زن در آگهی های تلویزیون ایران

فریبا فقیهی

نگاهی سرسری به حضور زنان در آگهی های آموزشی سیما کافیست تا تصویر زنانی را ببینیم که غالبا تنها دغدغه شان کلیشه های پیش پا افتاده ای است که افق دید آنان را از نوک بینی عمل کرده شان فراتر نمی برد و البته دستمایه ی خنداندن مخاطبی می شود که می باید حین “فرهیخته شدن” -آن هم از نوع دولتی- تفریحی کرده باشد. از دامان این زنان تنها استهزا برمی آید:

oخانمی میانسال که برای شرکت در مهمانی دخترخاله ی عمه ی خواهرزاده ی جاری… همسایه ی فخری خانوم اینا مانع معاینه ی فنی بموقع ماشین می شود. ماشین همان روز خراب شده و خانم فقط غم از دست دادن مهمانی را می خورد و باکی از هزینه ی گزاف و تحمیلی بوکسل و تعمیرات ماشین ندارد.

oخانمی میانسال که گواهینامه ندارد ولی از روی هم چشمی با خانوم مهندس طبقه بالایی و به نیت “تا چشمش کور بشه” اصرار به رانندگی آن هم با وضعی اسفبار دارد و هنگام ورود به پارکینگ خانه شاهکاری به راه می اندازد که به شکستن علمک گاز منجر می شود. خانوم مهندس جوان هم از پنجره نظاره می کند که “اگه تونستی بیای تو، ماشینمو به اسمت می کنم”.

oزنی جوان که علیرغم مشغله های فراوان همسرش به او صبحانه نمی دهد، صبحانه ی بچه را به مهد کودک وانهاده و از همان اول صبح فقط و فقط اصرار دارد وقت آرایشگاهش دیر نشود.

oخانمی جوان و به ظاهر امروزی که جز “کلاس” داشتن فایده ای برای چیزی قائل نیست و ضمنا به رُمان می گوید رُمّان.

oمادر خانواده که ظاهرا بی سواد است و گویی جز بچه و عروس و نوه و حاج آقا هیچ واژه ای در لغت نامه اش نیست و به مبحث نوزده می گوید منطقه نوزده و همه ی خانواده باهم به مادرشان می خندند.

تعریف آگهی انتقال تاثیرگذارترین حالت یک مفهوم به بیننده به مدد نشانه ها و با مختصرترین زمان و کلام است، بنابراین تک تک اِلِمان های تیزر هدفمندند. با توجه به هزینه ی کلان تولید و پخش یک آگهی آموزشی که غالبا سفارش نهادهای دولتی است، صرف بیت المال جهت اطاله، اضافات یا پرورش کاراکترهایی از این دست توجیهی اقتصادی ندارد، آیا توجیهی فرهنگی دارد؟ آیا پروردگان دامان این زنان ره به جایی می برند؟

سنجش منبع الگوبرداری شخصیت های فوق در حوصله ی این یادداشت نیست، تنها نگاهی -مثبت- می اندازیم به علل کلی حضور زنان در تیزرهای آموزشی:

۱.محض یادآوری سهم افراد خانواده در آموختن و رعایت اصول موضوع آگهی

۲.محض پایبندی به اصول، که زن و مرد نمی شناسد

۳.محض حضور فعال زنان در همه ی عرصه ها

۴.محض جلب توجه و رضایت خاطر آقایان که ظاهراً با تحقیر زنان کمالات شان بیشتر به چشم می آید

۵.محض تلطیف فضای آگهی

۶.محض همه ی مواردی که خاطرم نیست و خودتان لحاظ می فرمایید

۷.محض خنده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.