سالانه ‪۷۰‬هزار زن درجهان براثر سقط جنین غیراصولی جان می‌بازند

ایرنا: کارشناسان بهداشت اعلام کردند، سالانه ‪ ۷۰‬هزار زن در سراسر جهان و به ویژه در کشورهای فقیر، براثر سقط جنین غیراصولی جان خود را ازدست می‌دهند و شمار زیادی دچار آسیب جدی می‌شوند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از کوالالامپور، “دوروتی شاو” رییس منتخب “فدراسیون بین‌المللی بیماری‌های زنان و مامایی” گفت: “سقطجنین غیراصولی یک مشکل جدی بهداشت عمومی زنان است که هرسال عامل مرگ ‪ ۱۳‬درصد از مادران در جهان است.”

شاو با ابراز این مطلب که سقط جنین غیربهداشتی، ریشه در فقر،نابرابری اجتماعی و عدم برخورداری زنان از حقوق اولیه‌شان دارد، گفت: “تقریبا در تمامی نقاط جهان زن برخوردار از تامین مالی می‌تواند با ایمنی کامل به یک بارداری ناخواسته پایان دهد اما زن فاقد چنین تامینی، روند بی‌خطر این کار را ورای توانایی خودش، مشاهده می‌کند.”

سازمان جهانی بهداشت در بررسی سال ‪ ۲۰۰۳‬خود اعلام کرد که ‪ ۹۵‬درصد از سقط جنین‌های غیراصولی در کشورهای فقیر که دسترسی آنها به برنامه‌های تنظیم خانواده محدود است، صورت می‌گیرد.

طبق این برآورد، بالاترین این رقم در جنوب و مرکز آسیاست، جایی که ‪۳۹‬ درصد از کل سقط جنین‌ها غیربهداشتی است. این تعداد در آفریقا به ‪ ۲۳‬درصد می‌رسد.

به گفته سازمان جهانی بهداشت، از ‪ ۴۶‬میلیون سقط جنینی که سالانه در سراسر جهان صورت می‌گیرد، ‪ ۲۰‬میلیون مورد ان بطور مخفی و درمجموع غیراصولی و غیربهداشتی، انجام می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.