اخبار مربوط به زنان در فروردین نسبت به ماه گذشته ۵ درصد کاهش داشت

روابط عمومی شورای فرهنگی – اجتماعی زنان در خصوص انتشار ویژه‌نامه اسفندماه «زن در آینه مطبوعات» گزارش داد، جمع‌آوری، دسته‌بندی و تحلیل محتوایی اخبار مربوط به زنان نشان می‌دهد، تعداد اخبار و مطالب نسبت به ماه گذشته ۵ درصد کاهش و نسبت به اخبار و مطالب بهمن ماه سال گذشته ۴۴درصد افزایش داشته است.

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی شورای فرهنگی – اجتماعی زنان، نتیجه این بررسی حاکیست از تعداد ۳۸۱۴ خبر و مطلب مورد بررسی تعداد ۲۱۶۵ خبر مربوط به رویدادهای اصلی است و ۱۶۴۹ مورد بقیه تکرار چاپ بعضی از این رویدادها در روزنامه‌های مختلف است.

بطور میانگین نسبت اخبار تکراری به اخبار اصلی ۷۶/۰ برابر یعنی ۷۶ درصد می‌باشد، بدین معنی که هر خبر یا رویداد مربوط به زنان در روزنامه‌های کشور بطور متوسط حدود ۸/۱ بار چاپ می‌شود.

در مجموع اخبار و مطالب کل روزنامه‌ها بالاترین تعداد مربوط به موضوع سایر کشورها (۶۹/۲۵ درصد) است. در مرتبه بعد موارد مربوط به موضوع فرهنگی (۳۸/۲۰ درصد) سپس اخبار و مطالب مربوط به موضوع آسیبهای اجتماعی (۹۹/۱۶درصد) و در رده‌های بعدی به ترتیب اخبار و مطالب اجتماعی (۴۶/۱۳درصد)، ورزشی (۲۳/۷درصد)، بهداشتی (۱۰/۷درصد)، سیاسی (۵۷/۳درصد)، علمی پژوهشی (۱۱/۲درصد)، حقوقی – قضایی (۷۹/۱درصد)، آموزشی (۶۹/۱درصد)، قرار گرفته است. بطورکلی اخبار و مطالب سایر کشورها و فرهنگی بیشترین تیتر روزنامه‌ها در مورد مسائل زنان را به خود اختصاص داده است.

در موضوع فرعی آسیب‌های اجتماعی بیشتر عناوین خبری مربوط به موضوع خشونت و مزاحمت (۳۲/۴۲درصد)، سایر آسیبها (۲۹/۱۴درصد)، طلاق (۸۶/۱۱درصد)، قتل و جنایت (۷۸/۱۰درصد)، فرار و فساد (۳۶/۸درصد)، سرقت(۹۳/۵درصد) و در مرتبه بعدی به ترتیب، خودکشی (۷۷/۳درصد) و اعتیاد (۷/۲درصد) را دربرگرفته است.

در موضوع کلی اجتماعی بیشترین عناوین مربوط به موضوع توسعه و مشارکت اجتماعی (۸۲/۴۰درصد) است و در مرتبه‌های بعد به ترتیب، ازدواج و خانواده (۹۳/۲۹درصد)، اشتغال (۶۷/۱۶درصد)، تامین و حمایت (۵۹/۱۲درصد) درصد قرار گرفته است.

برپایه این گزارش، در کل موضوعات اخبار مربوط به: «زنی شوهرش را به خاطر اعتیاد به مواد مخدر خفه کرد» با ۲۴ مورد، اخبار مربوط به «پلیس زن حافظ کرامت و عفت زنان جامعه است» با ۲۱ مورد و خبر مربوط به «سربه‌سر من ‌نگذار دختر» با ۱۳ مورد خبر به ترتیب در مرتبه اول، دوم و سوم قرار دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.