مراسم هفتمین سال‌ درگذشت احمد شاملو برپا شد

مراسم هفتمین سال‌روز درگذشت احمد شاملو عصر دیروز با حضور جمعی از اهالی قلم در امام‌زاده طاهر کرج برگزار شد.

به گزارش خبرنگار بخش ادب خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این برنامه با یادی از علیرضا اسپهبد – هنرمند نقاشی که چندی پیش درگذشت – آغاز شد.

سپس سیمین بهبهانی در سخنانی گفت: شاملو نمرده است و با شعرهایش در میان ماست، و این جمع باعث می‌شود شعرهای او تا ابد جریان داشته باشد.

پس از شعرخوانی بهبهانی، ناصر زرافشان نیز گفت: درباره‌ی شاملو صرفا از دیدگاه ادبی و هنری سخن بسیار رفته است و این گفت‌وگو همچنان ادامه خواهد یافت؛ زیرا او وارد تاریخ و فرهنگ این کشور شده و بحث درباره‌ی او تازه آغاز شده‌ است.

وی در ادامه یادآور شد: گذشته از ارزش ادبی و هنری صرف، شاملو شاعری اجتماعی است. هنرمندی که صاحب اندیشه بود و شعر، آثار و عملکردش واکنش‌های بسیاری را در اجتماع آفریده است. در چند دهه، از ستون‌های اجتماعی و هنری در ایران بود و با شعر خود، از یک‌سو در برابر ارتجاع ایستاد و از سوی دیگر از مرزهای دموکراتیک در ایران دفاع کرد.

زرافشان با این اعتقاد که شاعر با شعر خود شناخته می‌شود؛ نه با زور رسانه‌های جمعی، گفت: برای این‌که کسی شاملو شود، دو چیز لازم است؛ اول این‌که چنین کسی قریحه‌ی شاعری و توانایی آفرینش هنری در سطح شاملو را داشته باشد و دوم این‌که در خدمت حقیقت باشد.

او ادامه داد: حقیقتی ساده‌تر از این نیست که هنر مستقیما با سرنوشت بشر ارتباط دارد؛ با این حال در برابر این حقیقت چه مقاومت سختی ابراز می‌شود؟! دلیل این مقاومت، مقام اجتماعی این شاعران و نویسندگان است؛ اما جامعه و مردم با وجود تمام برخوردها، به‌خوبی تشخیص می‌دهند کدام راه را برگزینند.

در ادامه، رضا خندان مهابادی پیام علی‌اشرف درویشیان را که به‌دلیل بیماری در این مراسم حضور نیافته بود، برای حاضران خواند.

درویشیان شاملو را شاعری بزرگ و مردی استثنایی و ماندگار در دل مردم توصیف کرده بود.

همچنین فرخنده حاجی‌زاده که اجرای این برنامه را برعهده داشت، با یادی از سیمین دانشور که در بستر بیماری است، گفت: سیمین دانشور – مادر قصه‌نویسی ایران – در بستر بیماری است؛ اما در ادبیات و قصه‌ی ما جاری است.

سپس حسینعلی نوذری پیامی را که دانشور به‌مناسبت سومین سالگرد درگذشت احمد شاملو نوشته بود، برای حاضران خواند، که در آن آمده بود: نویسنده نابسامانی‌های اجتماعی را نشان می‌دهد و برداشت درست از روشنفکری را سرلوحه‌ی خود قرار می‌دهد. امیدوارم ادبیات و داستان ما جهانی شود، که اگر امروز نتواند، فردا حتما این امر محقق خواهد شد.

همچنین بیانیه‌ی نویسندگان به‌مناسبت هفتمین سالگرد درگذشت احمد شاملو خوانده شد، که در آن آمده بود: هفت سال از درگذشت شاعر بلندآوازه و آزادی‌خواه ایران که در جهان به شاعر آزادی معروف شده است، گذشت. در روزگار غریبی که آرمان‌های والا و انسانی شاملو به تحقق نپیوسته، ما بیش از هر زمان دیگر به کلام و کردار آزادی‌خواهانه نیاز داریم.

در این مراسم، شاعرانی چون: سیدعلی صالحی، علی باباچاهی، گراناز موسوی، کامران جمالی، محمد خلیلی، علی عبداللهی و… شعرخوانی کردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.