وزیر بهداشت:‌ بیماری ایدز در بین زنان در حال افزایش است

وزیر بهداشت با اشاره به افزایش رشد شیوع ایدز در بین زنان گفت: تاکنون ۷۰ کودک مبتلا به ایدز از مادران مبتلا به این بیماری در ایران متولد شده‌اند که این نکته دردناک این بیماری در کشور ماست.

به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، کامران باقری لنکرانی پنجشنبه در همایش روز جهانی ایدز در تالار علامه امینی دانشگاه تهران، افزود: سرعت رشد شیوع بیماری ایدز در جهان اکنون نسبت به زمان پیدایش آن ۴برابر شده است و در گذار اپیدمیولوژیک این بیماری درصد زنان مبتلا نسبت به مردان در جهان پیشی گرفته است به طوری که اکنون ۵۱ درصد مبتلایان به این بیماری در جهان زن هستند.

وی اضافه کرد: در برخی کشورها مانند آفریقای جنوبی ۷۵ درصد مبتلایان به عفونت HIV/ ایدز زنان هستند، این نسبت در کشور ما البته بر اساس آمارهای رسمی ۵/۹۴ درصد مرد و ۵/۵ درصد زن است و با توجه به اینکه در زمان پیدایش این بیماری در کشور ما یک درصد مبتلایان به این بیماری زن بودند می‌توان گفت شیوع این بیماری در جامعه زنان در کشور ما نیز رو به افزایش است.

وزیر بهداشت گفت:‌ در برخی کشورها مانند آفریقای جنوبی ایدز عامل اول کاهش سن امید به زندگی است به طوری که در آفریقای جنوبی این بیماری سن امید به زندگی را از ۶۰ سال به ۴۰ سال کاهش داده است.

باقری لنکرانی افزود: در کشور ما این عفونت فعلا در گروههای خاصی که دارای رفتار پر خطر هستند وجود دارد اما اگر دقت و توجه کافی نداشته باشیم سناریویی که برای کشورها دیگری که با افزایش ناگهانی بیماری ایدز مواجه شدند، پیش آمد برای ما هم تکرار می‌شود.

* کنترل ایدز در ایران

وی ادامه داد:‌ مهمترین استراتژی ما در کنترل این بیماری توسعه برنامه های آموزشی و پیشگیرانه و تحقیق و پژوهش برای رسیدن به یافته ها وروشهای جدید کنترل این بیماری است اما مسئله این است که منابعی که در اختیار داریم با نیازهای ما برای اجرای این برنامه ها همخوانی ندارد.

وی گفت:‌ اجرای برنامه های آموزشی و افزایش مراکز مشاوره و دسترسی به گروههای پر خطر موجب شد آمار شناسایی موارد جدید مبتلا به ایدز در کشور ما در سال ۸۴ به حدود دو سوم سال قبل از آن کاهش یابد و به رقم ۱۹۰۰ نفر برسد، امسال نیز در ۶ ماهه اول فقط ۲۷۴ مورد جدید مبتلا به عفونت HIV ثبت شده است که نشان می‌دهد برنامه ها تا حدی موثر بوده است ولی این کاهش آمار جدید نباید هوشیاری ما را در ادامه برنامه ها و آموزش عمومی در مورد این بیماری کاهش دهد.

وزیر بهداشت افزود: الگوی برنامه کنترل ایدز در ایران مورد توجه مجامع جهانی قرار گرفته است و به خصوص همکاری قوه قضائیه در مورد مجرم ندانستن معتادانی که برای ترک اقدام می‌کنند بسیار موثر بود و خوشبختانه این نگاه جدید در سیاستهای کلان مبارزه با مواد مخدر که به تازگی تصویب شده است نیز وارد شده است.

باقری لنکرانی گفت: پیش بینی ایجاد دادگاههای درمان مدار برای معتادان، سیاستهای کاهش آسیب و مراقبت از گروههای در معرض خطر ایدز و اجرای رایگان برنامه های پیشگیری و درمان ایدز که اکنون با فعالیت ۱۰۰ مرکز مشاوره و ۱۰۰ مرکز درمان گذری، توسعه کلینیکهای مثلثی در جامعه و در زندانها و نیز گسترش درمان معتادان تزریقی با متادون از جمله نقاط مثبت ما در کنترل این بیماری است.

وی افزود: امسال به طور کلی در وزارت بهداشت، زندانها و دیگر دستگاههای دولتی حدود ۳۰ میلیارد تومان برای کنترل بیماری ایدز هزینه شده است که امیدواریم این بودجه برای سال آینده افزایش یابد.

* انتقال ایدز از طریق خون

وزیر بهداشت اضافه کرد: متاسفانه در کشور ما تعدادی از بیماران مبتلا به عفونت ایدز در سالهای گذشته از طریق ورود فرآورده های خونی آلوده به این بیماری مبتلا شدند و بررسی ژنوثایپ آنها نشان می‌دهد، به رغم آنکه ژنو تایب ایدز در ایران ژنو تایب آسیای جنوب شرقی است، ژنوتایپ این بیماران مربوط به اروپای غربی است و این نشان می‌دهد که بیماران از طریق فرآورده‌های خونی آلوده وارداتی از کشورهای غربی مبتلا شده‌اند که روند قضایی در این مورد از طریق ایران ادامه دارد.

*تست جدید ایدز در ایران

وی همچنین به راه اندازی تستهای جدید مولکولی برای تشخیص ویروس HIV در کشور اشاره کرد و گفت: این روش جدید تست HIV تا پایان سال در چند مرکز انتقال خون کشور راه اندازی می‌شود که از روش قدیم که تست سلولزی بود دقیقتر است و امیدواریم با تخصیص بودجه لازم این روش تا آخر سال آینده در مراکز انتقال خون سراسر کشور اجرایی شود.

باقری لنکرانی گفت:‌ متاسفانه الگوی ابتلای جنسی بیماری ایدز در کشور ما به خصوص از طریق معتادان تزریقی به همسرانشان در حال گسترش است بنابراین ادغام برنامه‌های مراقبت و آموزش زنان از این نظر در شبکه بهداشت و درمان کشور جزو برنامه‌هاست.

* آگاهی ۹۰ درصد دبیرستانی در مورد ایدز

وی ادامه داد:‌ متاسفانه گروهی در همه جوامع به بی بند و باری جنسی گرایش دارند بنابراین مقابله با این مسئله خطرناک و آموزش در این زمینه اهمیت بالایی دارد اما نتایج یک نظر سنجی در ایران نشان داد که ۹۰ درصد دانش آموزان دبیرستانی از روشهای پیشگیری از ابتلا به بیماری ایدز اطلاع دارند.

وزیر بهداشت گفت: بیماری ایدز هنوز در کشور ما بیماری همه جامعه نیست و این یک فرصت تاریخی برای ماست که با توسعه آموزش و افزایش مراکز مشاوره رایگان که در سند سیاستهای کنترل ایدز نیز مشخص شده است از گسترش این بیماری جلوگیری کنیم.

وی افزود: خوشبختانه برنامه های کنترل ایدز در زندانها نیز موفق بوده است و با وجود گسترش مراکز دیده وری و کلینیکهای مثلثی در زندانها مدتی است مورد جدیدی از این بیماری در زندانها ثبت نشده است.

باقری لنکرانی در مورد درمان بیماران نیز گفت: باید نگاه ما به بیماران چنان باشد که این افراد به هر دلیل که مبتلا شده باشند در جامعه سرافکنده نباشند.

* پالایشگاه خون با استاندارد بالا

وزیر بهداشت همچنین در حاشیه این مراسم در جمع خبرنگاران در مورد وضعیت پالایشگاه خون کشور توضیح داد: تلاشهایی برای راه اندازی این پالایشگاه از قبل از انقلاب شروع شد ولی در یک مقطع تعطیل شد، پس از آن دوباره نوسازی شد که با بروز مسئله آلودگی فرآورده های خونی دوباره به تعطیلی کشانده شد.

وی ادامه داد: اکنون نیز فعالیتها برای راه اندازی مجدد این پالایشگاه ادامه دارد با این تفاوت که سختگیریهای بیشتری در مورد استاندارد بودن آن در حد بالا با نگاه به آینده اعمال می‌شود.

*گزارش ایدز

در این مراسم همچنین محمد مهدی گویا به ارائه آخرین وضعیت آماری بیماری ایدز در کشور پرداخت که بر اساس آن اکنون ۳۹ میلیون و ۷۰۰ هزار فرد مبتلا به عفونت ایدز در جهان شناسایی شده‌اند، از این تعداد ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر در سال ۲۰۰۵شناسایی شده‌اند و البته دو میلیون و ۹۰۰ هزار نفر نیز از بیماران قبلی مبتلا به ایدز در این سال جان باختند.

وی گفت: در آسیا ۷ میلیون نفر مبتلا به عفونت HIV/ایدز هستند و بیشتر مبتلایان به این بیماری در کشورهای هند، چین و روسیه زندگی می‌کنند به طوری که برآورد می‌شود تعداد این مبتلایان تا سال ۲۰۱۰ در هندوستان به ۲۰تا ۲۵ میلیون نفر، در چین به حدود ۱۵ میلیون نفر و در روسیه به حدود ۸ میلیون نفر برسد.

وی گفت: در کشور ما تاکنون ۱۳ هزار و ۷۰۲ بیمار مبتلا به عفونت HIV شناسایی شده است، از این تعداد ۱۷۰۹ نفر جان باخته‌اند و ۸۲۶ نفر وارد فاز بیماری شده‌اند و برآورد می‌شود بین ۶۰ تا ۷۰هزار نفر فرد آلوده به ویروس این بیماری در کشور ما باشند.

گویا همچنین به برنامه دوم و استراتژیهای کنترل ایدز در ایران اشاره کرد و گفت: با تصویب دولت برنامه دوم کنترل ایدز از سال ۸۶ اجرا می‌شود که طراحی برنامه نظام مراقبت رفتارهای پر خطر از نظر اعتیاد و مسائل جنسی در ۱۰منطقه دانشگاهی کشور، بازنگری پروتکل مراقبت اپیدمیولوژیک بیماریهای آمیزشی، تامین داروهای خط دوم درمان ایدز، آموزش و اطلاع رسانی گسترده، تدوین نظام ارزشیابی مراکز مشاوره بیماریهای رفتاری و نظام جامع مدیریت اطلاعات جزو این برنامه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.