آنچه باید درباره خشونت علیه زنان بدانیم؟

۱۶تا ۲۵درصد از زنان در نقاط مختلف جهان متحمل خشونت شرکای مذکر شان هستند و حداقل ۲۰درصد از این زنان نیز در طول زندگی خود یک بارتجاوز یا تهدید را تجربه کرده اند.

خشونت علیه زنان هنوز به عنوان ابزاری برای تداوم و تقویت فرمان برداری از مردان، استفاده می شود. خشونت علیه زنان همچنین از نسلی به نسل دیگر منتقل می شود. پسران شاهد خشونت علیه مادرانشان، در دوران بزرگسالی برای حل اختلاف های خود پیش از سایر پسران به خشونت روی می آورند.دختران شاهد خشونت علیه مادرانشان نیز نسبت به سایر دختران با احتمال بیشتری قربانی خشونت شوهرانشان می شوند.

تعریف خشونت علیه زنان :

خشونت علیه زنان به معنای هر رفتارخشن وابسته به جنسیت است که موجب آسیب شده یا با احتمال آسیب جسمی، جنسی یا روانی و ضرر یا رنج به زنان همراه شود.چنین رفتاری می تواند با تهدید یا اجبار یا سلب مطلق اختیار و آزادی صورت گرفته و در جمع یا در خفا رخ دهد.

انواع خشونت علیه زنان:

خشونت خانگی: خشونت علیه زنان در خانواده ها شایع ترین شکل خشونت علیه آنان است. نتایج بررسی ها حاکی از آن است که احتمال ضرب و جرح، تجاوز و قتل زنان به دست همسرانشان بیش از سایرین است.

زنان بارها به دست همسرانشان به طور جدی مجروح شده و در برخی موارد بعلت آسیب های حاصله می میرند. عدم قابلیت پیش بینی تهاجم های خشونت خانگی و نا مأنوس بودن آنها با روحیه و اخلاق زنان، بر عذاب و شکنجه حاصل از آنها می افزاید. امکان ادامه تهاجم ها علیه زنان در خانه، از هفته ای به هفته دیگر و شاید تا سالیان متمادی ( تا زمان مرگ زنان) وجود دارد.

خشونت جسمی:

بین ۱۶تا ۲۵درصد از زنان در سراسر دنیا قربانی تهاجم جسمی همسران خود هستند. زنان خشونت جسمی را معمولاً افشا نمی کنند. شاید برخی از آنان به خاطر قصور در وظایفشان خود را سزاوار ضرب و شتم می دانند سایرین نیز از آزار بیشتر شوهرانشان به خاطر تلافی افشای اسرار خانوادگی می ترسند. یا بدلیل شرمندگی از موقعیتشان از افشای آن امتناع می کنند. در برخی ازکشورها هیچ قانونی برای حمایت از زنان قربانی وجود ندارد.

خشونت روانی یا احساسی:

خشونت روانی یا احساسی شامل سوء استفاده ی لفظی مداوم،اذیت و آزار، تهدید، محرومیت فیزیکی، مالی و استقلال شخصی است. برای عده ای از زنان سوء استفاده احساسی ناشی از توهین مداوم و عملکرد مستبدانه شوهرانشان دردناکتر از حمله فیزیکی است چرا که چنین رفتاری اطمینان و خود باوری آنان را کم می کند.

تجاوز و تهاجم جنسی:

بسیاری از زنان با احتمال تجربه تجاوز یا درگیری برای رهایی از آن روبرویند. ۱۴تا۲۰درصد از زنان ایالات متحده یکبار در طول عمر خود با تجاوزی کامل روبرو بوده اند. در یک نمونه گیری تصادفی در مورد ۲۴۰زن تورنتویی ۴۰درصدد از آنان حداقل یک آمیزش جنسی اجباری در سن ۱۶ سالگی را گزارش کرده اند.

زنان معمولاً قربانی سوء استفاده جنسی غیر تماسی نیز می شوند در چنین مواردی مردان با استفاده از روش های گوناگون، از جمله تماس تلفنی مطالب وقیحانه به زنان می گویند. در مواردی که سوء استفاده جنسی غیر تماسی بررسی شده، درصد بالایی از زنان (در مواردی بیش از ۵۰درصد) تجاربی داشته اند.

خشونت علیه زنان محبوس:

خشونت علیه زنان محبوس در زندان ها و مراکز باز پروری زنان و بزهکاران از انواع دیگر خشونت است. ماهیت سوء استفاده از زنان زندانی متفاوت است و دامنه ای از آزار جسمی یا لفظی تا شکنجه جسمی و جنسی را دربرمیگیرد.

خشونت علیه زنان مستخدمه منازل:

مستخدمه های خانگی معمولاً در برابرتهاجم های خشونت بار نظیر سو استفاده جسمی و تجاوز کارفرمایانشان آسیب پذیرند.

این خطر به علت امکان مضایقه کارفرمایان از پرداخت حقوق و تحویل گذرنامه و مدارک شخصی بویژه در مورد زنان مهاجر افزایش می یابد. خشونت علیه دختر بچه ها، ترجیح پسران بر دختران در خانواده ها، خشونت علیه زنان در وضعیت درگیری، جنگ و ناآرامی ها و محرومیت دختران از آموزش نسبت به پسران نیز از دیگر انواع خشونت علیه زنان است.

آثار و پیامدهای خشونت علیه زنان:

تاثیر بر قربانی به صورت کاهش کارایی در محیط کار، کاهش یادگیری در مدرسه و عدم توانایی برقراری روابط اجتماعی است.

همچنین عواقب جهانی جسمانی خشونت علیه زنان همچون قتل، آسیب های جسمی جدی، آسیب های دوران حاملگی، حاملگی های نا خواسته و زود رس از دیگر عواقب این مساله است.

عواقب روانی خشونت علیه زنان نیز شامل افسردگی، ترس، اضطراب، خود ضعیف بینی، نارسایی های جنسی، مشکلات غذایی و استرس بعد از حادثه است.

گسترش خشونت جنسی همچنین می تواند اثر نامطلوبی بر سلامت جامعه داشته باشد. به انزوای زنان قربانی خشونت از خانواده یا تبعید آنان از خانه و جامعه و ارتباطات اجتماعی بیانجامد. زنان قربانی خشونت ممکن است برای همیشه از تشکیل خانواده و زندگی با مردان اجتناب کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.