نقش قدرت در پژوهش هاي زنان

كانون زنان ايران – فريده غائب: يكي از اشتباهات شرق شناسان و مردم شناسان غربي اي كه كشورهاي اسلامي را مطالعه مي كنند‘ تعميم مسائل نقطه ي كوچك مورد مطالعه شان به تمام كشورهاي خاورميانه و كليت جامعه اسلام است.

دكتر شهلا حائري‘ استاد دانشگاه بوستون‘ در سخنراني خود تحت عنوان ” جنسيت و پژوهش هاي علمي” كه در موزه پول برگزار شد‘ با بيان اين مطلب گفت: يكي از دلايل تصور عجيب غربي ها از اسلام و زنان مسلمان دليل تاريخي است كه من آن را ” اربابان دانش” مي نامم.

به عقيده حائري رابطه استعماري غرب و شرق همواره باعث شده كه شرق شناسان بر مبناي گفتار خود ما را براي خودمان آن هم فارغ از فرهنگ‘ تعبير كنند. اينها با تكيه بركلام و نه فرهنگ ‘ تصويري شگفت آور از اسلام ساختند كه قدرت عجيبي در كنترل مردم دارد.

حائري با نام بردن از” اربابان صدا و سيما” به عنوان يكي از دلايل شكل گيري تصوير عجيب از اسلام در غرب ‘ خاطر نشان كرد: تصويري كه رسانه ها‘ مطبوعات و كتابهاي آمريكا از زن مسلمان نشان مي دهند همواره تصويري منفعل‘ مظلوم و محجبه اي است كه يا روستايي و يا شهري طبقه پائين است. و اين تصوير غالب در آمريكا از زن مسلمان مردم را به اشتباه انداخته است.

“مطالعات پژوهشگران كما كان رابطه قوي اي با قدرت دارد” حائري با بيان اين مطلب ادامه داد: با شكل گيري موج دوم فمنيست در دهه 70 تصور بر اين بود كه ما همه زن هستيم و احتياجات مشترك داريم . اما با توجه به غلبه گفتمان غربي ها بر شرق‘ تفاوت ميان زن غربي و زن شرقي مطرح شد كه رابطه اي قوي با قدرت داشت.

وجود چنين فاصله هايي حائري را بر آن داشت كه روش تحقيق در مطالعات زنان را به گونه اي اتخاذ كند كه بازي هاي قدرت در آن آشكار شود.

وي با اشاره به اين روش تحقيق نوين كه آن را ميدان تحقيق پژوهي در ميان افراد برابر ناميده است ‘ اظهار داشت: تحقيق در بين افرادي كه از لحاظ تحصيلات‘ طبقه و فرهنگ برابر هستند و مشاركت برابر آنها همپاي محقق در تحقيق ‘ اين امكان را مي دهد كه اين زنان صداي خود را به گوش ساير زنان كشورشان برسانند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.