عکس‌های سیاه و سفید زنان در شبکه‌های اجتماعی و منتقدانش

ترجمه :هلیا عسگری

کانون زنان ایرانی

طی چند روز گذشته ، اینستاگرام را زنان با عکس‌های سیاه و سفید خود در مدل‌ها و حالات مختلف با موضوعیت حمایت زنان از زنان با هشتگ #challengeaccepted (چالش پذیرفته شد) فتح کرده‌اند.

سیندی کرافورد، بازیگر و مدل آمریکایی با انتشار عکس خود در روز دوشنبه نوشت:« عاشق این روش ساده برای حمایت از همدیگر هستم.»

هدف اولیه واصلی این چالش این بود تا زنان با انتشار عکس خود در شبکه‌های اجتماعی موضوع توانمندسازی زنان را ارتقا بخشند و با دعوت از دوستان خود از آنها بخواهند که از این موضوع حمایت کنند. نتیجه آن شد که بیش از سه میلیون عکس سیاه و سفید با هشتگ #challengeacceptedآپلود شد و البته در این میان بسیاری عکس خود را بدون این هشتگ به اشتراک گذاشتند. سخنگوی اینستاگرام روز دوشنبه گفت: « استفاده از این هشتگ در اینستاگرام به تنهایی ازروز گذشته در حال افزایش است. براساس پست های ارسالی در اینستاگرام، شاهد این مساله هستیم که بیشتر شرکت کنندگان در این چالش، در کنار حمایت از این هشتگ ، درحال ارسالیادداشت هایی در رابطه با حمایت از زنان هستند.»

بسیاری از زنان هشتگ #womensupportingwomen (زنان از زنان حمایت می‌کنند و یا کارزار حمایت زنان از زنان) را زیر پست خود می‌نویسند. کلویی کارداشیان که در این چالش شرکت کرده بود نوشت:«بیایید عشق را گسترش دهیم و به یاد داشته باشیم که نسبت به یکدیگر کمی مهربان تر باشیم.»

این اولین بار نیست که کاربران اینستاگرام در حمایت از یک موضوع ازعکس‌های سیاه و سفید به عنوان یک روش استفاده می کنند. در سال 2016 ،عکس های سیاه و سفید با هشتگ #challengeaccepted برای انتشارپیام‌‌هایی درباره “آگاهی بخشی درباره سرطان” استفاده شد. 

زنان با دعوت از دوستان و همراهان خود باعث شدند تا این کارزار به شکل زنجیره‌‌ وار ادامه پیدا کند و تعداد مشارکت‌کنندگان بیشتر و بیشتر شود و حضور افراد مشهور در این کارزار باعث بیشتر دیده شدن آن شد.

کریستین ابرام ، مدیر روابط عمومی و مدیر بازاریابی می‌گوید: « فیلم منتشر شده از سخنرانی الکساندریا اوکاسیو کورتز در صحن مجلس درباره توهین و خشونت علیه زنان پس از توهین تد یوهو، نماینده مرد حزب جمهوری‌خواه به وی که او را پتیاره عوضی خطاب کرده بود باعث شد تا در شبکه‌های اجتماعی موضوع فمینیسم و توانمندسازی زنان دوباره از سر گرفته شود، که می‌توان گفت این موضوع جرقه شکل‌گیری این چالش و هشتگ شد.»

این چالش یک هفته پیش با عکسی که آنا پایولا، خبرنگار برزیلی در صفحه اینستاگرامش منتشر کرد شروع شد. او در زیر پست خود با منشن کردن نام دوستش نوشت چالش پذیرفته شد و از هشتگ #womensupportingwomen نیز استفاده کرد. برخی دیگر نیز خاطرنشان کردند که زنان در ترکیه به تازگی بعد از کشته شدن پینار گولتکین توسط دوست پسر خود، برای افزایش آگاهی در مورد زن‌کشی شروع به انتشارعکس‌های سیاه و سفید کرده‌اند.

عکس‌های سیاه و سفید به کاربران اجازه می دهد تا در ساده‌ترین شکل و بدن هیچ توضیحی نسبت به یک موضوع موضع بگیرند و این البته بسیار مورد پسند افراد مشهور و اینفلوینسرها در شبکه‌های اجتماعی است. زیرا دیگر نیاز ندارند حمایت خاصی کنند و یا حرفی بزنند و براساس آن بسیاری از طرفداران خود را از دست بدهند. 

آلانا لوینسن، نویسنده، روز دوشنبه در توییتی نوشت: «خانم‌ها! چرا به جای پست کردن عکس‌های جذاب سیاه و سفید با یک کار کم نظیر مانند قطع کردن ارتباط دوستی با فردی که متجاوز و آزاردهنده است به فمینیسم کمک نکنیم؟» 

بسیاری از افراد نیز به این چالش انتقاد داشتند. بروک هملینگ، ۴۶ ساله و نویسنده و مشاور فنی و موسس شرکت new new thing می‌گوید:« به معنای واقعی نمی‌دانم این کارزار چیست و ما چه چیزی را مطالبه می‌کنیم؟ می‌توانم بگویم تقریباً همه افراد زندگی من در این چالش شرکت کرده‌اند ،بسیاری از دوستانم و افراد زیادی که دوستشان دارم. من صددرصد از زنانی که از زنان حمایت می کنند تشکر می کنم و از زنانی هم که من را به این چالش دعوت کرده‌اند تشکر می کنم ، اما واقعا نمی فهمم که چگونه یک سلفی سیاه و سفید می‌تواند کار مهمی انجام دهد و از زنان حمایت کند. من فکر می‌کنم اگر بتوانیم از زنانی که در زندگی ما الهام‌بخش بوده‌اند عکس بگذاریم، کمی بیشتر با آنچه در تلاش هستیم به دست آوریم مطابقت دارد.»

برخی از زنان نیز پیشنهاد کردند که به جای یک سلفی سیاه و سفید ، زنان باید عکس هایی از کتاب ، مقالات ، محصولات و خیریه هایی که برای زنان فعالیت می‌کنند را به اشتراک بگذارند.

کاملیا بلکت، نویسنده تلویزیون نیز نوشت: «این کارزار فقط وسیله‌ای برای انتشار عکس‌های جذاب بود. واقعا نکته این چالش چه بود؟ » او روز دوشنبه در توییتر خود نوشت «آیا مردم نمی دانند که می توانید بدون هیچ دلیلی یک سلفی جذاب پست کنند؟»

Taylor Lorenz

http://he New York Times. July 27, 2020

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.