گزارشی از گازگرفتگی جان دو دانشجوی خوابگاهی ،هیچ خوابگاهی برای دریافت مجوز ایمنی اقدام نکرده است

ترانه بنی یعقوب

در روزهای سرد زمستان مرگ به دلیل گاز گرفتگی و استنشاق گاز مونو کسید کربن افزایش زیادی می یابد به گفته مسئولان پزشکی قانونی در روزهای عادی سال شاهد ۲ یا ۳ مورد حادثه گازگرفتگی هستیم، اما در روزهای سرد این آمار افزایش چشمگیری می یابد . یکی از جاهائی که همیشه قربانیان بی گناهی را در این حادثه شوم بیشتر زمستانی می گیرد و اخیرا توجه مسئولان سازمان آتش نشانی تهران را نیز به خود جلب کرده است خوابگاه های دانشجوئی است .

کارشناسان سازمان آتش نشانی اخیرا ضمن بازدید از برخی خوابگاههای دانشجوئی به مسئولان خوابگاه ها هشدار داده اند تا با رعایت و اعمال نکات ایمنی برای گرفتن مجوز ایمنی خوابگا ه ها اقدام کنند.

اما به گفته براتی معاون حفاظت و پیشگیری سازمان آتش‌نشانی تهران تاکنون هیچ خوابگاهی برای گرفتن مجوز ایمنی اقدام نکرده که شاید این امر به دلیل مشکلات مالی یا کم‌توجهی به مسائل ایمنی باشد.

ظهر پنج شنبه یکی از این حوادث دردناک در خوابگاه دانشجوئی دانشگاه مازندران رخ داد و نشت گاز در خوابگاه دانشجوئی رضائی دانشگاه مازندران منجر به فوت دو دانشجوی دختر این دانشگاه شد.

ثریا رئیسی ، ساکن قائمشهرو دانشجوی رشته شیمی و شیوا دلفانی ساکن کلاردشت و دانشجوی مدیریت صنعتی به علت تنفس گاز مونو اکسید کربن در خوابگاه دانشجویی خود فوت کردند.

مادر ثریای ۲۰ ساله دانشجو ئی که بر اثر گاز گرفتگی فوت کرده است اولین کسی بود که نگران دخترش شد. وقتی تماس های پی در پی با دختر جوانش به جائی نرسید . او بعد از آن مصمم شد با شیوا هم اتاقی دخترش تماس بگیرد اما نگرانی اش بیشتر شد وقتی شیوا هم به تماس هایش پاسخی نداد .او این بار با سومین هم اتاقی دخترش تماس گرفت که شب قبل از حادثه را در منزل یکی از اقوامش گذرانده بود و همین هم اتاقی بود که برای اولین بار به سراغ جسدهای بی جان دو دوستش رفت

این حادثه که اندک زمانی پس از آتش سوزی در خوابگاه دانشجوئی علم و صنعت تهران رخ داده دوباره بحث ایمنی خوابگاه های دانشجوئی را به یاد دانشجویان می آورد . دانشجویان دانشگاه مازندران با بیانیه ای به وضعیت خوابگاه های خودگردان تحت نظارت دانشگاه شان اعتراض کرده اند.

آنها معتقدند: “از مدتها پیش به مسئولان دانشگاه احتمال وقوع حادثه ای این چنین را هشدار داده بودیم وگفته بودیم که خوابگاه های دانشجوئی خودگردان این دانشگاه در وضعیت نامطلوبی قرار دارند اما مسولان ستاد اسکان دانشگاه بی توجه به این موارد کار خود را می کردند . سال گذشته نیز یکی از دانشجویان همین خوابگاه به علت نقص آبگرمکن و نشت گاز در حمام تا آستانه مرگ رفته بود و تنها بخت یارش بود که نجات یافت.”

آنها می گویند :” شیوا دلفانی و ثریا رئیسی قربانی بی توجهی های مدیریت دانشگاه به وضعیت نامناسب خوابگاه ها شده اند .”

حلیمی مدیر حراست دانشگاه مازندران در این بار ه به همشهری عصر می گوید :” از مسئول خوابگاه خصوصی این شهر که دو نفر از دانشجویان ساکن آن بر اثر گاز گرفتگی در گذشتند شکایت کرده ایم با اینکه این خوابگاه یک خوابگاه خصوصی است و تحت نظارت دانشگاه نبوده اما ما خود را به لحاظ حقوقی ملزم به دفاع از دانشجویان دانشگاه مان می دانیم و از آقای رضائی مسئول خوابگاه خودگردان شکایت کرده ایم “.
.

رئیس حراست دانشگاه مازندران اما گفته ها ی دانشجویان را نمی پذیرد :”این خوابگاه کاملا خصوصی است و هیچ ربطی به دانشگاه ندارد .به علت کمبود خوابگاه ۱۰ تا ۱۵ خوابگاه این گونه در شهر ما وجود دارد این خوابگاه ه کاملا خصوصی است و دانشگاه یک لامپ هم در اختیارشان نمی گذارد دانشجویان دختر به خوابگاه خصوصی می روند و خوابگاه خصوصی هم مثل خانه می ماند ایا می توان بر خانه ها نظارت کرد ؟”

یکی از دانشجویان این دانشگاه می گوید “:ما نگران وضعیت خوابگاههای دیگر هستیم خوابگاه شقایق وضعیتی به مراتب بدتر از این خوابگاه دارد. چطور دانشگاه مسئولیت این حوادث را نمی پذیرد ستاد اسکان بسیج دانشجوئی نظارت بر همه خوابگاهها ی خود گردان را برعهده دارد خوابگاه هائی که دانشجویان جدید الورود همه در آنها سکونت پیدا می کنند .”

اصغر عباسی مسول ستاد اسکان بسیج دانشجوئی دانشگاه مازندران در این باره می گوید :”مجتمع رضائی برخلاف سایر خوابگاه های خود گردان تحت نظارت بسیج دانشگاه نبوده و هیچ قراردادی با ما ندارد دانشجویان به کمک یک بنگاه املاک این خوابگاه را یافته اند با این همه ما این موضوع را پی گیری کرده و مقصر را خواهیم یافت .
او ادامه می دهد :”این مجتمع دو سال رابط بودن بسیج دانشجوئی را نپذیرفته ما درهمه این مجتمع ها مسئول داریم که موانع احتمالی و خطرات را به ما اطلاع می دهد آنها مدام از پذیرفتن مسئول ما طفره می رفتند .”
مسئول ستاد اسکان دانشجوئی از توافق اخیرشان با دادستانی و فرمانداری استان مازندران خبر می دهد ستادی که همه مجتمع های دانشجوئی را ملزم به دریافت مجوز از اداره اماکن استان می کند . طبق این مجوز همه ساختمان هااز لحاظ ایمنی بررسی می شوند .

پریزاد فرامرزی که سالها در خوابگاه زندگی کرده و دبیری کمیسیون خوابگاههای اتحادیه صنفی دانشجویان کشور را به عهده داشته است از ایمن نبودن خوابگاههای دانشجوئی سخن می گوید :”ایمن نبودن خوابگاه ها حرف امروز و دیروز نیست و حوادث این چنینی در خوابگاه های کشور سابقه ای طولانی دارد . به ویژه دانشجویان همواره از آتش س
وزی خوابگاهها در شب در هراسند چرا درهای خروجی خوابگاه ساعت ۱۱ به بعد قفل می شوند و اگر در هنگام بروز حوادثی چون اتش سوزی و گاز گرفتگی مسولان حضور به موقع نیابند فجایعی بزرگ رخ خواهد داد .”

ایمن نبودن ؛ قدیمی بودن ساختمان خوابگاه ها و امکانات محدود از مشکلات اساسی دانشجویان ساکن در خوابگاه ها اعلام می شود مشکلاتی که توجه بیشتر مسئولان به امور خوابگاه ها را ضروری می سازد.

حادثه چند روز گذشته دانشگاه مازندران شاهد کوچکی است از نبود سیستم ایمنی در خوابگاه های دانشجوئی کشور؛حادثه ای تلخ و دردناک دانشجویان این دانشگاه و دانشگاهای دیگر خواستار پاسخگوئی مسئولان درباره امکانات ضعیف امداد رسانی و همچنین نبود امکانات اولیه و ایمن خوابگاه های دانشجوئی هستند.

به نقل از روزنامه همشهری عصر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.