تلاش جهانی برای کاهش مرگ زنان هنگام وضع حمل

سلامت نیوز: کارشناسان بهداشتی اخطار می دهند که در جهان درحال توسعه هر دقیقه دست کم یک زن در جریان وضع حمل جان می بازد.

سازمان بهداشت جهانی برای کاهش شمار زنانی که در جریان وضع حمل جان می بازند برنامه ویژه ای را راه اندازی کرده است.

سالانه نیم میلیون زن در جهان در حال توسعه به این شکل جان می بازند و این سازمان خواستار اقدام کشورها برای کاهش این رقم شده است.

سازمان بهداشت جهانی می گوید زنان باید هنگام زایمان به ماماهای ماهر دسترسی داشته باشند. این سازمان همچنین خواهان آن است تا کشورها داده های دقیق تری در این زمینه فراهم کنند.

سازمان بهداشت جهانی تخمین می زند که رقم واقعی مرگ و میر زنان ۵۰ درصد بیش از آن چیزی است که گزارش می شود. در ۶۲ کشور، هیچ گونه داده ای پیرامون مرگ و میر زنان در نتیجه وضع حمل وجود ندارد.

علل مرگ مادران از جمله شامل خونریزی، عفونت و سقط جنین غیربهداشتی است.

اما این سازمان می گوید که علت بنیادی مرگ زنان هنگام وضع حمل، فقدان یا عدم دسترسی به خدمات بهداشتی یا خدمات بهداشتی نامطلوب است.

به گفته این سازمان سالانه تقریبا یک میلیون کودک بی مادر می شوند. احتمال مرگ این کودکان در دوران خردسالی ۱۰ بار بیش از کودکانی است که مادرشان را از دست نداده اند.

این سازمان تخمین می زند که در کشورهای فقیر خطر مرگ در دوران بارداری ۱۰۰ بار بیشتر از کشورهای ثروتمند است.

“جلوگیری ممکن است”

“اهداف توسعه هزاره” سازمان ملل از جمله شامل هدفی برای کاهش مرگ و میر مادران به میزان سه چهارم تا سال ۲۰۱۵ است.

سازمان بهداشت جهانی درحال به راه انداختن برنامه ای برای آموزش خدمه سازمان های بهداشتی در کشورهایی است که خطر مرگ برای زنان بالاست.

این سازمان راهنمایی درباره علل مرگ زنان در اثر مشکلات مربوط به وضع حمل تهیه و توزیع کرده است.

این سازمان می گوید به بودجه ای ۱۰ میلیون دلاری برای آموزش دادن تصمیم سازان، طراحان سیاست های بهداشتی کشورها و ارائه کنندگان خدمات پزشکی در این کشورها نیاز دارد.

جوی فومافی، دستیار مدیر سازمان بهداشت جهانی در امور بهداشت خانواده به نشستی با حضور کارشناسان بهداشتی در نایروبی گفت: “حاملگی یک وضعیت طبیعی و موید زندگی است. زنان نباید در جریان وضع حمل بمیرند.”

وی گفت مرگ زن ها حتی در فقیرترین کشورها قابل پیشگیری است، اما برای اطمینان از نجات جان زن ها باید دانش مردم در سطح محلی را تقویت کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.