ممنوعیت‌الخروجی دائمی برای یک فعال حقوق زنان

بنفشه جمالی: بیش از هفت ماه است بدون دلیل ممنوع الخروج شده‌ام

در چند سال و چند ماه اخیر، روز به روز فشارها بر فعالین مدنی زیاد شده است و هر روزه با موجی از احضار و صدور احکام سنگین مواجه هستیم. فعالینی که همواره کوشیده‌اند مسیرشان را از حوزه سیاست جدا کرده و صرفا برای زندگی بهتر اقشار جامعه‌ی هدفشان گام بردارند. یکی از کسانی که در ماه‌های اخیر در پی این فشارها ممنوع‌الخروج شده، اما اعلام می‌شود پرونده‌ای ندارد و صرفا مظنون است و البته لزومی به دانستن اینکه چرا مظنون است و چه نهادی او را ممنوع الخروج کرده نیز نیست، بنفشه جمالی فعال حقوق زنان است.

این فعال زنان در گفت‌وگو با امتداد، با شرح وضعیت خود می‌گوید: اسفند سال ۹۸ بود که من برای سفری در حال خروج از کشور بودم که در فرودگاه امام خمینی جلوی من را گرفتند و پاسپورتم ضبط شد و گفتند که از تاریخ ۹۸/۱۱/۳٠ ممنوع‌الخروج شده‌ام و تا امروز این ممنوع الخروجی ادامه داشته.

از آن زمان تا امروز من دنبال دانستن حداقل دلیل این ممنوع‌الخروجی هستم. در ابتدا من را به دادسرای ارگ فرستادند و آن‌جا گفتند باید به دادسرای اولین مراجعه کنم. از آن زمان تا امروز من هرماه به دادسرای اوین مراجعه کرده‌ام و هیچ جوابی نگرفتم. تنها جوابی که به من داده‌اند، این است که به عنوان مظنون درباره‌ام تحقیق می‌کنند. در واقع در دادسرای اوین علنا به من عنوان شده که شما متهم نیستید، صرفا مظنونید و ما در حال تحقیق هستیم.

من در این چند ماه بارها به مراجع مختلف مراجعه کرده‌ام و باز هم هیچ جوابی نگرفته‌ام؛ حتی شهریور ماه که ۶ماه دوره ممنوع‌الخروجی‌ام تمام شده و تصورم این بود که می‌توانم پاسپورتم را پس بگیرم، وقتی به اداره گذرنامه مراجعه کردم، افسر اداره گذرنامه به من گفت که هنوز ممنوع الخروج هستی! من گفتم ولی ۶ ماه تمام شده و بعد از چک کردن پرونده، افسر به من گفته شد که ممنوع‌الخروجی من دائمی‌ است! یعنی هر ۶ ماه که می‌گذرد به صورت خود به خود این ممنوع‌الخروجی تمدید می‌شود.‌تا اینکه همان شهریورماه،‌به دادسرای اوین مراجعه کردم و درخواست ملاقات با دادستان را دادم که تا به امروز با آن موافقت نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.