زنان سرطانی می توانند بچه دار شوند

دبیر انجمن علمی باروری و ناباروری ایران، از امکان بچه دار شدن دختران و زنان مبتلا به انواع سرطان با روش فریز کردن تخمک، خبر داد.
به گزارش خبرنگار مهر، دکتر احمد حسینی در نشست خبری که امروز برگزار شد، به همراه دکتر مرضیه مهرافزا، جراح بیماریهای زنان و زایمان، به تشریح جزئیات راه اندازی “بانک تخمک” در ایران پرداخت.

وی با اشاره به فعالیتی که از دو سال قبل در زمینه بانک تخکمک در کشور آغاز شده است، تصریح کرد: تولید محدود و اندک تخمک در سن باروری، باعث شده که در صورت نابودی تخمک ها، امکان بچه دار شدن زنان منتفی شود.

دبیر انجمن علمی باروری و ناباروری ایران ادامه داد: از همین رو، دختران و زنان مبتلا به بیماریهای سخت و سرطانها، وقتی در مسیر شیمی درمانی و روشهای درمانی دارویی قرار می گیرند، تخمک آنان از بین می رود و قادر نخواهند بود بچه دار شوند.

حسینی افزود: چنانچه تخمک این قبیل افراد قبل از شیمی درمانی برداشته شود، امکان نگهداری آن برای مدت طولانی فراهم است و به این صورت می توان امکان بچه دار شدن زنان مبتلا به سرطانها را فراهم آورد.

وی هدف از اجرای چنین روشی را، ارتقاء کیفیت زندگی زنان سرطانی و دخترانی دانست که مبتلا به بیماریهای سخت هستند.

همچنین دکتر مرضیه مهرافزا، در توضیح بانک تخمک گفت: وقتی از دختران و زنان مبتلا به سرطان می پرسیم که چقدر در مورد بارداری خود امیدوار هستند، پاسخ همگی منفی است. در صورتی که این روش، نزدیک به صد درصد جواب می دهد و شرایط بچه دار شدن چنین افرادی را فراهم می سازد.

وی، روش نگهداری تخمک در بانک را با استفاده از نیتروژن مایع عنوان کرد.

مهرافزا؛ بهره گیری از تکنولوژی های جدید برای فریز کردن تخمک را در نوع خود روشی کم نظیر دانست و افزود: با انجام این روش، مشکلات زنان سرطانی برای بچه دار شدن حل می شود.

عضو هیات مدیره موسسه فناوریهای علمی مهر، همچنین به شرایط بچه دار شدن زنانی که دیر ازدواج می کنند، اشاره کرد و گفت: این قبیل زنان وقتی می خواهند بچه دار شوند، به دلیل بالا رفتن سن، تخمک های آنان امکان باروری ندارد. لذا، فریز کردن تخمک این گونه زنان می تواند به بچه دار شدن آنان کمک کند.

وی؛ هزینه فریز تخمک را در حدود ۳۰۰ هزار تومان اعلام کرد و افزود: نگهداری این تخمک ها نیز سالانه ۱۰۰ هزار تومان هزینه دارد.

از سوی دیگر، دبیر انجمن علمی باروری و ناباروری ایران، تعداد زوج های نابارور در ایران را در حدود ۲ میلیون زوج اعلام کرد و افزود: تنها ۲۰ درصد از این تعداد (۴۰۰ هزار زوج) نیازمند استفاده از روشهای جدید برای درمان ناباروری هستند.

وی گفت: بالای ۹۵ درصد ناباروری ها در کشور، قابل درمان است.

به گفته حسینی، در حال حاضر ایران تنها کشور خاورمیانه در استفاده از بانک تخمک است و ژاپن، کره جنوبی، آمریکا، انگلیس و آلمان نیز، تنها کشورهایی هستند که از این روش استفاده می کنند.

دبیر انجمن علمی باروری و ناباروری ایران، در پاسخ به این سئوال که با این روش، در صورتی که مادر دچار مرگ شود و پدر بخواهد از تخمک فریز شده همسر خود برای صاحب بچه شدن استفاده کند، گفت: به لحاظ تئوری، چنین موردی در کشور شدنی است. زیرا، می بایست با استفاده از “رحم اجاره ای” این کار صورت بگیرد که این موضوع مسائلی در پی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.