سالن های خالی از مد ،گزارشی از نمایشگاه بین المللی مد و لباس در تهران ،ترانه بنی یعقوب

موکتهای یکدست قرمز رنگ سالن و غرفه هائی که بیش از اندازه خالی به نظر می آیند اولین چیزی است که نظرت را در اولین نمایشگا بین المللی مد و لباس به خود جلب می کند.این نمایشگاه که از روز سوم دی ماه رسما افتتاح شده تا ۶ دی ماه به کار خود ادامه می دهد .نمایشگاهی که با نظارت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و توسط یک شرکت خصوصی در محل دائمی نمایشگاههای بین المللی به منظور تحول در صنعت مد ایران برگزار شده است .

مسئولان برگزاری نمایشگاه پیش ازبر گزاری ان گفته بودند که این نمایشگاه برخلاف نمایشگاههای قبلی که برای مد برگزار شده و از طرح‌ها و لباسهائی استفاده کرده بود که به هیچ وجه امکان استفاده از آن در جامعه وجود نداشت در این نمایشگاه لباسها ، با توجه به شئون اسلامی طراحی و برای جامعه قابل استفاده است .

بر گزارکنندگان البته منظورشان برگزاری نمایش های زنده لباس و نمایشگاه توسط امور بانوان استانداری تهران است که با نام زنان سرزمین من چند دوره در تهران برگزار شده است .

سالن ۸و ۹ نمایشگاه بین المللی محل عرضه محصولات این نمایشگاه است محصولاتی که طبق قوانین شرکت نمایشگاهها فقط برای بازدید و نه فروش نمایش داده می شد .

ساعت ۱۰صبح است و جمعیت نسبتا زیادی برای بازدید در راهروهای نمایشگاه قدم می زنند . بازدیدکنندگان بیشتر جوان هستند و با اشتیاق زیاد سراغ غرفه ها می روند .به انتهای سالن که می رسی خیلی زودمی فهمی که غرفه ها با محصولات اندکی پر شده اند . بسیاری از غرفه ها نیزدر انتهای سالن خالی رها شده اند .

همان ابتدای سالن غرفه کشور اکراین به چشم می خورد یکی از دو کشور خارجی که به همراه ترکیه در این نمایشگاه حضور دارد . غرفه کوچک است و با چند رومیزی و شال گردن که خیلی زیاد به دست دوزی های سنتی ایران شباهت دارد تزئین شده است .

غرفه های دیگر بیشتر لباس های زنانه سنتی عرضه می کنند. یک غرفه بزرگ لباسهای زنانه در میان سایر غرفه ها خودنمائی می کند. مهلا زمانی طراح لباس که سال هاست طراحی لباسهای سنتی را بر عهده دارد مسئول این غرفه است .

کمی که از این غرفه دور می شوی غرفه ای را می بینی که اسپری و عطر هایش را به معرض نمایش گذاشته ؛پسر جوانی که مسئول غرفه است آدرس فروشگاهی که مردم می توانند همان محصولات ارایشی را از ان تهیه کنند ارائه می دهد .

یکی از بازدید کنندگان با تعجب از صاحب غرفه می پرسد :” نمایشگاه مد و لباس چه ربطی به اسپری و عطر دارد .مسئول غرفه که خنده یک لحظه از لبانش دور نمی شود می گوید : “به هر حال عطر و ادکلن هم نوعی مد است .” بازدید کننده زیر لب غر غر می کند و از غرفه دور میشود .

به سمت دیگر سالن که می روی از این صحنه ها زیاد می بینی غرفه هائی که وجودشان چندان توجیهی با نمایشگاه مد و لباس ندارد . یکی از غرفه ها پر از شیرینی است . شیرینی های خوش اب و رنگی که در بسته بندی های زیبا ارائه شده اند کنار شیرینی ها کارت کوچکی دیده می شود که نام عرضه کننده را معرفی می کند . کمی ان سوتر زنی هندوانه ای را به شکل گل طراحی می کند چند زن دورش را گرفته و به نحوه تغییر هندوانه به گل خیره شده اند . غرفه پر است از تصاویر سفره ارائی صاحب غرفه اما سرش را از هندوانه اش بلند نمی کند و به دقت با کاردک کوچکی که شبیه سوزن است هندوانه اش را شکل می دهد .

یکی از غرفه ها با دود و مه زیاد اطرافش بازدید کنندگان بیشتری دارد . طراحان لباس درباره لباسهایشان به بازدید کنندگان توضیح می دهند یکی از آنها آدرس خانه اش را به بازدید کنندگان می دهد .

نرگس طباطبائی یکی از این طراحان است. غرفه اش پر است از لباسهای رنگارنگ و محلی او می گوید :”من عاشق رنگ و لیاسم این کار را انتخاب کردم تا سلیقه مردم را نسبت به خرید لباس تغییر دهم چرا مردم انقدر رنگ تیره می پوشند و از رنگ های روشن اجتناب می کنند . مگر این لباسها چه عیبی دارد هم پو شیده اند و هم زیبا .
چند دختر بازید کننده به لباسهای این غرفه نظری می اندازند .”این لباسها را که نمی شود در خیابان پو شید نه قشنگند و نه مناسب خیابان گشت ارشاد با دیدن چنین لباسهائی زود دستگیرمان می کند ”

طباطبائی اما این عقیده مردم را تصور می داند :مردم به پو شیدن لباسهای یک جور که فرم های یکسانی دارند عادت کرده اند در حالیکه این لباسها هیچ موردی ندارند . جوانان عادت کرده اند فقط به سراغ مارک های معرف بروند و با قیمت های گزاف لباس بخرند .با این روند صنعت پارچه کشورمان نابود می شود باید ذهنیت مردم را نسبت به لباسهای ایرانی تغییر داد .”

برخی از مارک های معروف هم در این نمایشگاه غرفه دارند مارکهای معرو ف ایتالیائی و فرانسوی نقش پر رنگ تری در این میان دارند . بیشتر مارکها همان هائی هستند که فروشگاه های پر زرق و برق شان را در شهر تهران می بینیم .
مینو پایدار طراح لباس و عضو هیات علمی دانشگاه الزهرا در یکی از غرفه های این نمایشگاه نشسته است در این غرفه به جز دو لباس سنتی لباس دیگری به چشم نمی خورد. او خود لباس سنتی طوسی رنگ زیبائی بر تن دارد .
معتقد است ایران در صنعت مدسازی خیلی ضعیف نیست و تنها کانال ارتباطی بین دو بخش دانشگاهی و صنعت مان ضعیف است که موجب شده تا کنون پتانسیلهای دانشجویان طراحی لباس شکوفا نشود .”
او وجود انجمن طراحی لباس را در حل این مشکل مهم می داند :”انجمن طراحی لباس یک تشکل تخصصی است و می تواند از این قشر حمایت کند و رابطه بین دو بخش را تقویت کند .در تمام دنیا مرکز مدی وجود دارد که استاندارها را به تمام اسپانسرها ارائه می دهد ما اگر از چنین مرکزی حمایت کنیم می توانیم مدی ارائه دهیم که با وجود استانداردهای روز هویت ایرانی هم داشته باشد .”

. پایدار می گوید :”با برگزاری این نمایشگاه معلوم شد که بالاخره دولت به اهمیت مدسازی رسیده است . این نمایشگاه باهمه ضعف هایش قوت هائی هم دارد و ان اینکه طراحان در ان توانستند خود را مطرح کنند ولی ضعفهای آن بیشتر به دلیل برنامه ریزی نادرستش بود که خیلی از طراحان فرصت حضور در آن را نیافتند .”
زرق و برق بیش از حد یکی از غرفه هائی که در آن جواهرات یکی از مارک های معروف نمایش داده می شود جمعیت زیادی را به خود جلب کرده است یکی از طراحان لباس حضور این مارکهای معرف را برای اعتبار نمایشگاه مفید می داند .

دو دختر جوان که خیلی زود بازدید از نمایشگاه را تمام کرده اند گلایه کنان می گویند :” همه نمایشگاه مد و لباس همین دو سالن بود . دو سالنی که هیچ چیز جدیدی نداشت .اگر از یک پاساژ دیدن می کردیم خیلی بیشتر از اینجا طرح هاو مدهای متفاوت می دیدیم . ”

دوست همراهش با ناراحتی سخن می گوید :”مسئولان چه توقعی از ما دارند اینکه این طرحها را به جای لباسها ی مارک دار قبول کنیم. نمایشگاهی که فروشگاههای داخل خیابان رادوباره به ما نشان می دهد چه ارجحیتی به پاساژ دیدن دارد ؟”

چند زن پرس و جو کنان از برگزاری شو زنده لباس می پرسند نمایشی که پیش از برگزاری نمایشگاه مسو ولان وعده برگزاری اش را داده بودند . اماابولفضل محمد خانی دبیر جشنواره بین‌المللی مد و لباس برگزاری آن را در روزهای نمایشگاه ممکن نمی داند :”با اینکه شرکت نمایشگاهها اجازه برگزاری شوی زنده را پیش از بر گزاری داده بود اما اکنون مکان مورد نظر را به ما اختصاص نداد ه اند .”
به گفته او برگزاری اولین نمایشگاه مد به صورت رسمی اتفاق بزرگی بوده؛ و هر چند ضعف های زیادی داشته اما به عنوان اولین کار قابل قبول بوده و در سالهای اینده نیز نتایج بهتری می یابد .

دو دختر جوان سالن نمایشگاه را ترک می کنند یکی در گوش دیگری می گوید نه در اینجا هم لباسهای مورد نیاز و دلخواه ما عرضه نشد بهتر است به همان پاساژهای مشهور شهر سری بزنیم .

به نقل از روزنامه همشهری ،چاپ عصر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.