ) و در مقام عاملیت حقوق شهروندی و یا معاونت رییس جمهور (تجربه اجرا) تلاشهای قابل تقدیری کرد تا ذهنیت جنبشی را به عینیت جامعه و اجرا پیوند بزند.

در باره خوب یا بد عملکرد مولاوردی جای دیگری باید گفت. اما امیدبخش ترین نقطه دوران عاملیت خانم مولاوردی، شفافیت در گفتار و عملکرد او در مقام مدیر اجرایی است .او در مقام مدیر اجرایی هرگز پیشینه، افکار و نظر و ذهنیت جنبش گرا و مدنی خود راپنهان نکرد . این نقطه روشن و امیدبخش و عین اخلاق یک زن مدیر و مسئول است

برگرفته از کانال تلگرام باشگاه زنان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.