نقش قدرت در پژوهش های زنان

کانون زنان ایران – فریده غائب: یکی از اشتباهات شرق شناسان و مردم شناسان غربی ای که کشورهای اسلامی را مطالعه می کنند‘ تعمیم مسائل نقطه ی کوچک مورد مطالعه شان به تمام کشورهای خاورمیانه و کلیت جامعه اسلام است.

دکتر شهلا حائری‘ استاد دانشگاه بوستون‘ در سخنرانی خود تحت عنوان ” جنسیت و پژوهش های علمی” که در موزه پول برگزار شد‘ با بیان این مطلب گفت: یکی از دلایل تصور عجیب غربی ها از اسلام و زنان مسلمان دلیل تاریخی است که من آن را ” اربابان دانش” می نامم.

به عقیده حائری رابطه استعماری غرب و شرق همواره باعث شده که شرق شناسان بر مبنای گفتار خود ما را برای خودمان آن هم فارغ از فرهنگ‘ تعبیر کنند. اینها با تکیه برکلام و نه فرهنگ ‘ تصویری شگفت آور از اسلام ساختند که قدرت عجیبی در کنترل مردم دارد.

حائری با نام بردن از” اربابان صدا و سیما” به عنوان یکی از دلایل شکل گیری تصویر عجیب از اسلام در غرب ‘ خاطر نشان کرد: تصویری که رسانه ها‘ مطبوعات و کتابهای آمریکا از زن مسلمان نشان می دهند همواره تصویری منفعل‘ مظلوم و محجبه ای است که یا روستایی و یا شهری طبقه پائین است. و این تصویر غالب در آمریکا از زن مسلمان مردم را به اشتباه انداخته است.

“مطالعات پژوهشگران کما کان رابطه قوی ای با قدرت دارد” حائری با بیان این مطلب ادامه داد: با شکل گیری موج دوم فمنیست در دهه ۷۰ تصور بر این بود که ما همه زن هستیم و احتیاجات مشترک داریم . اما با توجه به غلبه گفتمان غربی ها بر شرق‘ تفاوت میان زن غربی و زن شرقی مطرح شد که رابطه ای قوی با قدرت داشت.

وجود چنین فاصله هایی حائری را بر آن داشت که روش تحقیق در مطالعات زنان را به گونه ای اتخاذ کند که بازی های قدرت در آن آشکار شود.

وی با اشاره به این روش تحقیق نوین که آن را میدان تحقیق پژوهی در میان افراد برابر نامیده است ‘ اظهار داشت: تحقیق در بین افرادی که از لحاظ تحصیلات‘ طبقه و فرهنگ برابر هستند و مشارکت برابر آنها همپای محقق در تحقیق ‘ این امکان را می دهد که این زنان صدای خود را به گوش سایر زنان کشورشان برسانند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.