یک متخصص : بیماری آبله‌مرغان در زنان باردار با خطر مرگ همراه است

یک متخصص بیماری‌های عفونی گفت : بیماری آبله‌مرغان در زنان باردار می‌تواند با خطر مرگ همراه باشد.

دکتر”بهزاد بیژنی”روزشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود : چرا که این بیماری در زنان باردار می‌تواند درگیری ریوی ایجاد کند.

وی اظهار داشت : با توجه به قرارگرفتن در فصل شیوع آبله‌مرغان میزان ابتلا به این بیماری درسال جاری نسبت به سال‌های گذشته افزایش یافته و بر این اساس توجه به این بیماری در زنان باردار اهمیت ویژه‌ای دارد.

این متخصص افزود:زنان باردار برای پیشگیری، باید در صورت عدم ابتلا به این بیماری آزمایش مربوطه را انجام داده و چنانچه آزمایش موئد عدم مقاومت بدن به این ویروس باشد، از تماس با افراد مبتلا خودداری کنند.

بیژنی، با اشاره به راه انتقال این بیماری گفت: این بیماری عفونی، ناشی از ویروسی از خانواده ویروس‌های تبخال است که از طریق مجاری تنفسی از فرد مبتلا به فرد سالم منتقل می‌شود.

عضو انجمن بیماری‌های عفونی ایران افزود: این بیماری با بروز تب، بدن درد، بی‌حالی، داشتن احساس غیرعادی در پوست همچون گزگز کردن آغاز شده و سپس علامت اصلی ابتلا به بیماری به صورت تاول‌های ریز در سطح پوست نمایان می‌شود.

وی تاکید کرد: دوره ابتلا به این بیماری حدود پنج تا ‪ ۱۵‬روز بوده و تاول‌ها ابتدا در نواحی وسط کمر و سینه و سپس در تمام سطح بدن بخصوص سر، سینه و صورت پخش می‌شود.

وی اظهار داشت: واگیر این بیماری از دو تا سه روز قبل از بروز تاول‌ها شروع و تا زمانی که آخرین تاول دلمه ببندد، ادامه دارد.

بیژنی یادآور شد: این بیماری یک بیماری عفونی بی‌خطر شناخته شده اما در افرادی که دارای نقص سیستم ایمنی باشند، می‌تواند منجر به بیماری شدید و حتی مرگ شود.

وی، در خصوص راه‌های درمان این بیماری در فرد مبتلا گفت: درمان در مورد افراد زیر سن بلوغ به صورت نگهدارنده و علامتی صورت گرفته و در افرادی که پس از سن بلوغ مبتلا می‌شوند، درمان از طریق تجویز داروی اختصاصی ضد ویروس صورت می‌گیرد.

وی افزود: هر فردی فقط یکبار در طول عمر خود به این بیماری مبتلا شده و پس از ابتلا، نسبت به این ویروس ایمنی دائمی در بدن ایجاد می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.