درخواست ممنوعیت بیکینی برای زنان ایرانی در آنتالیا

سایت رادیو فردا

علی جوانمردی (آنکارا)

ایران بنا به‌ خواست ترکیه‌ وعده‌ داده‌ پرواز هواپیمایی جمهوری اسلامی به‌ شهر توریستی آنتالیا از سر گرفته‌ شود.

رسانه های ترکیه روز پنج شنبه گزارش داده اند که مقامات ایرانی گفته ‌اند، درصورتی که‌ گردشگران زن ایرانی از شنا در کنار سواحل آنتالیا منع شوند، در هتل هایی که‌ جمهوری اسلامی تعیین می کند اقامت کنند و نیز حجاب را رعایت کنند، پرواز به‌ آنتالیا از سر گرفته‌ می شود.

آژانس خبرترک و روزنامه اکشام با انتشار گزارشی از دیدار روز یکشنبه هفته گذشته رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه با مقام های ایرانی نوشته است: «آقای اردوغان وهیأت همراهش در حین گفتگو با پرویز داوودی معاون اول رییس جمهوری ایران در ضیافتی که به افتخار وی ترتیب داده بودند، با گفت و گوی عجیبی روبرو شد!»

بنا به این گزارش در ابتدای نشست رجب طیب اردوغان گفته است: «میزان واردات ترکیه از ایران بسیار بیشتر از صادرات به ایران است. به همین دلیل از شما می خواهیم میزان واردات از ترکیه را افزایش دهید.» پرویز داودی معادن اول رییس جمهوری نیز در پاسخ می گوید: «در عوض سالیانه یک میلیون گردشگر ایرانی به کشور شما می روند و به این ترتیب توازن در مبادلات طرفین برقرار می شود.»

این گزارش می افزاید که در این هنگام، یکی از اعضای هیات ترکیه، موضوع لغو پرواز هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران به شهر توریستی آنتالیا را مطرح کرده و خواستار ازسرگیری پرواز تهران- آنتالیا شده است.

به نوشته این رسانه ها، پرویز داودی در برابر این سوال آقای اردوغان که چرا پروازها را دوباره بر قرار نمی کنید، گفته است: «به این دلیل که تصاویر زنان و دختران ایرانی بدون پوشش اسلامی در حال شنا کردن در کنار دریا و یا در بارهای مشروب فروشی، در مطبوعات و رسانه های ترکیه منتشر شدند.»

به نوشته روزنامه اکشام در ادامه این رایزنی، ایران وعده داده پرواز به آنتالیا از سرگرفته شود؛ اما در این راستا مقامات ایرانی سه شرط را تعیین کرده‌اند. نخست: گردشگران زن ایرانی در هتل های «حرم سلامیک» اقامت کنند که اسلامی هستند، دوم آنکه از ورود زنان ایرانی به بارهای فروش مشروب و سواحل آنتالیا جلوگیری کنند و سوم هم: زنان ایرانی به جای بیکینی و مایوهای معمول، حتی الامکان پوشش اسلامی داشته باشند.

بهار سال ۲۰۰۵ رسانه‌های ترکیه نوشتند که محمود احمدی نژاد رییس جمهور جدید ایران پس از پخش تصاویر تفریح زنان ایرانی در کنار دریای مدیترانه در تلویزیون های ترکیه، پرواز هوایی تهران- آنتالیا را لغو کرده است. به گفته این رسانه ها، زنان ایرانی برای تفریحاتی که در ایران از آن محرومند به آنتالیا و دیگر مراکز توریستی ترکیه سفر می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.