دانشگر ایرانی دانشگاه «نیوکاسل» موفق به تولید اسپرم از مغز استخوان زنانه شد

ایسنا_پژوهشگر ایرانی دانشگاه نیوکاسل انگلستان در دستاوردی بی سابقه موفق به تولید سلول جنسی نر (اسپرم) از سلول‌های بنیادی مغز استخوان زنانه شد.

دکتر کریم نیرنیا که چندی پیش موفق شده بود از سلول های مغز استخوان مردانه، اسپرم های ابتدایی تولید کند در این پروژه توانسته است از سلول‌های مغز استخوان زنانه اسپرم به دست آورد که این اسپرم های را در اصطلاح «اسپرم زنانه» نامیده اند.

به گفته دانشمندان اگر این روش با موفقیت به انجام برسد بسیار عملی تر از تولید اسپرم از سلول‌های جنینی خواهد بود.

دانشمندان انگلیسی می‌گویند که با کمک تکنیک جدید امکان دستیابی به روش های درمانی نوین ناباروری فراهم خواهد شد و این امر انتقاد گروهی را برانگیخته است چراکه آنها معتقدند با قابلیت تبدیل مغز استخوان زنانه به اسپرم نقش مردان در فرآیند خلق حیات عملا منتفی خواهد شد.

دکتر کریم نیرنیا، استاد بیولوژی سلولهای بنیادی در دانشگاه نیوکسل در ماه آوریل سال گذشته با گرفتن سلولهای بنیادی از مردان بالغ و تبدیل آنها به اسپرم های اولیه گام مهمی در این تحقیقات برداشت.

وی هم اکنون موفق شده است در فرآیندی مشابه که شرح آن هنوز منتشر نشده است از سلول های بنیادی بافت جنینی زنانه اسپرم تولید کند.

مرحله بعدی این پژوهش وارد کردن این اسپرم های ابتدایی به مرحله میوز یا تقسیم سلولی است که به این ترتیب این اسپرم ها به میزان صحیح مواد ژنتیکی برای کسب توان بارور سازی دست پیدا کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.