ابتکار:زنان تحصیل کرده از بیکاری و نبود فرصت شغلی رنج می‌برند

به گزارش ایسنا، معصومه ابتکار در مراسم تجلیل از دور هشتم انتخاب زنان کارآفرین برتر با رای مردمی،گفت: می‌دانیم کماکان زنان تحصیل کرده از بیکاری و نبود فرصت شغلی در بسیاری از استان‌ها رنج می‌برند، افزود: از جمله محورهای سند ارتقاء وضعیت زنان و خانواده که در شورای برنامه‌ریزی هر استان به ثبت رسیده است؛ توجه به کارآفرینی و اشتغال زنان به ویژه زنان سرپرست خانواره و دختران فارغ التحصیل و زنان روستایی است.

به گفته ابتکار، معاونت امور زنان و خانواده رئیس جمهوری در دوره انتخاب زنان برتر کارآفرین، به اشتغال و کارآفرینی زنان فارغ التحصیل، روستایی و سرپرست خانواره توجه ویژه‌ای نشان داده است و با برنامه ریزی بیشتر در راستای توان افزایی و افزایش ظرفیت در استان‌ها، نتایج و دستاوردهای خوبی بدست آمده است.

معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری همچنین این را هم گفت که دوره “توان افزایی بازارهای مجازی” از جمله طرح‌هایی است که این معاونت به تازگی آن را آغاز کرده و در سطح استان‌ها در حال شکل گیری است.

ابتکار گفت: این معاونت با همکاری وزارت کشور و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی الگوهای ویژه‌ای را برای بیش از ۱۴ هزار زن سرپرست خانوار نظیر ارائه تسهیلات ویژه قرض الحسنه به جهت ایجاد اشتغال کوچک و خانگی انجام داده است. همچنین از بانک مرکزی موافقت گرفتیم تا سهام عدالت به عنوان وثیقه‌ای برای دریافت وام قرض الحسنه زنان سرپرست خانوار قرار گیرد.

وی تصریح کرد: از جمله اقدامات دیگر این معاونت تنظیم و تعیین استانداردهای مشاغل خانگی با همکاری سازمان ملی استاندارد بود که همگی در شرایط سخت کرونا و جنگ اقتصادی با آمریکا و شرایط سخت تحریم‌های ظالمانه‌ای که نفس اقتصاد را بریده اما نتوانسته نفس زنان کارآفرین را در مقابله با این شرایط سخت ببرد؛ انجام شد.

ابتکار معتقد است: امروزه شاهدیم زنان تلاشگر با نوآوری و خلاقیت در عرصه‌های مختلف شرکت‌های دانش بنیان، فناوری و صنعت و تولید در حال فعالیت‌اند، بسیاری از موارد توسعه صنایع و تولیدات کشور توسط زنان انجام شده که همواره مورد حمایت دولت و معاونت امور زنان و خانواده بوده است.

وی افزود: رویکرد دولت تدبیر و امید این بود که از زنان توانمندی که ظرفیت کارآفرینی دارند حمایت کنیم و دولت سعی کرده است در اشکال مختلف از این زنان حمایت کند. ما نیز طی یک سال و نیم گذشته برنامه‌های متعددی را در این معاونت و در همین راستا دنبال کردیم که از جمله آن طرح‌هایی برای الگو سازی زنان سرپرست خانوار و یا ایجاد الگوی مشاغل نوین خانگی که امروزه به علت سهولت ایجاد ارتباطات بر بستر اینترنت اهمیت چندبرابری پیدا کرده‌اند، دوره‌های آموزشی و دوره‌های بازاریابی بوده است.

معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری یادآور شد: تصور نمی‌کردم این دوره که با همت زنان کارآفرین برگزار می‌شود به دور هشتم برسد، کار سختی بود و با همت و پیگیری دوستان و همکارانم در معاونت این اتفاق بزرگ رخ داد. این دوره برای معرفی زنان کارآفرینی شهرها و روستاها که کمتر دیده شده‌اند برگزار شد و رویکرد ما در آن نشان دادن تلاش و همت و فعالیت و امید زنان کارآفرین به عنوان قوی ترین روش مقابله با تحریم بود.

ابتکار در همین مراسم گفت:معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری با اشاره به اختصاص “کارت اعتباری سهام عدالت” به مناسبت ماه رمضان برای صاحبان سهام عدالت، گفت: با اعلام رئیس جمهوری کارت اعتباری سهام عدالت به مناسبت ماه مبارک رمضان به دارندگان سهام عدالت اختصاص می‌یابد، این مهم فرصت و تحول بسیار خوبی برای ۴۰ میلیون صاحب سهام عدالت است که بسیاری از آنان زنان هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.