عدم توجه به میان‌سنجی مدون و پژوهش مهمترین مشکل زنان استان مرکزی است

مشاور استاندار مرکزی در امور بانوان اعلام کرد: هنوز هیچ کار فرهنگی نهادینه شده‌ای برای امور بانوان در استان صورت گرفته است و تاکنون تمام صحبت‌ها و برنامه‌ریزی‌ها در حد مقطعی و روزمره بوده به طوری که هنوز به صورت یک فرهنگ علمی در اجتماع در نیامده است.

اشرف جواهری در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس «زنان» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، مهمترین مشکل بانوان این استان را انجام ندادن یک میان‌سنجی به صورت کاری مدون و پژوهشی دانست و گفت: در این میان سنجی دو مساله مهم مهاجرت مردان به شهرهای بزرگ و عدم توجه به حرمت زنان در روستاهای این استان باید در نظر گرفته شود.

وی مهاجرت مردان به شهرهای دیگر برای کار و درس خواندن و سرانجام ازدواج در این شهرها را از جمله علل بالا رفتن سن ازدواج برای دختران روستایی دانست و انجام کارهایی سنگین روزمره چون دامداری و خشونت پیش از حد بعضی مردان روستایی را از جمله عوامل بی‌توجهی به حرمت و حقوق زنان بیان کرد.

مشاور استاندار مرکزی در امور بانوان از دیگر مشکلات بانوان این استان را کمبود اعتبار در بخش زنان، نبود امکانات مناسب در سطح روستاها برای آموزش زنان، عدم وجود امکان مناسب و مشخص برای تعامل بین تشکل‌های مردمی برای دختران و بانوان، عدم استقلال مالی تشکل‌ها با موضوعیت بانوان و دختران مشکل مسکن زنان سرپرست خانوار ، نبود مرکز فرهنگی، هنری، ورزشی ویژه زنان دانست.

اشرف جواهری افزود: با وجود ۶۱۲ هزار و ۶۵۶ نفر زن در این استان، زنان هنوز با مشکلاتی چون عدم وجود پشتوانه مالی جهت استفاده از تسهیلات بانکی، رعایت نشدن حقوق اجتماعی و فردی زنان شاغل در برخی موسسات دولتی و عدم تشکیل بانک اطلاعاتی زنان فارغ التحصیل دانشگاهی و بیکار به منظور حل مشکل اشتغال روبرو هستند.

وی عدم رعایت اصل مساوی و تقسیم‌بندی امکانات برای گروه زنان و مردان را از دیگر مشکلات بانوان این استان دانست و گفت: چون هنوز فرهنگ مردسالاری در جامعه غالب است و زنان به خودباوری و اعتماد به نفس کامل برای احقاق حق خود نرسیده‌اند، اجرای یک برنامه‌ریزی اصولی علمی و دقیق و زمان بر مستلزم ایجاد خلاقیت و میدان دهی به زنان است.

مشاور استاندار مرکزی در امور بانوان عدم توجه کافی به نیازهای معیشتی و اقتصادی زنان سرپرست خانوار را از مهمترین مشکلات اشتغال دانست و افزود: با توجه به داشتن رتبه چهارم کشوری در تعداد زنان سرپرست خانوار هنوز هیچ طرح و برنامه‌ای در این زمینه انجام نشده است.

وی همچنین عدم اشتغال زنان روستایی به خصوص دختران جوان را با توجه به مهاجرت مردان، عدم احراز شرایط شغلی مساوی با مردان و نامناسب بودن امکانات فرهنگی و اجتماعی را به خصوص در روستاها و عدم تخصیص اعتبار کافی به کانون‌های فرهنگی جهت گسترش فعالیت و عدم توجه به اصلاح قانون اعزام به خارج فرهنگیان در خصوص زنان فرهنگی که با محدودیت مواجه‌اند را از دیگر مشکلات بانوان در این استان خواند.

مشاور استاندار مرکزی در امور بانوان اظهار امیدواری کرد که با سفری که رییس جمهور به استان مرکزی خواهند داشت طرح‌های زیادی را در امور بانوان با گرفتن اعتبار و بودجه بتوانند ، به اجرا در آورند.

اشرف جواهری در پایان خوشحالی خود را از توجه خانواده‌ها به خصوص بانوان به تنظیم خانواده و ازدواج دختران با نظر و تشخیص خود بدون هیچ اجبار و تهدیدی ابراز کرد و گفت: امیدوارم این توجه و دقت در زمینه ازدواج و تنظیم خانواده برای تمام زنان ایرانی به اجرا در آید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.