اروپائیان با محتوای فرهنگی چادر مخالفند

نماینده ولی فقیه در استان فارس، گفت: اروپائیان با محتوای فرهنگی چادر مخالف هستند.

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از مرکز خبر حوزه علمیه قم، همایش «دانشجو و عفاف» به منظور بررسی چالش‌ها و راهکارهای پیش رو در مقوله عفاف بر اساس دیدگاه‌های دینی به ابتکار دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه قم، با حضور فرهیختگان حوزه و دانشگاه برگزار شد.

در این همایش محی الدین حائری شیرازی، عفاف را یکی از مهمترین حدود الهی برشمرد و آن را نشانه بی نیازی از بیگانگان دانست و گفت: دیدگاه اروپائیان و غرب نسبت به حجاب این است که آنان به پارچه حساس نیستند، بلکه به لوازم فرهنگی و ابعاد اجتماعی آن حساس می‌باشند زیرا اگر عفاف و حجاب پذیرفته شود، محتوای آن نیز پذیرفته خواهد شد.

امام جمعه شیراز، با تاکید بر تعریف دقیق انسان در مباحث علوم انسانی و تبیین لایه‌های وجودی آن اظهار داشت: انسان دارای دو بعد فطری و طبیعی است، در تعریف انسان نباید از بعد فطری و لایه‌های باطنی او غفلت کرد و انسانیت را منحصر در بعد طبیعی او بدانیم زیرا بعد طبیعی همواره به فطرت انسان استوار و متکی است.

وی با تبیین جایگاه عقل در دیدگاه تفکر اسلامی افزود: جهل در انسان به معنای نادانی نیست بلکه به معنای آن است که در مقابل عقل واقع می‌شود و علت اعطای آن به انسان،‌تقویت عقل می باشد.

حائری شیرازی با طرح این سوال که مقصود اروپائیان از آزادی و مفهوم انسان چیست، بیان داشت: آیا انسان بواسطه فطرت، انسان است یا بواسطه طبیعت، اگر لایه اصلی انسان فطرت او باشد، پس طبیعت بعدی از انسان است که با لایه‌های فطری منافات دارد لذا این تفکر در اروپا سبب ناهنجاری‌های فرهنگی و اجتماعی گردیده است.

خاطرنشان می‌شود در ادامه این همایش راغبی، مسئول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه قم، با ارائه گزارشی از فعالیت‌های این نهاد در پالایش فرهنگ حاکم بر جامعه بیان داشت: جوان دانشجو نیاز به توجیه فرهنگی در زمینه‌های متعدد فکری و عقیدتی دارد و با پاسخ مناسب به شبهات می‌توان آنها را آماده پذیرش مواردی کرد که برای جامعه مفید و سازنده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.