آیت الله منتظری: سنگسار در تاکستان، بر خلاف موازین بود

سایت میدان :

آیت الله حسینعلی منتظری، از مراجع عالی رتبه ایران، اجرای حکم سنگسار مردی به نام جعفر کیانی در تاکستان را «خلاف موازین» توصیف کرد.

آیت الله منتظری در پاسخ به سوال رادیو فردا درباره اجرای حکم سنگسار، با برشمردن شرایط دشوار اثبات «زنای با احصان» (رابطه جنسی زن متاهل با مردی غیر از شوهرش) برای قاضی، حکم سنگسار را «مترسکی» خوانده است که برای «پرهیز مردم از گناه بسیار بزرگ» وجود دارد.

متن کامل پاسخ آیت الله منتظری به سوال رادیو فردا

آیت الله منتظری در پاسخ مکتوبی که به تحریریه رادیو فردا ارسال کرد، تاکید کرده حکم سنگسار در اسلام، تنها برای «زنای با احصان» وجود دارد که تنها با شرایطی که تعیین شده، قابل اثبات است.

این روحانی بلندپایه منتقد جمهوری اسلامی، در ادامه گفت:« اثبات «زنای با احصان» از دو طریق ممکن است:۱ – شهادت چهار نفر عادل که با چشم خود عمل را مشاهده کرده باشند، که تحقیق آن بسیار بعید است. ۲ – اقرار خود متهم، چهار مرتبه در جو و محیط آزاد، نه در زندان یا تحت فشار.»

آیت الله منتظری تاکید کرده است که اجرای حکم سنگسار، «به مجرد علم قاضی محل اشکال است.»

در بخش دیگری از این پاسخ آمده است: «اگر طرف بعد از اقرار، انکار نمود، انکار او بر حسب موازین فقهی مسموع است، و در صورت اقرار طرف حق فرار دارد و اگر فرار کرد تعقیب او جایز نیست.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.